Trawy ozdobne - przegląd popularnych traw ozdobnych do ogrodu

Ogród to nie tylko kwiaty, krzewy i drzewa, ważną rolę odgrywa również trawa. Nie chodzi jednak o klasyczny trawnik. Coraz większą popularnością cieszą się rabaty z trawami ozdobnymi. Sprawdzają się, jako tło i dopełnienie niemal każdej aranżacji. Zazwyczaj są wieloletnie i niezbyt trudne w uprawie oraz pielęgnacji. Jakie więc są najpopularniejsze trawy ozdobne do ogrodu?

Kolorowe trawy – charakterystyka

Trawy ozdobne podobnie jak inne rodzaje, należą do rodziny wiechlinowców. Występują na całym globie w klimacie zimnym, suchym, gorącym i wilgotnym. W strefie równikowej i zwrotnikowej naturalnie rozwijają się na sawannie. W pozostałych strefach spotyka się je na preriach, pampasach, stepach oraz łąkach. Trawy ozdobne mają różną wielkość, jest to uzależnione od obszaru występowania. W niektórych rejonach globu mogą dorastają do 6 metrów wysokości. Z kolei w górach czy na dalekiej północy osiągają zaledwie kilka centymetrów.

Kolorowe trawy w ogrodzie mają miotełkowy system korzeniowy. Pod ziemią wytwarzają też kłącza i rozłogi. Nad ziemią rozwijają się nierozgałęzione pnącza. W zależności od odmiany liście traw są proste, lancetowate, czasami też szydlaste lub szczeciniaste. Opisywane trawy przybierają różne kolory, najczęściej są zielone, niebieskie, żółte czy też czerwone. Bardzo często są to rośliny wieloletnie, choć niektóre należy odnawiać, co jakiś czas. Wyróżnić można też ozdobne trawy kwitnące.

Bardzo dobrze widać, te dekoracyjne rośliny można podzielić na wiele kategorii. Najlepiej jednak wprowadzić rozróżnienie ze względu na wielkość. Na początku będą to niskie trawy ozdobne, zazwyczaj sięgające do około metra wysokości. Następna grupa to średnie trawy ozdobne. Ich wysokość maksymalna to około półtora metra. Na koniec wysokie trawy ozdobne. Jak sama nazwa wskazuje sięgają ponad półtora metra wysokości.

Niskie trawy ozdobne – popularne rodzaje

W ogrodzie mogą z powodzeniem rozwijać się różne niskie trawy ozdobne. Piękne gatunki dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych. Jedną z takich roślin jest trawa red baron dorastająca do maksymalnie 60 cm wysokości. Wytwarza czerwone liście utrzymujące kolor aż do zimy. Najlepiej sprawdza się, gdy okala trawnik. Preferuje nasłonecznione stanowiska i nie jest wybredna, jeśli chodzi o glebę.

Równie ciekawa jest trzęślica modra dorastająca do podobnej wysokości, co red baron. Reprezentuje trawy kwitnące, ma zielono-biało- żółte liście. W sierpniu pojawiają się na niej czerwone kłoski.

Inne niskie trawy ozdobne to między innymi kostrzewa sina oraz kostrzewa Gautiera. Pierwsza z nich osiąga 30 cm wysokości, tworzy luźne kępy zielonych liści. Jest łatwa w uprawie, lubi ciepłe i nasłonecznione miejsca osłonięte od wiatru.Kostrzewa Gautiera jest niższa, dorasta do 10 cm. Reprezentuje rośliny całoroczne, innymi słowy zimozielone. Rabaty z trawami tego rodzaju trzeba odmładzać, co trzy lata, ponieważ starsze okazy zamierają w środku kępy.

