Trędownik bulwiasty - charakterystyka rośliny

Trędownik bulwiasty - Scrophularia nodosa, to roślina wieloletnia, która zaliczana jest do rodziny trędownikowatych - Scrophulariaceae. Do tej rodziny zaliczanych jest około 5 tysięcy gatunków roślin, które rozmieszczone są aż w 275 rodzajach. Sam trędownik bulwiasty występuje naturalnie na obszarach całej Europy, a dodatkowo również w Turcji, na Syberii i na Kaukazie. W Polsce jest to gatunek pospolity na terenie całego kraju.

Kiedy decydujemy się na uprawę roślin, jakimi są między innymi serdeczniki syberyjskie, nawłocie kanadyjskie, trędowniki bulwiaste, czy też rzepaki, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się charakterystyką rośliny. Zacznijmy więc od tego, że trędownik bulwiasty - Scrophularia nodosa, to roślina, która wytwarza prostą, nagą i wzniesioną łodygę, która dorasta do około 120 cm wysokości.

Kłącze tego gatunku jest zgrubiałe i od tego właśnie pochodzi nazwa rośliny. Liście położone są na pędzie naprzeciwlegle. Dolne liście są duże i zaokrąglone, natomiast zmierzając ku górze, liście się zmniejszają i są one bardziej zaostrzone. Wszystkie liście są nagie, ząbkowane i brudnozielone.

Warto wspomnieć także o kwiatach rośliny, zebrane są w wiechy na szczytach łodyg. Kwiaty są grzbieciste i dwuwargowe. Mają one brunatny kolor od góry, a zielonkawy kolor od spodu. Kwiaty pojawiają się w okresie od czerwca do sierpnia. Owocem trędownika bulwiastego jest dwukomorowa torebka, która pęka na dwie części, a wewnątrz niej znajdują się nasiona. Nasiono trędownika jest niewielkie.

Scrophularia nodosa - co powinniśmy wiedzieć o uprawie

Bez względu na to, czy interesuje nas nawłoć kanadyjska, rzepak, serdecznik syberyjski, czy też trędownik bulwiasty, zanim jeszcze zakupimy roślinę, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak wygląda uprawa rośliny, a przede wszystkim, jakie ma ona wymagania glebowe i jakie nasłonecznienie będzie dla niej najlepsze.

Warto wiedzieć, że jeśli nie zapewnimy odpowiednich wymagań roślinie, możemy niestety spotkać się z dość nieprzyjemnymi skutkami, ponieważ roślina może być zaatakowana przez choroby, które są spowodowane nieprawidłowo dobraną glebą oraz złym nasłonecznieniem. Z reguły najczęściej pojawiającymi się powikłaniami są choroby grzybowe i nieprawidłowy rozwój liści i kwiatów.

Roślina trędownik bulwiasty, Scrophularia nodosa na białym tle, a także właściwości lecznicze i zastosowanie
Jakie właściwości lecznicze ma trędownik bulwiasty, Scrophularia nodosa, czyli opinie i co warto wiedzieć

Podczas uprawy trędownika bulwiastego - Scrophularia nodosa, powinniśmy pamiętać o tym, że jest to roślina, która najlepiej rozwija się na nasłonecznionych lub lekko zacienionych stanowiskach. Jeśli chodzi natomiast o podłoże, nie jest to roślina wymagająca, lecz wymaga ona przepuszczalnej i najlepiej zasobnej w składniki pokarmowe gleby. Jeśli chcemy zająć się rozmnażaniem trędownik bulwiastego, powinniśmy wiedzieć, że może być on rozmnażany na kilka sposoby, a mianowicie przez wysiew nasion wiosną lub późnym latem, rozmnażanie przez bulwy, czy też rozmnażanie przez podział kęp. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie pysznogłówki ogrodowej?

Trędownik bulwiasty - zastosowanie, właściwości lecznicze i cena rośliny

Jeśli zapoznaliśmy się już z charakterystyką i wymaganiami rośliny, możemy zapoznać się z zastosowaniem i właściwościami leczniczymi, ponieważ trędowniki bulwiaste wielokrotnie pojawiały się już w składzie maści i herbat. Jednak zacznijmy od tego, że trędownik bulwiasty bywa uprawiany jako roślina ozdobna, która sadzona jest na rabatach.

Warto też wiedzieć, że jest to bardzo wartościowa roślina miododajna, która uważana jest za jedną z bardziej wydajnych bylin miododajnych. Herbata z miodem jest bardzo smaczna, a dodatkowo zdrowa, ze względu na to, że trędownik jest również rośliną leczniczą. Otóż głównym surowcem są liście rośliny, które mają działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Dlatego też popularnością cieszy się nie tylko herbata, ale także i maść z tej rośliny. Maść jest doskonałym preparatem na różnego rodzaju bóle zewnętrzne. Jednak bardzo istotne jest to, że roślina pomaga także przy niewydolnościach krążenia żylnego.

Cena za trędownik bulwiasty nie jest wysoka i tak naprawdę zależy od tego, jaki sklep wybierzemy. Pamiętajmy też o tym, że możemy wybrać zarówno sklep internetowy, w którym mamy bardzo duży wybór nasion, jak i sklep stacjonarny. Z reguły jednak cena za nasiona trędownika bulwiastego wynosi około 10 zł za 10 g nasion. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli chcemy zakupić nasiona trędownika, powinniśmy korzystać ze sklepów z dobrymi opiniami, ponieważ wtedy będziemy mieć pewność, że nasiona będą dobrze kiełkowały.

ikona podziel się Przekaż dalej