Podpatrujemy przyrodę, czyli ozdobne trawy jako rośliny wskaźnikowe

Większość traw ozdobnych można z powodzeniem uprawiać w donicach na balkonie lub w ogrodzie, dostosowanych formą nie tylko do wymagań rośliny, ale też do aranżacji otoczenia. Trawy ozdobne na balkon i do ogrodu to głównie krzyżówki lub uszlachetnione odmiany tych rosnących dziko na łące, na torfowiskach, w wodzie, w lesie, na polanie, wysoko w górach, na miejskich chodnikach i w wielu innych miejscach.

Rola traw ozdobnych

Trawy pełnią w naturze różne funkcje. Jedną z bardzo istotnych z punktu widzenia ogrodnika, jest ich rola jako wskaźnika rodzaju gleby. Uważni obserwatorzy przyrody, przyglądając się ze skupieniem wybranym trawom w ogrodzie i w ich naturalnym środowisku, mogą przenieść wynik obserwacji do praktyki w swym najbliższym otoczeniu. Istnieją bowiem zespoły roślinne charakterystyczne tylko dla określonego rodzaju podłoża. Sprawdź także nasz artykuł: Cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.

Popularne odmiany traw na różnych glebach

Z traw, które rosną na bogatych w próchnicę glebach zasadowych, można wymienić na przykład wiechlinę, kostrzewę i tymotkę lakową, a także kupkówkę pospolitą. Na piaskach suchych i mokrych rosną trawy kępkowe, takie jak: piaskownica zwyczajna, wydmuchrzyca piaskowa, mannica nadmorska i mietlica rozłogowa. Gleby ubogie i słabo zasobne w składniki mineralne, zwłaszcza w wapń, potas i fosfor, wybiera kłosówka miękka, strzęplica sina i lubiąca kwaśną ziemię bliźniczka psia trawka. Z traw lubiących mokre i kwaśne środowisko warto wymienić mozgę trzcinowatą, trzęślicę modrą i rajgras wyniosły. Gleby wrzosowiskowe i bielicowe są lubiane przez kostrzewę owczą. Natomiast stanowiska suche preferują ostnice.

Trawy ozdobne na balkon i do ogrodu

Większość z wymienionych traw wskaźnikowych posiada swoje odpowiedniki ozdobne, które mogą rosnąć w donicach na balkonie albo na rabacie w ogrodzie. Wiechlina to trwała trawa pastewna i ozdobna, rosnąca we wszystkich strefach klimatycznych. Podobnie też połyskująca w promieniach słonecznych kostrzewa, jedna z traw często krzyżowanych. Również tymotki to popularne trawy łąkowe i jednocześnie ozdobne. W pojemnikach ładnie też wyglądają kupkówki o liściach biało i żółto paskowanych. Piaskownica to mniej znana trawa nadmorska, która w donicy rozrośnie się w okazałe kępy. Ze względu na długie podziemne rozłogi potrzebuje dużo miejsca. Długie niebieskawozielone pędy z białawym nalotem ma wydmuchrzyca piaskowa, o kłujących płaskich liściach. Mannica nadmorska to szarozielona trawa lubiąca wilgoć. Tworzy luźne kępki z nadziemnymi rozłogami i dlatego trzeba ją umieścić w donicy większych rozmiarów. Mietlica to popularny gatunek klimatu chłodnego i umiarkowanego, o delikatnych wiechowatych kwiatostanach, w zależności od gatunku -  wysokich lub niskich. Posadzona w donicy potrzebuje więc mniej lub więcej miejsca. Rośliną klimatu umiarkowanego jest też kępkowa kłosówka. Strzęplica to również kępkowa trawa, zakończona srebrzystym kwiatostanem wiechowatym. Bardzo silnie zbite kępki tworzy bliźniczka psia trawka, zwieńczona stalowo-zielonym kłosem i charakteryzująca się silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Wszystkie trzy ładnie rozrosną się w pojemnikach o odpowiednio dużych parametrach. Silny system korzeniowy ma też mozga trzcinowata, dorastająca do trzech metrów wysokości. Powinna więc rosnąć w donicy solidnych rozmiarów. Jeśli interesują cię także trawy ozdobne do ogrodu, przeczytaj ten artykuł.

Planując aranżacje z wykorzystaniem traw w donicach na balkonie lub też w ogrodzie, warto podpatrywać rośliny w ich naturalnym środowisku. Znając wymagania poszczególnych gatunków, łatwo znajdziemy im odpowiednie miejsce w najbliższym otoczeniu. Trawy ozdobne na balkon czy do ogrodu, posadzone z uwzględnieniem naturalnych cech rodzajowych, dodadzą dynamiki aranżacjom.

Miskanty - trawy ozdobne na balkon utrzymany w nowoczesnym stylu

W nowoczesnych założeniach ogrodowych dominują zazwyczaj proste linie oraz geometryczne kształty. Również nasadzenia na balkonie lub tarasie utrzymanym w nowoczesnym stylu powinny być stonowane w formie, fakturze i barwie. Zazwyczaj dominuje w nich zieleń, przełamana od czasu do czasu ostrym akcentem kolorystycznym albo tylko dopełniona pastelowymi odcieniami roślin i detali.

Jak wyglądają miskanty na balkonie?

Z traw ozdobnych na balkonie sprawdzą się wysokie miskanty cukrowe, dorastające do 200 cm wysokości. Niektóre gatunki osiągają nawet 3,5 m wysokości i przypominają wysokie trzciny. Wieńczą je piękne srebrzyste wiechy, które są ozdobą roślin od lata do zimy. Późnym latem liście robią się pomarańczowe. Kwiatostany miskantów wyglądają zjawiskowo również zimą. Miskanty bardzo dobrze rosną w pojemnikach. Trzeba je tylko posadzić w donicy o odpowiednio dużej pojemności. Miskant to łatwa w uprawie trawa, która nie ma szczególnych wymagań. Lubi gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i dość żyzne. Doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych. Miskant cukrowy jest bardzo odporny na suszę i mróz. Może nawet zimować na podwórku. Cena miskantów cukrowych jest bardzo różnorodna. Można kupić sadzonki za kilka, ale też za kilkadziesiąt złotych.

Miskant chiński

Z Dalekiego Wschodu pochodzi miskant chiński (miscanthus sinensis). Do wysokich miscanthus sinensis należą odmiany morning light o cieniutkich srebrzystych liściach, variegatus z liśćmi o jasnych brzegach i zielony malepartus. Srebrne wiechy ma wysoki silberfeder, natomiast purpurowe - ferner osten. Okazy te dorastają do dwóch m wysokości. Nieco niższe są miscanthus sinensis odmiany apache, kleine fontane i gold bar. Charakterystyczne liście w poprzeczne szerokie paski ma wysoki miskant chiński strictus. Kiedy zakwitnie, a zdarza się to bardzo rzadko, uwagę zwracają żółte kwiatostany. Tworzy on gęste, zwarte kępy i ładnie komponuje się z bylinami. Miscanthus sinensis strictus rośnie w dość żyznej ziemi, przepuszczalnej i wilgotnej. Lubi stanowiska słoneczne. Cena sadzonki wynosi kilkanaście złotych. Jeśli interesują cię rośliny ozdobne, więcej inspiracji zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Trawy ozdobne na balkon to niezwykła dekoracja. Trawy ozdobne dobrze czują się w doniczce, ale większość z nich nie osiąga dużych rozmiarów
Trawy ozdobne na balkon - co warto wybrać?

Minimalistycznie trawy w donicach na balkonie

W minimalistycznych aranżacjach na balkonie sprawdzą się klasyczne urocze trawki: drżączka większa, drżączka średnia i drżączka mniejsza oraz dmuszek jajowaty, posadzone w donicach. Drżączka ma charakterystyczne, bardzo delikatne, grzechoczące pod wpływem wiatru wiechy. Kłoski drżączki większej mają kształt sercowaty, spłaszczony i są osadzone w wiechach na cienkich rozgałęzieniach.

Trawy w donicach na balkon - drżączki

Drżączka większa to gatunek jednoroczny, rosnący w luźnych kępkach.  Drżączka średnia tworzy luźne rozłogi z licznymi pędami wegetatywnymi. Wiechy ma rozpostarte wąskotrójkątne lub szerokopiramidalne, złożone z sercowatych lub jajowatych kłosków. Ogonki kłosków są często pogięte i zwisające, dlatego kłoski lekko drżą. Drżączka mniejsza jest również trawą jednoroczną, uformowaną w luźne kępki. Wiechy złożone są z jajowatych kłosków, sercowato u dołu zwieńczonych.

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty o niewielkich, puszystych wiechach, to trawa wzniesiona i klasycznie wyprostowana.  Charakterystyczne, przypominające spiczaste waciki wiechy, nadają się na suche bukiety. Zielone i purpurowo nabiegłe, są kuliste lub owalne i miękkie w dotyku. Dmuszek jajowaty to gatunek jednoroczny. Lubi ciepłe i suche stanowiska.

Trawy w donicach na balkonie - rozplenice japońskie

W reprezentacyjnym zakątku małego balkonu warto postawić pojemniki z niewysokimi, bardzo wdzięcznymi rozplenicami japońskimi odmiany magic. Ich puszyste kwiatostany odcinają się od zieleni liści od lipca do października. Dość długie wiechy ma też manna jadalna o płaskich liściach, niektóre odmiany mietlicy, śmiałka oraz tymotki i konietlice.

Trawa pampasowa

Trawy ozdobne na balkon mają też swoją królową. Tak właśnie określana jest trawa pampasowa. Trawa pampasowa uważana jest za najpiękniejszą wśród traw ogrodowych. Swoją nazwę zawdzięcza naturalnym siedliskom zwanym pampą, czyli stepowy, trawiastym zbiorowiskom Ameryki Południowej, na których wypasa się bydło. Stamtąd bowiem roślina ta pochodzi. Można trawy te uprawiać w donicach na balkonie i na zimę przenieść w bezpieczne miejsce. Zaleca się by trawa pampasowa zimowała w jasnych pomieszczeniach o temperaturze do 10oC. W minimalistycznej aranżacji może rosnąć jako jedyna, a i tak będzie jego ozdobą. Jeśli interesują cię także inne rośliny na balkon, inspiracje znajdziesz w tym artykule.

Kolorowe trawy ozdobne na balkon

Gdy na balkonie prym wiodą soczyste kolory i różnorodne faktury, ten barwny miszmasz usystematyzują trawy, nadając aranżacji charakteru. Niektóre z traw mają bowiem ozdobne liście i okazałe wiechy. Specyficzne, przypominające lisie ogony kwiatostany mają rozplenice, występujące w odmianach o zielonych, bordowych lub brązowych liściach. Choć to w większości rośliny wieloletnie, warto wiedzieć, że w naszym klimacie często przemarzają. Trzeba więc te trawy ozdobne na balkon traktować jako jednoroczne. W pojemnikach mogą rosnąć następujące odmiany: blackt knight, purple baron i purple majesty (rozplenica perłowa) oraz rubrum, fireworks i sumer samba (rozplenica oścista). Z kolei kępiasta rozplenica kosmata wyróżnia się białymi kwiatostanami. Warto pamiętać, że rozplenice są dość wymagające w uprawie.

Do 100 cm nad ziemią wyrastają miłki o srebrzystych i purpurowych wiechach - szeroko rozłożona miłka eliota i prosto wzniesiona miłka abisyńska. Miłka to jednoroczna trawa luźnokępkowa. Gęste wiechy o czerwono-różowym zabarwieniu ma trawa gatunku natal. Wszystkie wymienione gatunki mogą rosnąć w donicach na balkonie, choć są bardzo wymagające. Żółte, czerwone, brązowe i fioletowe są wiechy prosa zwyczajnego. Roślina ta może osiągnąć nawet 1 m wysokości. Znakomity efekt tworzy w donicy też jednoroczny jęczmień grzywiasty o dużych, jasnozielonych kwiatostanach, z charakterystycznymi długimi ośćmi. Wysokością i barwą wyróżnia się sorgo o wyprostowanych czerwonych lub czarnych wiechach. Czerwone są odmiany rox orange i purple harvest, czarna to black falcon. Czarno-czerwone, żółte, bladozielone, szaro-niebieskie lub fioletowe zabarwienie ma trzęślica modra. Sprawdź także nasz artykuł i inne rośliny doniczkowe: Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Literatura:

1. Brzezińska I., Ozdobna trawa w paski. „Przepis na Ogród” 2011 nr 1, s. 10-11.

2. Drab J., Miskant zachwyca cały rok.”Przepis na Ogród” 2017 nr 3, s. 12-13.

3. Falkowski M., Trawy polskie. Warszawa 1982.

4. Henschke M., Jednoroczne trawy. „Działkowiec” 2017 nr 7, s. 10-11.

5. Petermann J., Tschirner W., Interesująca botanika. Warszawa 1987.

6. Smolińska E., Jak dobrać gatunki? „Przepis na Ogród” 2016 nr 3, s. 14-15.

7. Taraska D., Królowa wśród traw. „ Mój Ogródek” 2015 nr 7, s. 12.

8. Waszak A., Trawy ozdobne. „Mój Ogródek” 2014 nr 7, s. 10-11.

9. Związek Szkółkarzy Polskich Poleca… „Przepis na Ogród” 2015 nr 9, wkładka.

Związek Szkółkarzy Polskich Poleca… „Przepis na Ogród” 2016 nr 7, wkładka.

ikona podziel się Przekaż dalej