Inne ciekawe trawy ozdobne do ogrodu to między innymi tatarak trawiasty o zielonej lub pasiasto-zielonej barwie i wysokości 20 cm. Piękne akcenty dekoracyjne wprowadzi też owies wiecznie zielony. Wytwarza całoroczne, sztywne liście o niebieskawym kolorze.Trawnik zyska na atrakcyjności po posadzeniu rozplenicy japońskiej. Reprezentuje wieloletnie trawy dekoracyjne. Posiada wąskie, szarozielone liście, na których pojawiają się walcowate, puszyste wiechy.

Średnie trawy ozdobne

Warto teraz opisać następną grupę, czyli średnie trawy ozdobne. Ich wysokość utrzymuje się w przedziale 1-1,5 metra. Podobnie jak powyżej występują ich różne rodzaje, jednym z nich jest spartyna grzebieniasta. Jej cechą charakterystyczną są ciemnozielone liście mające żółte brzegi. Spartyny osiągają wysokość około 150 cm. Są to trawy kwitnące i zarazem całoroczne. Ich zaschnięte kwiatostany wraz z liśćmi są ozdobą w ogrodzie nawet zimą.

Rabaty z trawami to doskonałe miejsce do uprawiania miskantu chińskiego. Ta półtorametrowa roślina posiada jasnozielone liście oraz srebrnoszare kwiatostany. Najbardziej lubi nasłonecznione stanowiska i gleby zasobne w składniki odżywcze. Bardzo podobny, jeśli chodzi o wielkość i wymagania jest miskant cukrowy. Tworzy duże kępy, które w sierpniu przyozdabiają srebrzyste wiechy kwiatostanów. Istnieją jeszcze inne gatunki miskantu, lecz należą już do innej grupy.

Średnie trawy ozdobne to nie tylko odmiany podane powyżej. Do ogrodu świetnie nadaję się proso rózgowate. Dorasta do 120 cm wysokości i zbiera się w gęste kępy. Proso reprezentuje trawy kwitnące, pojawiające się kwiatostan są najczęściej czerwone lub purpurowe. Ta roślina najlepiej wygląda przy oczkach wodnych czy też innych zbiornikach.

W średnie, kolorowe trawy wpisuje się również mozga trzcinowata. Maksymalnie osiąga metr wysokości. Ma bardzo sztywne, paskowate, biało-zielone liście.

Wysokie trawy ozdobne

Pora na gatunki tworzące ostatnią grupę. Wysokie trawy ozdobne do ogrodu wzrostem przekraczają 1,5 metra. Zdecydowanie najpopularniejsza z nich jest trawa pampasowa. Na nasłonecznionych stanowiskach dorośnie do nawet 3 metrów wysokości. Lubi gleby żyzne, stosunkowo przepuszczalne i wilgotne. Trawa pampasowa tworzy rozłożyste kępy z różowymi lub białymi wiechami.

Wspomniane wcześniej odmiany miskantu należały do traw średnich. Warto wiedzieć, że istnieją też rodzaje dużo wyższe. Jednym z nich jest miskant chiński zebrinus. Dorasta do 2 metrów wysokości. Bardzo wyróżniają się jego liście, to one mają największe walory dekoracyjne. Tworzą się na nich żółte, poprzeczne pasy. Ten miskant najlepiej sprawdza się, jako tło dla innych roślin.

Wysokie trawy ozdobne to bardzo ciekawa grupa. Należy do niej również manna mielec. Podobnie jak zebrinus osiąga 2 metry wysokości. Ma żółto-zielone liście, co nadaje jej bardzo atrakcyjnego wyglądu. Dzięki niej każdy trawnik zyska mocne akcenty dekoracyjne.

Trawy ozdobne w ogrodzie mogą przyjmować różne formy. Można podzielić je na niskie, średnie i wysokie. Zazwyczaj są to gatunki wieloletnie, co sprawia, że rabaty z trawami stanowią dekorację na długi czas. Wszystkie wymienione odmiany to bardzo kolorowe trawy, są czerwone, żółte, zielone a nawet niebieskie. Co równie ważne, bardzo często są całoroczne i niezbyt trudne w uprawie i pielęgnacji. Warto, więc zainwestować w różne rodzaje opisywanych roślin.