Trujące rośliny doniczkowe

Gwiazda betlejemska

Znana jest również jako poinsecja bądź wilczomlecz – ten stosunkowo niewielki kwiat możesz kupić już za kilka złotych. Niestety, ale wiele ludzi kupuje gwiazdę betlejemską bez zupełnej świadomości, że może być ona… niebezpieczna – to roślina szczególnie trująca dla dzieci! Co ciekawe, w środowisku naturalnym ma ona odstraszać szkodniki przez swój intensywny, czerwony kolor. Niestety, w przypadku dzieci stanowi idealny obiekt do dotykania – kolor czerwony zawsze przykuwa bowiem uwagę. Postaraj się, aby kwiat ten pozostał poza zasięgiem dzieci.

Szkodliwa jest cała gwiazda betlejemska – w łodydze, liściach oraz korzeniu znajduje się bowiem charakterystyczne mleczko, które wywołuje podrażnienie w kontakcie ze skórą. Jeśli trafi do naszych oczu, zaczną łzawić i możliwe, że po chwili będą szczypać i boleć – należy wówczas od razu dokładnie przemyć je wodą! Po zjedzeniu mleczka może ono spowodować znaczne zmiany w jamie ustnej, a po spożyciu dużej ilości – zatrucie. Najbardziej niebezpieczne dla życia dorosłego człowieka będzie spożycie kilkuset liści albo wypicie szklanki soku z rośliny. Dotykanie liści nie stanowi żadnego zagrożenia jednak należy pamiętać, że są to nadal trujące rośliny doniczkowe – wobec tego należy na nie uważać. Sprawdź także ten artykuł o uprawie gwiazdy betlejemskiej.

Niebezpieczne rośliny – skrzydłokwiat trujący oraz anturium trujące

Skrzydłokwiat nazywa się również lilią domową, dzięki śnieżnobiałej barwie. Jest żywym filtrem powietrza – dlatego teoretycznie powinien być w każdym polskim domu. Jednak jest to wyjątkowo toksyczna roślina dla dzieci bądź domowych pupili – należy więc ustawić ją poza ich zasięgiem. Kwiat ten ma niewielkie wymagania, długo żyje i… pięknie wygląda. Skrzydłokwiat może jednak dość poważnie zaszkodzić zdrowiu. Liście i kwiaty rośliny zawierają bowiem alkaloidy i szczawiany wapnia – jeżeli dziecko lub zwierzę je pogryzie, to podrażniona zostanie skóra wokół ust i błona śluzowa jamy ustnej, gardła oraz przełyku. Połknięte liście bądź kwiaty mogą doprowadzić do wymiotów, a nawet… zaburzeń rytmu serca. Właśnie dlatego skrzydłokwiat trujący musi znajdować się poza zasięgiem domowych pupili oraz małych dzieci!

Anturium posiada z kolei ozdobne liście i piękne kwiatostany. Pędy i liście rośliny zawierają niewielką ilość trujących kryształków szczawianu wapnia – jeżeli z sokiem będzie miała do czynienia skóra człowieka, może wywołać wysypkę. Jeżeli zaś go połkniemy, nabawimy się obrzęku warg, języka oraz gardła. Roślina miała kontakt z oczami? Grozi nam wówczas zapalenie spojówek. Stężenie trucizny jest na szczęście niewielkie i objawy wywołane przez anturium trujące zazwyczaj dość szybko mijają. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji anturium.

Trujące dla ludzi anturium doniczkowe oraz inne trujące rośliny doniczkowe - ich uprawa, pielęgnacja w warunkach  domowych
Trujące rośliny doniczkowe w domu – 4 najciekawsze gatunki

Trujące kwiaty doniczkowe

Dracena trująca i oleander

Są to kolejne trujące rośliny doniczkowe, na które należy szczególnie uważać. Dracena jest jednym z najpopularniejszych trujących kwiatów doniczkowych w Polsce – ma atrakcyjny wygląd, szybko rośnie i nie wymaga wiele, jednak jest trująca dla dzieci i zwierząt domowych (najbardziej dla kotów). Główne źródło zatrucia są to oczywiście liście draceny – w niewielkich dawkach mogą działać korzystnie (np. chronią wątrobę i przyspieszają trawienie tłuszczów), jednak już w większych dawkach są toksyczne. Co może zrobić dracena trująca? Otóż, może obniżyć poziom białka całkowitego we krwi, wywołać wymioty, doprowadzić do hemolizy czerwonych ciałek krwi – a tym samym uszkodzić szpik kostny i doprowadzić do anemii.

Oleander jest z kolei bardzo atrakcyjnym krzewem ozdobnym. Wyróżnia się pięknymi, różowymi lub białymi kwiatami. W Polsce najczęściej hoduje się oleandry doniczkowe – a to ze względu na nasz klimat. Oleandry są oczywiście bardzo pięknymi roślinami ozdobnymi, jednak są to jednocześnie trujące kwiaty domowe. Spożyte w zbyt dużych ilościach wywołują bowiem mdłości, rozszerzenie źrenic, wymioty, brak czucia w ustach, duszności, a także zaburzenia pracy serca. Ich działanie może być nawet… śmiertelne w skutkach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dracenach.

Cyklamen – czy trzeba się go bać?

Cyklameny (znane również jaki fiołki alpejskie) charakteryzują się pięknymi, kolorowymi kwiatami i dekoracyjnymi liśćmi. Mimo swego uroku, są to bardzo trujące kwiaty domowe. Podziemne bulwy wytwarzane przez cyklameny zawierają szkodliwe substancje dla zdrowia ludzi i zwierząt – saponiny i cyklaminę. Kontakt z rośliną może zakończyć się podrażnieniem skóry, a także reakcją alergiczną. Najgorsze skutki przynosi jednak spożycie korzenia cyklamenu, chociaż pozostałe części rośliny są równie trujące. Zjedzenie bulwy fiołka alpejskiego może doprowadzić do zaburzeń pracy układu pokarmowego, a także wywołać biegunkę, wymioty bądź inne dolegliwości żołądkowe. Czasami mogą pojawić się również drgawki i zawroty głowy. Obchodź się więc z fiołkiem ostrożnie – zjedzenie większej ilości rośliny może zagrażać życiu człowieka lub zwierzęcia! Kiedy chcesz więc przesadzić roślinę albo ją wypielęgnować, nie zapominaj o rękawiczkach ochronnych – natomiast po zrywaniu suchych liści zawsze dokładnie myj ręce.

To, co raczej rzadko przydarza się człowiekowi, może się jednak zdarzyć naszemu… czworonogowi. Nie zapomnij, że koty lubią bardzo lubią podgryzać rośliny doniczkowe, natomiast psy chętnie wykopują ich korzenie – zabawa z cyklamenem może skończyć się dla pupila naprawdę źle! Cyklamen, a już zwłaszcza jego korzenie, są trujące dla zwierząt – ich spożycie może wywołać silne wymioty i podrażnić żołądek. Zjedzone korzenie mogą także doprowadzić zwierzę do drgawek lub wywołać u nich mocny ślinotok. Niestety, ale na świecie odnotowywano już także wiele przypadków śmierci zwierząt (zwłaszcza kotów) po zjedzeniu bulwy fiołka alpejskiego. Spożycie tego trującego kwiatu może zaburzyć pracę serca, a następnie spowodować śpiączkę lub… zgon zwierzęcia. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji cyklamenów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny