Truskawka 'Honeoye' - opis truskawki

Zanim zajmiemy się uprawą sadzonek truskawek 'Honeoye', powinniśmy zapoznać się z opisem tej rośliny. Dzięki temu, że będziemy wiedzieć, jak wygląda charakterystyka roślin, dowiemy się, czy jest to idealna roślina do uprawy w naszym ogrodzie. Zapoznajmy się więc z charakterystyką tej odmiany truskawek.

Zacznijmy więc od tego, że truskawka 'Honeoye' pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest tak naprawdę skrzyżowaniem odmiany 'Holiday' oraz 'Vibrant'. Warto wiedzieć, że jest to jedna z najwcześniejszych odmian deserowych, którą możemy uprawiać zarówno pod osłonami, jak i w gruncie.

Tę truskawkę charakteryzuje bardzo silny wzrost, a także wzniesiony i luźny pokrój. Liście rośliny mają owalny lub lekko wydłużony kształt, a ich barwa jest jasnozielona. Charakterystycznym elementem jest również delikatne owłosienie na spodzie liści i podwijające się brzegi liści.

Jednak najważniejsze jest to, jak owocuje truskawka 'Honeoye'. Truskawki owocują dość intensywnie, natomiast musimy mieć na uwadze to, że na samym początku plonowania są one dość sporej wielkości, natomiast później stają się drobniejsze. Mają one stożkowaty kształt, a ich wierzchołki są ścięte. Cechują się one jędrną, silnie czerwoną i połyskującą skórką, a także jasnoczerwonym, soczystym, smacznym i pachnącym miąższem.

Jak uprawiać truskawki - jak ma przebiegać uprawa i pielęgnacja

Truskawka 'Honeoye' królewski - co warto wiedzieć o jej wymaganiach


Zanim w naszym ogrodzie pojawią się ulęgałki, czarne maliny, Catalpa 'Nana', czy właśnie truskawki 'Honeoye', powinniśmy dowiedzieć się, jakie mają one wymagania. Jest to bardzo istotne, by wiedzieć, w jakim podłożu, a także, na jakim stopniu nasłonecznienia mają rozwijać się rośliny.

Jeśli jednak nasza ulęgałka, Catalpa 'Nana', czarna malina, czy truskawka w odmianie 'Honeoye' nie będzie posadzona na odpowiednim stanowisku, możemy spotkać się z bardzo przykrymi konsekwencjami, jakimi są przede wszystkim choroby, które mogą nawet wyniszczyć całkowicie nasze rośliny ogrodowe.

Dlatego, jeśli mamy w planach uprawiać truskawki tej odmiany, powinniśmy wiedzieć, że najlepiej rozwijają się one na żyznych, nieprzesychających, ale przepuszczalnych glebach. Dodatkowo powinniśmy zapewnić im nasłonecznione i ciepłe stanowisko, które będzie osłonięte od silnych wiatrów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o odmianach truskawek w Polsce.

Znana odmiana truskawki - opis uprawy i pielęgnacji

Kiedy wiemy już, jakie wymagania glebowe i stanowiskowe ma truskawka 'Honeoye', powinniśmy dowiedzieć się również tego, jak uprawiamy i pielęgnujemy tego typu rośliny owocowe. Dzięki temu uzyskamy zdrowe krzewy, które będą silnie owocowały, a ich owoce będą duże i smaczne.

Dlatego, jeśli zastanawiamy się nad zakupem flanc, musimy mieć na uwadze to, że truskawki powinny być sadzone do gruntu w okresie od końca VII do połowy VIII. Lepiej jest jednak posadzić je w tym wcześniejszym terminie, ponieważ będą miały one wystarczająco czasu na to, by przygotować się do zimy. Nie możemy zapominać też o tym, by sadzić je co około 20-30 cm, zachowując przy tym odległość między rzędami wynoszącą 50-80 cm. Co ciekawe, odmiana ta nadaje się nie tylko do uprawiania w gruncie, ale również do uprawy w doniczkach.

Truskawki Honeoye na talerzyku, a także opis rośliny, wymagania, pielęgnacja, sadzenie oraz zastosowanie
Truskawka Honeoye krok po kroku, czyli opis odmiany truskawek, pielęgnacja i uprawa, wymagania oraz choroby i szkodniki

Podczas uprawy nie możemy także zapominać o tym, że truskawki wymagają regularnego podlewania. Jednak powinno być one umiarkowane, ponieważ zbyt duża ilość wody może spowodować pojawienie się chorób grzybowych, na które truskawki są bardzo narażone. Dodatkowo musimy też pamiętać o nawożeniu, do którego możemy wykorzystać nawozy przeznaczone pod uprawę truskawek.

Polecane akcesoria i nawozy do owoców - sprawdź je!

Zastosowanie, opinie i cena - co powinniśmy wiedzieć o tej truskawce

Odmiana 'Honeoye' - gdzie znajduje swoje zastosowanie ten królewski owoc

Kiedy zajmujemy się uprawą truskawek 'Honeoye', powinniśmy wiedzieć, że są one gotowe do zbioru już pod koniec V, natomiast ostatnie zbiory możemy przeprowadzić nawet w drugiej połowie VI. Warto też wiedzieć o tym, że rośliny te doskonale radzą sobie podczas transportu, a dodatkowo możemy je przechowywać w temperaturze pokojowej przez krótki czas.

Truskawki 'Honeoye' charakteryzują się bardzo smacznymi owocami. Owoce te możemy wykorzystać na różne sposoby. Jest to oczywiście odmiana deserowa, która jest idealna do spożywania na surowo. Owoce możemy wykorzystywać do różnego rodzaju deserów, np. z lodami, czy innymi owocami, ale można je również spożywać z cukrem i śmietaną.

Warto wspomnieć także o tym, że truskawki możemy użyć do przetworów, takich jak dżemy, czy też konfitury. Przetwory z truskawek będą idealne do cieplutkich bułek. Dodatkowo nadają się one jako dodatek do ciast. Popularnością cieszą się ciasta jogurtowe i drożdżowe, w których znajduje się właśnie ten owoc.

Truskawka 'Honeoye' - co powinniśmy wiedzieć o opiniach i cenie

Opinie na temat truskawek 'Honeoye' są bardzo dobre. Powodem tego jest stosunkowo niska cena, ale także bardzo smaczne owoce, które są najważniejszym elementem w przypadku uprawy roślin owocowych. Zobaczmy jednak, jakie są ceny truskawek tej odmiany i o czym powinniśmy pamiętać przy zakupie.

Jeśli chodzi o ceny truskawek w odmianie 'Honeoye', powinniśmy wiedzieć, że mogą być one zróżnicowane. Ceny zależą od tego, gdzie kupimy sadzonki oraz jaki jest ich producent. Pamiętajmy też o tym, że ceny w sklepach internetowych mogą się różnić od cen, które są w sklepach stacjonarnych. Z reguły jednak ceny wahają się w granicy około 1-2,50 zł za sadzonkę.

Powinniśmy pamiętać, że jeśli decydujemy się na zakup sadzonek w sklepach stacjonarnych, musimy sprawdzić, w jakim stanie jest sadzonka i czy nie są na niej widoczne objawy chorobowe lub ślady żerowania szkodników. Jeśli jednak kupujemy sadzonki w sklepie internetowym, nie mamy możliwości sprawdzenia stanu sadzonek przed zakupem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny