Trytoma ogrodowa – kilka słów o gatunku

Najbardziej popularna trytoma groniasta (Kiphofia uvaria)

Trytoma groniasta to najbardziej popularny gatunek uprawny tego rodzaju. Kwiat trytoma jest bardzo atrakcyjny w czasie kwitnienia, rośliny wspaniale się prezentują i mają bardzo intensywny kolor. Ich kwiatostany wyglądają jak pochodnia, dlatego czasami używa się innych nazw tej wyjątkowej rośliny.

Trytoma ognista, trytoma płonąca pochodnia – wszystkie nawiązują do koloru kwiatów. Ze względu na łacińską nazwę – Kniphofia uvaria, roślinę nazywa się także trytoma knifofia. Ze względu na niezwykłe podobieństwo do innej rośliny, gatunek czasami jest mylony z innym. Dlatego błędnie nazywa się ją
„pustynnik” trytoma jest jednak o wiele większa.

Trytoma – płonąca pochodnia

Trytoma ogrodowa to niezwykła bylina. Naprawdę wygląda jak płonąca pochodnia. Jej kwiaty są bardzo intensywnie wybarwione – żółte, pomarańczowe, czerwone, intensywnie bordowe. Każdy kwiatostan może być jednobarwny, ale częściej te wszystkie odcienie przechodzą i zmieniają się intensywnością. Kwiat trytoma to duże grono pojedynczych, rurkowatych kwiatów o trąbkowa tym kształcie. Każde grono składa się z bardzo licznych kwiatów, ich liczba jest w dużym stopniu zależna od odmiany.

Kwiaty wyrastają na szczycie sztywnych, wzniesionych łodyg. Pędy wyrastają spośród ciemnozielonych, intensywnie wybarwionych liści o mieczowatym kształcie. Liście układają się w rozetę. Trytoma ogrodowa to dość duża roślina. Potrafi osiągnąć nawet 1 m wysokości, więc idealnie sprawdza się w na tyłach rabaty lub przy płotach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie trytomy groniastej.

Odmiany trytomy groniastej (Kniphofia uvaria)

Niezwykle popularna jest trytoma gronista (Kniphofia uvaria) ‘Royal Castle’. Ta niezwykła odmiana ma bardzo ciekawe, dwubarwne wybarwienie kwiatów – połowa kwiatostanu od góry zabarwiona jest na intensywną czerwień, połowa od dołu na intensywną żółć. To połączenie daje naprawdę niezwykły, godny uwagi efekt. Osiąga około 80 cm wysokości. Trytoma ‘Royal Castle’ jest dostępna w wielu sklepach ogrodniczych. Jej cena za cebulkę wynosi około 9 zł, cena sadzonki jest nieco wyższa.

Trytoma ogrodowa w czasie kwitnienia na pomarańczowo oraz kwiat trytoma i jego uprawa, sadzenie z nasion i nie tylko
Trytoma - sadzenie, odmiany, uprawa, pielęgnacja, zimowanie, rozmnażanie

Dużym powodzeniem cieszy się także trytoma ‘Alcezar’. Odmiana wyróżnia się bardzo, niezwykle silnie intensywnym kolorem kwiatów. Są pomarańczowo-czerwone. Właśnie trytoma ‘Alcezar’ najbardziej przypomina płonącą pochodnię. Zaletą tej odmiany jest długi okres kwitnienia, od czerwca prawie aż do jesieni. Cena cebul tej odmiany jest trochę niższa – możesz je kupić za 6 zł za sztukę, koszt sadzonki to kilkanaście złotych.

Sadzenie trytomy – wymagania i sadzonki

Uprawa z nasion, cebul czy sadzonek?

W zasadzie trytomę uprawia się na kilka sposobów. Możesz pokusić się o uprawę z nasion, chociaż trwa ona stosunkowo najdłużej. Nasion nie sieje się od razu na stałe miejsce, trzeba zrobić z nich sadzonki. W wielu sklepach ogrodniczych, także online jest możliwość zakupu sadzonek. Ich cena nie jest wygórowana – zazwyczaj jest to maksymalnie kilkanaście złotych. Cena nasion także jest stosunkowo niska, kosztują bowiem zaledwie 3-4 zł za opakowanie.

Uprawa jest możliwa nie tylko z nasion, lecz także z kłączy. Mają one postać cebulek. Ich podział ułatwia rozmnażanie, a uzyskane rośliny są identyczne jak roślina mateczna. Uprawa z nasion nie daje takiej gwarancji, zwłaszcza w przypadku kolorowych kultywarów.

Sadzenie trytomy w ogrodzie

Kwiat trytoma może być uprawiany zarówno na jesień, jak i na wiosnę. Gotowe sadzonki, czy to zakupione, czy przygotowane z nasion samodzielnie, sadzi się raczej wiosną, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko, że nie zdążą się przyjąć przed nadejściem mrozu.

Kłącza sadzi się częściej jesienią, chociaż sadzenie wiosenne także wchodzi w grę. Należy je umieścić na głębokości mniej więcej 6-8 cm. Kłącza można lekko przysypać liśćmi. Trytoma ogrodowa to bylina, która dość dobrze znosi nasze warunki pogodowe. Powinna bez problemu przetrwać zimę w ogrodzie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bergenii w ogrodzie?

Uprawa trytomy - wymagania

Sadzenie trytomy wymaga bardzo rozważnego wybrania podłoża. Roślina ma dość duże wymagania. Przede wszystkim potrzebuje żyznej gleby, bogatej w próchnicę i składniki odżywcze. Przed sadzeniem warto zasilić podłoże odpowiednią dawką wieloskładnikowego nawozu mineralnego. Jego cena nie jest wysoka, a dzięki temu możesz liczyć na wspaniałe efekty uprawy.

Trytoma ogrodowa z owadem, czyli kwiat trytoma i jego uprawa, sadzenie i wysiew nasion, a także pielęgnacja krok po kroku
Trytoma - sadzenie, odmiany, uprawa, pielęgnacja, zimowanie, rozmnażanie

Podłoże do uprawy tej rośliny powinno być dobrze zdrenowane. Kwiat trytoma wymaga słonecznego stanowiska. Preferuje orientacje zachodnie i południowo-zachodnie. Lubi słońce, ale niekoniecznie dobrze rozwija się w miejscu, gdzie podłoże błyskawicznie przesycha. Wymagania trytomy w większości ogrodów raczej nie powinny być trudne do spełnienia. Weź pod uwagę jednak to, że jest to bylina, bardzo trwała, która na jednym miejscu może przetrwać nawet kilkanaście lat. Sadzenie trytomy w dużym zagęszczeniu nie jest najlepszym pomysłem. Kwiat lubi się sam zagęszczać, po krótkim czasie tworzy olbrzymie kępy o licznych pędach kwiatostanowych.

Kwiat trytoma – uprawa i zimowanie

Uprawa kapryśnej trytomy

Trytoma ognista to przepiękny kwiat, ale zanim pokusisz się o jej posadzenie w ogrodzie, zastanów się, czy masz dla niej dużo czasu. To kapryśna księżniczka, która niemal codziennie potrzebuje uwagi, zwłaszcza latem. Najtrudniejszym zadaniem jest podlewanie. Z jednej strony uprawa na suchym podłożu i obfite podlewanie może ją zniszczyć – do karpy nie może dostać się zbyt dużo wody. Z drugiej strony zastoiska wodne i przelewanie także nie przynoszą efektu. Dlatego roślina świetnie się sprawdza w pobliżu zbiorników wodnych. W innym wypadku należy zraszać ziemię wokół niej lub podlewać konewką ziemię tuż pod liśćmi.

Uprawa wymaga także regularnego stosowania preparatów mineralnych. Na szczęście w tym wypadku kwiat trytoma nie jest szczególnie wymagający. Możesz po prostu zastosować uniwersalny środek do roślin kwitnących. Obfite nawożenie jest gwarancją kwitnienia. Aby trytoma ogrodowa utrzymała swoje piękne, wielkie kwiaty, musi mieć zapas składników odżywczych w glebie. Możesz podać jej jednorazowo większą dawkę lub od czasu do czasu zasilać ją małymi porcjami granulowanego preparatu.

Zimowanie trytomy w ogrodzie

Bylina dobrze czuje się w naszych warunkach klimatycznych. Możesz ją zostawić na zimę w ogrodzie, nie potrzebuje wykopywania karp. Nie musisz ich wyciągać z ziemi, żeby je podzielić. Rozmnażanie dzieje się naturalnie, co roku z karpy wyrastają przyrosty, z których wybija się kolejny kwiat trytoma.

Warto jednak pamiętać, że trytoma knifofa, zwłaszcza groniasta, może przejściowo przemarzać. Jej kłącza należy dobrze zabezpieczyć przed chłodem. Na zimę przykrywa się je gałęziami drzew iglastych, przewiewną tkaniną jutową lub agrowłókniną. Roślina naturalnie zamiera, kiedy robi się chłodno, ale suche liście możesz zostawić, są one dodatkową „kołderką” dla rośliny. Trytoma groniasta to roślina, którą warto zaprosić do ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej