Trawnik po zimie - jak zadbać i pielęgnować trawnik po zimie?
Prace pielęgnacyjne na trawniku rozpoczynamy wczesną wiosną, gdy obeschnie pozimowa gleba. Razem z całą przyrodą budzi się wówczas do życia również trawnik. Na przełomie marca i kwietnia można przystąpić do pierwszych zabiegów, które przywrócą murawie soczystą zieleń i gładkość. Trawnik po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji, by mógł spełnić marzenia użytkowników ogrodu.
Jeśli interesuje cię także temat zakładania trawnika krok po kroku w ogrodzie, w tym artykule znajdziesz porady ekspertów.
Pielęgnacja trawnika po zimie – regeneracja trawnika
Usuwanie kretowisk w ogrodzie
Pierwsze prace na trawniku polegają na usunięciu zniszczeń, które pojawiły się po okresie zimowym. Następnie należy wyrównać glebę, na której mogły pojawić się kretowiska. Rozgarnięcie kopców ziemi jest skutecznym sposobem na eliminację łysych placków, szpecących trawnik po zimie. Jeśli jednak doszło do ubytków, trzeba dosypać ziemię do poziomu trawnika, dobrze ją udeptać i wzruszyć przy pomocy grabi. Na tak przygotowane miejsce możliwe jest dosiewanie trawy, w składzie możliwie zbliżonym do zastosowanego pierwotnie. Nasiona, przykryte cienką warstwą torfu i obficie zroszone, wykiełkują w ciągu miesiąca. Dosiewanie trawy oznacza, że początkowo będą widoczne miejsca regeneracji. Jaśniejsza murawa z biegiem czasu wyrówna się kolorystycznie z całym trawnikiem. Więcej informacji na temat trawnika i jego pielęgnacji zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Trawnik po zimie: usuwanie pleśni śniegowej
Długo utrzymująca się pokrywa śniegu jest częstą przyczyną groźnej grzybowej choroby trawnika - pleśni śniegowej. Rośliny szczególnie na nią narażone to kostrzewa czerwona Festuca rubra oraz życica trwała Lolium perenne. Na pleśń śniegową wskazują brunatne plamy, często obłożone jasną grzybnią. Trawa na chorobowo zmienionych miejscach obumiera. Renowacja polega na usunięciu spleśniałej trawy oraz wybraniu warstwy podłoża, na którym rosła. Wyczyszczone miejsce trzeba opryskać preparatem chemicznym oraz uzupełnić powstałą lukę przez dosypanie świeżej ziemi. Dosiewanie trawy zapewni murawie oczekiwaną gęstość.
Grabienie liści na trawniku
Jak dbać o trawnik w ogrodzie? Trawnik po zimie wymaga oczyszczenia z zalegających liści i obumarłych źdźbeł trawy, tworzących zbity filc. Zastosowanie grabi ogrodowych o ostrych zębach lub grabi wachlarzowych na trawniku umożliwi skuteczne wiosenne grabienie, a także dotlenienie murawy. Wygrabianie suchej trawy z zeszłego roku sprzyja dobremu przenikaniu wody do gleby oraz substancji odżywczych. W kwietniu gleba skutecznie wchłonie zastosowane nawozy.
Efektywna rekultywacja trawnika
Trawnik po zimie poddajemy zabiegom, które sprawią, że odzyska piękny wygląd i będzie spełniał swoje zadanie przez cały sezon.
Renowacja trawnika - wałowanie podłoża
Pielęgnacja trawnika po zimie pozwoli odzyskać murawie zwartość i oczekiwaną gęstość. Trawnik po zimie szpecą kępy traw, które wystają ponad poziom trawnika. Stan taki spowodowało zamarzanie i rozmarzanie gruntu. Przy pomocy wału, o wadze 70 – 100 kg, przeprowadza się dociskanie wystających kępek, wyrównując przy okazji wszelkie nierówności trawnika. Wałowanie wpływa korzystnie na rozwój roślin, które lepiej rozkrzewiają się i ukorzeniają. Zabieg dotyczy gleb lekkich, które nie ulegną zbytniemu ubiciu.
Areacja trawnika i wertykulacja trawnika
- Areacja - to pielęgnacja trawnika po zimie, polegająca na dostarczeniu do warstwy korzeniowej większej ilości powietrza, wody i substancji odżywczych. Służy temu napowietrzenie trawników. Duże powierzchnie, charakteryzujące się ciężkim i wilgotnym podłożem, wymagają użycia kolczastych wałów, które pozostawią w darni kilkaset otworów. Wgłębna areacja trawnika, przeprowadzona z ich użyciem, pozostawi murawę z otworami o głębokości od 8 cm do 15 cm i średnicy 1,5 cm, co umożliwi efektywne napowietrzenie podłoża o dużym zagęszczeniu traw. Areacja trawnika powierzchniowa wykonywana jest na głębokość około 3 cm. Płytkie napowietrzanie dotyczy mniejszych powierzchni. Taki zabieg przeprowadza się przy pomocy wideł amerykańskich lub butów z kolczastymi nakładkami.
- Wertykulacja trawnika - oznacza pionowe nacinanie darni, na głębokość około 7 cm, co umożliwia jej rozluźnienie i ułatwienie korzeniom pobieranie odżywczych składników pokarmowych. Przeprowadza się nacinanie wertykulatorem - urządzeniem wyposażonym w tnące noże, zamontowanych na obracających się bębnach. Trawniki o dużej powierzchni obsługują wertykulatory elektryczne i spalinowe, również w postaci specjalnej przystawki do kosiarki oraz traktora. Na mniejszych trawnikach swoje zadanie spełnią wertykulatory mechaniczne, przeznaczone do ręcznego zastosowania.
- Piaskowanie - wolne miejsca po zabiegach przysypuje się 0,5 cm warstewką piasku, który rozsypuje się na suchym trawniku. Piasek wzbogaci strukturę i przepuszczalność gleby. Nawożenie trawnika po zimie, po napowietrzeniu darni, stanie się zabiegiem niezwykle skutecznym, służącym zdrowiu i urodzie murawy.
Pielęgnacja trawnika po zimie – wiosenne koszenie
Pierwsze wiosenne koszenie trawnika odbywa się najczęściej w kwietniu, gdy trawnik po zimie osiągnie około 8 cm wysokości. Regularne koszenie sprawi, że murawa rozkrzewi się, zagęści i będzie cieszyć użytkowników dobrą kondycją. Zwarta darń oznacza także eliminację z trawnika jednorocznych chwastów. Zanim trawa osiągnie pożądaną wysokość, pierwsze 2-3 koszenia trzeba przeprowadzić niżej, by trawnik wzmocnił się i rozkrzewił. Trawniki rekreacyjne powinny osiągnąć docelową wysokość około 5 cm, natomiast dywanowe kosi się do wysokości około 4 cm. Nie kośmy jednorazowo więcej niż 40% wysokości trawy, by nie doszło do jej wysychania. Jeśli trawnik osiąga około 1,5 cm wysokości, ścięte odcinki należy pozostawić na miejscu, by użyźniły murawę.
Nawożenie trawnika po zimie
Skuteczna regeneracja trawnika nie jest możliwa bez zastosowania nawozów. Nawożenie darni wspomoże wzrost trawy, a nawożenie trawnika po zimie na glebach jałowych, będzie skutkować pojawieniem się wspaniałej i zdrowej murawy. Rezygnacja z użycia nawozów spowoduje, że rośliny szybko wyczerpią składniki odżywcze, co niekorzystnie odbije się na ich rozwoju i wyglądzie. Prawidłowo nawożona darń charakteryzuje się soczystą zielenią, zwartością oraz pozbawiona jest chwastów. Zastosowanie nawozów mineralnych i organicznych umożliwia przedłużenie okresu wegetacji, a także odpowiednie przygotowanie trawnika do zimy. W okresie wiosennym ważne jest dostarczenie roślinom azotu N, mającego wpływ na wzrost i krzewienie się roślin. Po rozrzuceniu nawozu, w postaci 20-30 g saletry amonowej/m2 trawnika, należy rośliny obficie podlać. Nawóz działa bardzo szybko, a efekty obserwuje się już po kilku dniach. Nawóz organiczny tworzy rozdrobniony kompost oraz obornik. Pielęgnacja trawnika po zimie, przy udziale nawozu organicznego, polega na równomiernym rozsypaniu go na murawie, w odstępie 3 – 4 lat, co pozwoli uzyskać dodatkową żyzną warstwę podłoża.
Regeneracja trawnika - odchwaszczanie
W wyniku regularnego koszenia trawnika zostają zduszone jednoroczne chwasty. Usuwanie ekologiczne wieloletnich chwastów, takich jak mlecz, podbiał, babka lancetowata, koniczyna, mniszek pospolity, skrzyp czy rdest ptasi, polega na ręcznym niszczeniu roślin, wraz z ich korzeniami. Pomocne będą pikulce i rurko-łopatki. W przypadku zachwaszczenia trawnika w stopniu zbyt dużym, by ręczne pielenie odniosło skutek, należy zastosować herbicydy. Pojawienie się na murawie dzikich gatunków traw, takich jak chwastnica, kłosówka, włośnica lub wiechlina roczna, oznacza, że rekultywacja trawnika poprzez odchwaszczanie może odbywać się jedynie ręcznie. Wymienione trawy tworzą rodzinę z trawami gazonowymi, co uniemożliwia zastosowania środka chemicznego.
Przygotowanie trawnika do zimy
Odpowiednie przygotowanie murawy do zimowego odpoczynku sprawi, że pielęgnacja trawnika po zimie będzie skuteczniejsza i łatwiejsza.
- W drugiej połowie października następuje ostatnie koszenie trawy przed zimą, o ile temperatura powietrza jest na tyle niska, że trawnik nie rośnie. Jeśli piękna i ciepła jesień sprzyja rozwojowi roślin, koszenie trawy przed zimą nastąpi z końcem miesiąca lub na początku listopada.
- Jesienią przeprowadza się wapnowanie trawnika, w celu odkwaszenia gleby. Zabieg stosowany jest co 3-4 lata, po analizie chemicznej stopnia zakwaszenia.
- Do istotnych jesiennych prac na trawnikach należy wygrabianie suchej trawy. Usunięcie liści, opadających z drzew i krzewów oraz usunięcie z darni filcu, utworzonego w czasie wegetacji, pozwoli na przygotowanie trawnika do zimy. Zebrane liście warto wynieść na kompostownik, by wzbogaciły powstający organiczny nawóz.
Zimą, gdy w ogrodzie zalega śnieg, nie wolno wchodzić na trawnik. Pod naszym ciężarem trawa zostanie zduszona i rekultywacja trawnika na wiosnę okaże się poważnym wyzwaniem.
Literatura:
- P. Urbański, Trawnik przez cały rok, Warszawa 2002.
- D. Brochard, Trawniki. Jak zaprojektować i pielęgnować trawnik.
- Ewa i Mariusz Chojnowscy, Poradnik ogrodnika, Warszawa 2014.
- Encyklopedia ogrodnictwa, Warszawa 1993.