Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) – opis gatunku


Kiphofia uvaria występuje w Polsce pod dwiema nazwami – jako trytoma lub kniphofia. To bardzo oryginalna bylina, każdej rabacie dodaje nieco egzotycznego charakteru, zarówno intensywnym, pomarańczowym kolorem, jak i niezwykłym kształtem kwiatów. Kwiat trytomy jest naprawdę niecodzienny, dlatego warto kupić jej sadzonki i zaprosić ją do swojego ogrodu. Składa się z drobnych, rurkowatych lub lekko kielichowatych kwiatów, rozwijających się wyjątkowo od góry, które składają się w ciekawy kwiatostan. Ze względu na wygląd często mówi się, że trytoma groniasta wygląda jak płonąca pochodnia lub… szczotka do butelek.

Kwiaty pojawiają się na szczycie grubych, wzniesionych i sztywnych łodyg. Mają około 120 cm wysokości, dlatego bylina dobrze prezentuje się na tyle rabat. Roślina ma ciemnozielone, szablowate liście odziomkowe, które mogą przypominać źdźbła traw. Trytoma groniasta tworzy rozległą, dużą kępę, która ładnie prezentuje się przez cały rok, nie tylko w okresie kwitnienia (od sierpnia do późnej jesieni).

Uprawa trytomy groniastej: sadzonki i wymagania siedliskowe

Trytoma ogrodowa ma dość duże wymagania glebowe. Dobrze czuje się wyłącznie w bardzo żyznej glebie, bogatej w próchnicę i zasobnej w składniki mineralne. Stanowisko pod sadzenie rośliny powinno być dobrze zdrenowane i przygotowane. Na gorzej jakości podłożu nie będzie kwitła tak okazale. Wymaga także bardzo nasłonecznionego, jasnego stanowiska. Preferuje orientacje południowe lub zachodnie. Lubi dość wilgotną ziemię, jednak nie mokrą. To długowieczna bylina, na jednym miejscu może utrzymywać się przez wiele lat.

Cena trytomy groniastej nie jest wysoka, dlatego warto ją kupić. Opakowanie nasion kosztuje 1-3 zł. Nasiona wysiewa się do inspektów, by stworzyć sadzonki, które wysadza się na stałe miejsce dopiero późną wiosną, gdy minie zagrożenie przymrozków. Cena trytomy groniastej w sadzonkach to tylko 10 zł. Nie potrzebujesz ich dużo. Roślina ma tendencję do rozrastania się i nie warto sadzić jej w dużym zagęszczeniu.

Trytoma groniasta w ogrodzie bardzo ładnie wygląda, wspaniale prezentuje się na tle ściany. Uprawa i pielęgnacja nie jest trudna, ale roślina potrzebuje uwagi
Trytoma groniasta - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cena

Trytoma ogrodowa – wymagający kwiat

Najważniejszym czynnikiem, wpływającym na jakość trytomy ogrodowej, jest wilgotność podłoża. Roślina bardzo źle znosi zastoiska wodne, ale potrzebuje ciągłej wilgoci. Dlatego też dobrze radzi sobie w pobliżu oczek i zbiorników wodnych. Możesz jednakże uprawiać ją w ogrodzie, pod warunkiem częstego podlewania i zraszania. Nie jest to jednak takie łatwe – do karpy nie powinna się dostać woda. W czasie podlewania należy uważać, by nie wlać wody między liście. Można je związać sznurkiem lub podlewać kępy niewielkim strumieniem z konewki bezpośrednio pod liście.

Na słabszych glebach trytoma groniasta może potrzebować także nawożenia. Do rozwoju wymaga dość dużego zapasu składników mineralnych. Z tego względu należy od czasu do czasu zasilać go wieloskładnikowym nawozem mineralnym do kwitnących roślin ogrodowych.

Zimowanie trytomy ogrodowej

Trytoma ogrodowa to bardzo trwała bylina, której karpy mogą jednak przemarzać w czasie bardzo srogich i ciężkich zim. Można jednak uprawiać ja w gruncie, pod warunkiem, że dobrze zabezpieczysz ją przed chłodem. Zimowanie trytomy ogrodowej polega na zabezpieczeniu karpy.

Do osłonięcia trytomy ogrodowej potrzebujesz lekkich, przewiewnych materiałów, które będą dobrze oddychające. Zastosowanie folii może zakończyć się zgniciem korzeni i zmarnowaniem rośliny. W tym celu możesz użyć suchych liści drzew, gałęzi świerkowych lub naturalnej tkaniny jutowej. Wiosną należy obejrzeć kępę i usunąć z niej przemarznięte i stare pędy. Dzięki temu roślina szybko się odrodzi i będzie się ładnie prezentować.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny