Truskawki pnące i truskawki wiszące – opis, uprawa, ciekawostki
Truskawki pnące i wiszące z roku na rok cieszą się coraz to większą popularnością. Coraz częściej truskawki pnące sadzone są w miejscach, w których z chęcią latem odpoczywamy, takich jak balkony, tarasy, altany. Warto zatem wiedzieć jak uprawiać truskawki pnące, aby dorodnie owocowały oraz cieszyły oko nasze i naszych gości.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o truskawkach.
Truskawki wiszące – uprawa i pielęgnacja
Truskawki wiszące mogą być uprawiane w doniczkach, skrzynkach balkonowych lub w dekoracyjnych zwisających pojemnikach, umieszczonych w ogrodzie. Warto podkreślić, że sadzonki truskawki możemy sadzić pojedynczo lub po kilka sztuk w pojemnikach z ziemią. Truskawki pnące możemy również łączyć z innymi roślinami. Tu nie ma praktycznie żadnych ograniczeń dla naszej wyobraźni. Możemy bawić się zarówno kształtami, jak i kolorami liści czy kwiatów.
Czerwone, dojrzałe owoce pięknie kontrastują z ciemnozielonymi, dużymi liśćmi, które pięknie ozdabiają balustrady, pergole i altany. Warto pamiętać, że truskawki wiszące inaczej truskawki pnące to tak naprawdę nie są pnącza. To, co zwisa z pojemnika lub donicy, to nic innego jak rozległe rozłogi, które właśnie wyglądem przypominają pnącza.
Minimalna średnica donicy, w której chcemy uprawiać truskawkę pnącą, powinna wynosić od 25 do 30 cm. Optymalną ziemią dla truskawek jest gleba próchniczna, do której powinno się dodać kompost lub torf z domieszką niewielkiej ilości piasku. Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko kwaśny, a pH powinno oscylować w granicach od 5,5 do 6,5. Warto pamiętać, że rośliny te nie lubią gleb zbyt zasadowych, oraz zbytnio kwaśnych.
Owoce truskawki pnącej można zbierać i przeznaczyć do bezpośredniego spożycia albo wykorzystać je do produkcji kompotów, dżemów lub konfitur. Owoce truskawki pnącej powinno zbierać się tylko w słoneczne dni, z racji tego, że w czasie deszczowej pogody owoce potrafią gnić.
Stanowisko uprawy truskawki pnącej
Przy uprawie truskawki pnącej ważne jest stanowisko. Musi być ono słoneczne i osłonięte. Truskawki wiszące muszą mieć zapewnione podpory, po których będą się mogły pnąć pnącza. Rośliny kwitną i owocują całe lato, aż do późnej jesieni.
Truskawki zwisające wymagają regularnego podlewania. Nie można dopuścić do przesuszenia. Truskawkę pnącą należy podlewać w chwili, kiedy podłoże już nieco wyschnie. Jeżeli truskawkę pnącą uprawiamy w doniczce, skrzynce z plastiku, to musimy pamiętać o podlewaniu nawet dwa razy dziennie.
Aby zapewnić odpowiednią wilgotność, możemy również wymieszać podłoże z hydrożelem. Możemy również rozścielić wokół krzaczków słomę lub inną ściółkę, dzięki której zapewnimy roślinom odpowiednią wilgotność gleby i uchronimy ziemię przed utratą wilgoci.
Truskawka wysokopienna uprawiana w pojemnikach na tarasach, balkonach w ogrodzie musi być koniecznie nawożona, ponieważ ograniczona przestrzeń powoduje ograniczanie składników pokarmowych potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju. Najlepiej jest stosować nawożenie organiczne, w odstępie od 1 do 2 miesięcy. Pierwszą dawkę nawozu powinniśmy zastosować po około miesiącu od posadzenia sadzonki w pojemniku. Ostatnia dawka nawozu powinna być podana na koniec sierpnia.
Jesienią, kiedy truskawka doniczkowa wyda już ostatnie owoce lub wczesną wiosną roślinom powtarzającym owocowanie należy obciąć pędy, na których w poprzednim roku były owoce. Jest to niezwykle ważny zabieg, niezbędny w pielęgnacji truskawki pnącej. Rośliny najlepiej owocują przez okres od dwóch do trzech lat, po posadzeniu w pojemniku. Potem najlepiej wymienić całą roślinę, na młodą sadzonkę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odmianach truskawek w Polsce?
Sadzenie truskawki pnącej
Truskawkę pnącą należy sadzić wczesną wiosną. Warto pamiętać, że odmiany zwisające powtarzające kilkukrotnie kwitnienie i owocowanie są wrażliwe na niską temperaturę i mają tendencję do przemarzania w trakcie wiosennych przymrozków. Dlatego warto je odpowiednio wcześnie wsadzić do pojemnika, tak aby dostatecznie się ukorzeniły w donicy.
W trakcie sadzenia sadzonki truskawki piennej należy uważać, aby nie zakryć serca sadzonki ziemią, gdyż młode listki wyrastające ze środka mogą zachorować. Warto pamiętać również o odpowiednim drenażu na dnie doniczki, tak aby nie doprowadzić do powstawania nadmiaru wody w pojemniku, a co za tym idzie – do gnicia korzeni rośliny. Warto uważać, aby w trakcie sadzenia sadzonki nie podwijały się korzenie rośliny. Jeżeli są one za długie, możemy je lekko skrócić.
Odmiany truskawek pnących
Do uprawy truskawki w pojemnikach lub donicach polecane są następujące odmiany Selva, Everest, Ostara,Evie II, Temptation (mniej odporna na przymrozki).
Z kolei odmiana Pink Panda to odmiana jest szczególnie polecana, ze względu na piękne różowe lub ciemnoróżowe kwiaty, które pojawiają się od maja do jesieni na długich pnączach. Odmiana ta oczywiście owocuje, choć jej owoce nie są tak duże, jak u innych odmian, ale truskawki są bardzo smaczne i aromatyczne.
Z roku na rok liczba odmian truskawek pnących, dostępnych w naszych sklepach systematycznie się powiększa. Kupić je możemy praktycznie w każdym sklepie, a nawet niekiedy są dostępne w dyskontach i marketach spożywczych. Cena sadzonki nie jest wygórowana, a roślinę możemy kupić w pojemnikach przystosowanych do zawieszenia na balustradzie lub balkonie. Tak jak wśród ogrodników rośnie popularność truskawek piennych, tak i opinie na tematy tych roślin są coraz pochlebniejsze.