Wszechstronne trawy ozdobne


Występują na całym świecie - podobno zawsze tam, gdzie rosną kwiaty. W strefie równikowej i zwrotnikowej zbiorowiska traw należą do sawann, natomiast w pozostałych strefach - do prerii, pampasów, stepów oraz łąk - półpustynnych, niżowych, górskich i arktycznych. Rosną w klimacie gorącym, zimnym, suchym i wilgotnym. W rejonach równikowych i zwrotnikowych wyrastają do ponad sześciu metrów wysokości, natomiast wysoko w górach albo na dalekiej północy, osiągają zaledwie od pięciu do dziesięciu centymetrów. Lubią odkryte przestrzenie i dużo słońca, ale też miejsca zacienione i całkiem mroczne. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także porady eksperta na temat zakładania trawnika, które znajdziesz w tym artykule.

Zastosowanie trawy

Trawy znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki: rolnictwie, ogrodnictwie, budownictwie oraz w przemyśle celulozowym, kosmetycznym (olejki zapachowe) i spożywczym (np. w wytwórniach wódek). Wiele gatunków traw jest używanych w lecznictwie. Trawy sportowe stosuje się do obsiewania boisk oraz intensywnie użytkowanych trawników i terenów sportowych. Trawy zadarniające służą walce z procesami erozji. Z kolei trawy ozdobne, zwłaszcza te pochodzące z ciepłych stref klimatycznych, stosuje się w bukieciarstwie. Uprawia się je dla dekoracyjnych liści i kwiatostanów. Ozdobne trawy do ogrodu są bowiem trwałe i ładnie dopełniają kompozycje florystyczne.

Słów kilka o trawach ozdobnych

Trawy charakteryzuje miotełkowy system korzeniowy. Wśród części podziemnych wyróżniamy kłącza i rozłogi. Pędy nadziemne są zazwyczaj nierozgałęzione. Liście traw są proste, mniej lub bardziej lancetowate, czasami szydlaste lub szczeciniaste. Owocem traw jest sucha niepękająca niełupka, zwana ziarniakiem. Ziarniak może mieć kształt wydłużony, owalny lub kulisty. Nasiona traw to ziarniaki oplewione, to znaczy otoczone plewkami lub zrośnięte z nimi. Materiałem siewnym mogą być też kłoski lub części kłosków. Nasiona traw zbudowane są z zarodka, bielma i okrywy.

Ozdobne trawy do ogrodu - charakterystyka gatunku

Odmiany traw ozdobnych należą do najbardziej wytrzymałych w ogrodzie. Ozdobne trawy do ogrodu mają cieniutkie źdźbła albo szerokie wiechy. Wyróżnia je kolor zielony, niebieski, fioletowy, srebrzysty i szary. Bywają też ciekawie paskowane. Trawy ozdobne do ogrodu szybko rosną i są zazwyczaj dość ekspansywne (np. bardzo popularny miscanthus sinensis), trzeba je więc ograniczać. Najwyżej wznoszą się w ogrodzie bardzo wysokie odmiany traw ozdobnych, nieco niższy poziom zajmują trawy kilkudziesięciocentymetrowe, najniższy zaś - niskie trawy ozdobne. Niskie trawy ozdobne szczególnie korzystnie prezentują się w ogrodach skalnych. Ceny traw ozdobnych zależą od gatunku i odmiany. Trzeba jednak liczyć na wydanie kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, w tym artykule znajdziesz informacje na temat kosztów.

Trawa dekoracyjna do ogrodu - jak wygląda?

Niektóre trawy ozdobne zachowują zimą zielone liście, inne jesienią tworzą pąki gotowe do rozwoju na wiosnę, jeszcze inne trawy ozdobne zimują w postaci bulw lub kłączy pod ziemią. Źdźbła traw wieńczą delikatne kłosy, grona lub napuszone wiechy. Kłosy to kwiatostany, w których znajdują się kłoski bez szypułek, osadzone na wyraźnym wcięciu lub na zębie głównej nierozgałęzionej osi kwiatostanu. Grona odznaczają się tym, że na osi kwiatostanu kłoski są osadzone piętrowo, na krótszych lub dłuższych szypułkach. Z kolei w wiechach kłoski wyrastają na dalszych rozgałęzieniach bocznych. Wiecha może mieć kształt stożkowaty lub rzadziej jajowaty.

Odmiany traw ozdobnych

Przykładem trawy z nadzwyczaj imponującą wiechą jest trawa pampasowa. Trawa pampasowa to bardzo dekoracyjna roślina, o charakterystycznych białych lub różowych wiechowatych kwiatostanach, które mogą osiągnąć nawet metr wysokości, a ukazują się późnym latem lub jesienią. Wyrastają one z kęp utworzonych przez płaskie, łukowato przewieszające się liście. Najbardziej reprezentacyjne są gęste i puszyste wiechy żeńskie. Kwiaty męskie są nieco mniej okazałe. W okresie kwitnienia cała roślina sięga ponad dwa metry wysokości. Dzięki swej urodzie trawa pampasowa najładniej wygląda jako soliter, ale można ją też posadzić w grupie, z astrami, klonami japońskimi lub jeżówkami. Ładnie prezentuje się też na tle ciemnych żywopłotów. Trawa pampasowa to wymagająca roślina egzotyczna. Lubi stanowiska bardzo ciepłe oraz przepuszczalną i żyzną ziemię. W miejscach cienistych nie zawsze zakwita, natomiast na ciężkiej gliniastej glebie szybko gnije. Trawa pampasowa w naszym klimacie często wymarza, zwłaszcza młode okazy, dlatego musimy je zabezpieczać na zimę. Jeśli planujesz także zakładanie trawnika, z lektury tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.

Trawy ozdobne w ogrodzie w sezonie letnim i zimowym

Ze względu na klimatyczne warunki wzrastania, trawy ozdobne w ogrodzie dzieli się na trawy ciepłego i zimnego sezonu. Do roślin ciepłego sezonu, które ukorzeniają się w dobrze nagrzanej ziemi zalicza się trawy ozdobne z gatunku miskantów (na przykłąd miskant chiński) i rozplenic. Miskanty to głównie wysokie trawy ozdobne, które rozwijają się dopiero, gdy ziemia mocno się nagrzeje, czyli w  maju lub czerwcu. Dobrze też znoszą upały. Z Dalekiego Wschodu pochodzi trawa dekoracyjna miscanthus sinensis, czyli miskant chiński. W naturalnym środowisku miscanthus sinensis (miskant chiński) tworzy kępy  dwumetrowej wysokości. Może więc w ogrodzie dominować. Do wysokich, dorastających nawet do jednego metra wysokości, należą takie odmiany traw ozdobnych z gatunku miskantów, jak srebrzysty morning light, variegatus o jasno obrzeżonych liściach, zebrinus o liściach poprzecznie paskowanych, silberfeder o srebrzystych wiechach, ferner osten o wiechach purpurowych. Miscanthus sinensis ma zazwyczaj kwiatostany srebrzyste, różowoczerwone, miedziane, zielone lub żółte. Istnieją też średnio niskie trawy ozdobne z rodziny miskantów, na przykład gold bar, kleine fontane i apache.

Dekoracyjna trawa - odmiany traw ozdobnych

Bardzo popularne ozdobne trawy do ogrodu to między innymi ostnice. Delikatnymi kłosami i nitkowatymi liśćmi wyróżnia się ostnica cieniutka. Ta intrygująca trawa dekoracyjna to bylina, która jednak niezbyt dobrze zimuje w ogrodzie. Warto więc posadzić ją w pojemniku, a na zimę przenieść do pomieszczenia. Szkodzą jej nie tylko niskie temperatury, ale też zimowa wilgoć. Jest to trawa dekoracyjna preferująca  suche i bardzo ubogie podłoże. W stanie naturalnym rośnie bowiem w suchych obszarach stref umiarkowanych i zwrotnikowych.

Odmiany traw ozdobnych sezonu zimowego

Do traw zimnego sezonu, które zaczynają wegetację w nienagrzanej ziemi, należą takie trawy ozdobne, jak kostrzewa, sesleria i turzyca. Kostrzewa to trawa dekoracyjna wysokogórska o dużym znaczeniu gospodarczym i użytkowym. Wyhodowano też kostrzewy trawnikowe (trzcinowa, nitkowata, szczeciniasta, różnolistna, łąkowa, czerwona i inne), charakteryzujące się dużym krzewieniem i zimotrwałością, a także wschodami w niskich temperaturach. Sesleria to z kolei trawa dekoracyjna klimatu śródziemnomorskiego, która rozprzestrzeniła się na Islandię i do południowej Szwecji. Ta trawa dekoracyjna znalazła zastosowanie w alpinariach. Za najdelikatniejszy okaz uznawana jest kępowa sesleria błotna. Z kolei turzyca pod względem botanicznym nie jest trawą, choć bardzo trawę przypomina. Wśród turzyc jest wiele gatunków o grubych, mięsistych kłączach. Owocem turzyc jest orzeszek.

Rozplenice - ozdobne trawy do ogrodu

Rozplenice to kolejne niezwykle ozdobne trawy do ogrodu, rozpoczynające wegetację w ciepłym gruncie. Charakteryzują je atrakcyjne kwiatostany w kolorach zieleni i brązu, dopełnione odcieniami bieli, różu, bordo i fioletu. Kwiatostanami rozplenic są kłosokształtne wiechy, osiągające rozmiary do pięciu centymetrów szerokości i kilkunastu centymetrów długości. Najdorodniejsze wiechy charakteryzują taką rozplenicę, jak rozplenica japońska, oścista i wschodnia.

Rozplenice nazywane są też piórkówkami. Najpopularniejsze z nich to zielonofioletowe piórkówki japońskie. Są to żywotne i zdrowo rosnące ozdobne trawy do ogrodu. Trwałe są też brązowawe rozplenice zwisłe, różowo-białe rozplenice wschodnie, brązowawe rozplenice ościste i bordowe rozplenice Thunberga. Z grupy tej najbardziej wrażliwa na nasze warunki klimatyczne jest  piórkówka wschodnia.

Pielęgnacja traw ozdobnych z rodzaju piórkówek wymaga przede wszystkim systematycznego podlewania w czasie suszy, a tych rosnących na piaszczystych, lekkich glebach, również ściółkowania korą sosnową. Rozplenice lubią stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Gdy rosną na słońcu, intensywnie się wybarwiają i mają zwarte kwiatostany. Rośliny te lubią ziemię umiarkowanie wilgotną. Piórkówki zasilamy w marcu nawozami z większą ilością potasu. Również w marcu je przycinamy na wysokości dziesięciu do dwudziestu centymetrów.

Rozplenice to zarówno wysokie, jak i niskie trawy ozdobne. Do wysokich należą odmiany traw ozdobnych hameln i japonicum. Na uwagę zasługuje też rozplenica oścista rubrum o bordowych liściach i kwiatostanach. Liście i kwiaty w tym samym kolorze mają rozplenice amerykańskie purple baron, purple majesty i black knight. Do najatrakcyjniejszych z całego gatunku zalicza się rozplenice japońskie, na przykład fioletowobrązową moudry. Wśród rozplenic japońskich wyróżniają się też bardzo niskie odmiany traw ozdobnych. Warto posadzić te atrakcyjne niskie trawy ozdobne (na przykład wasserbergland) w ogródku skalnym lub na małej rabacie.

Niektóre trawy ozdobne bardzo dobrze wyglądają w zacienionych ogrodach. Mają wtedy ciekawe przebarwienia. Uprawa traw ozdobnych nie jest wymagająca.
Trawy ozdobne w ogrodzie - rodzaje, uprawa, ceny

Trawy ozdobne na różne stanowiska

W miejscach piaszczystych mogą rosnąć takie trawy ozdobne, jak niziutka szczotlicha siwa albo kostrzewa owcza czy kostrzewa sina, a także dmuszek jajowaty, wydmuchrzyca i drżączka. Szczotlicha siwa ma delikatny, ale bardzo rozbudowany system korzeniowy. Jest to trwała, światłolubna trawa dekoracyjna, wytrzymała na brak składników mineralnych w glebie. Również wydmuchrzyca piaskowa to trawa dekoracyjna, której naturalnym siedliskiem są miejsca suche i dość ubogie w składniki mineralne. Drżączka to typowa trawa dekoracyjna kępowa lub rozłogowa, zwieńczona wiechowatym kwiatostanem. Pielęgnacja traw ozdobnych rosnących na piaskach nie sprawia problemów.

Trawy ozdobne na miejsca podmokłe

W miejscach podmokłych dobrze sprawdzą się takie trawy ozdobne, jak spartyna sercowata i manna mielec oraz turzyce. Lekki cień lub półcień lubi kostrzewa miotlasta i rajgras wyniosły. Rajgras wyniosły w stanie naturalnym rośnie na stanowiskach żyznych, ciepłych i przewiewnych, nie lubi natomiast miejsc podmokłych. Ta trawa ozdobna ciekawie prezentuje się na rabatach także mozga trzcinowata w odmianach dwarf garters i picta. Kwiatostanem mozgi trzcinowatej jest lekko jednostronnie zwieszona wiecha. Trawa ta jest wrażliwa na zasolenie gleby. W zbiorowiskach naturalnych rośnie w siedliskach mokrych, żyznych, intensywnie zamulonych. Również rozprzestrzeniona jako roślina dekoracyjna jest mozga kanaryjska, trawa kępowa bez rozłogów.

Trawy ozdobne w ogrodzie

W ogrodach mogą rosnąć także odmiany traw ozdobnych z gatunku mietlic, o delikatnych wiechowatych kwiatostanach. W naturze te trawy zdobne rosną w strefach klimatu arktycznego, chłodnego i umiarkowanego. Do mietlic ozdobnych należy mietlica psia, używana na trawniki ozdobne i dywanowe. Wyspecjalizowane jej odmiany wykorzystywane są jako trawa sportowa, do zasiewania boisk golfowych. Jako trawa sportowa sprawdza się też trwała mietlica pospolita. Z kolei mietlica rozłogowa nadaje się na jednorodne trawniki dywanowe lub parkowe, na miejsca zacienione. Pielęgnacja traw ozdobnych z gatunku mietlic wymaga nawożenia i systematycznego koszenia.

Trawy ozdobne o dużych wymaganiach

Dużo cierpliwości potrzebuje bardzo ceniona przez ogrodników imperata cylindryczna odmiany red baron. Trawa ta ma duże wymagania: potrzebuje żyznej przepuszczalnej i wilgotnej ziemi oraz słońca. Odmiana red baron ma proste kolorowe liście. Roślina ta dorasta do pół metra wysokości. Pielęgnacja traw ozdobnych z gatunku imperata wymaga okrywania na zimę.

Trawy ozdobne czerwone

Trawy ozdobne mają zazwyczaj odcień niebieskiego, zieleni, fioletu, żółci lub słomkowego brązu. W naturze i w ogrodzie można też spotkać trawy ozdobne czerwone, takie jak wspomniane już rozplenice i imperata cylindryczna. Do traw w odcieniu czerwieni należy też bardzo popularny i bardzo dekoracyjny miscanthus sinensis (miskant chiński) albo delikatna kostrzewa czerwona -  odmiany traw ozdobnych kępkowych i rozłogowych. Lubiącym stonowane kompozycje warto polecić czerwonofioletową bliźniaczkę psia trawka, wyczyniec czerwonożółty lub purpurowo nabiegłą tymotkę alpejską.

Niektóre trawy ozdobne czerwone odgrywają wręcz płomienny spektakl w ogrodzie. Niczym krzew gorejący rozpala wyobraźnię miedzianoczerwone, czerwonobrązowe lub złocistożółte proso rózgowate. Jedna grupa tych roślin ma zielone liście, które jesienią przebarwiają się na czerwonobrązowo (jak u odmiany rehbraun), natomiast druga - liście niebieskawozielone, a pod koniec lata złocistożółte. Odmiany traw ozdobnych o złocistożółtym zabarwieniu pochodzą głównie z Ameryki Północnej, a należą do nich: cloud nine northwind, dallas blues, heavy metal. U niektórych niebieskawe liście przebarwiają się pod koniec sezonu na czerwono - na przykład heiliger hain i nowa niemiecka odmiana shenandoah.

Te spektakularne ozdobne trawy do ogrodu polecane są głównie jako solitery, wokół których warto posadzić byliny w rodzaju penstemomów, rudbekii, astrów, floksów, rozchodników okazałych, przetacznikowców czy liatr. Wszystkie te rośliny są wysokie i w związku z tym uzupełniają się wzrostem z bardzo wysokimi trawami. Wiosną trawy ozdobne czerwone posłużą natomiast jako tło dla narcyzów i tulipanów. Proso jest rośliną długowieczną i ma niewielkie wymagania stanowiskowe. Nie jest wrażliwe na mróz i posadzone nawet wczesną jesienią przetrwa zimę. Nie przeszkadza prosu też susza albo ulewne deszcze. Najlepiej jest sadzić proso rózgowate wiosną. Pielęgnacja traw ozdobnych z rodzaju proso wymaga cięcia pod koniec zimy. Niewskazane jest ich nawożenie, ponieważ przyczynia się do wylegania rośliny. Jeśli planujesz założenie trawnika, w tym artykule znajdziesz informacje na temat trawy z rolki. Trawa ozdobna to także element warty rozważenia.

  1. Falkowski M., Trawy polskie. Warszawa 1982.
  2. Henschke M., Rozplenica zwana piórkówką. „Działkowiec” 2016 nr 6, s. 12-13.
  3. Mika B., Czas traw. „Działkowiec” 2010 nr 8, s. 25-27.
  4. Proso rózgowate. „Mój Piękny Ogród” 2016 nr 9, s. 6-9.
  5. Trawy ozdobne. „Mój Ogródek” 2014 nr 7, s. 10-11.
  6. Trawy ozdobne. „Mój Piękny Ogród” 2016 nr 9, s. 10-11.
  7. Wróblewska K., Liście jak niteczki. „Mój Piękny Ogród” 2017 nr 6, s. 57
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny