Trzcina pospolita - występowanie rośliny wodnej

Trzcina pospolita to roślina wodna, która należy do rodziny wiechlinowatych - Poaceae. Znana jest ona również jako trzcina wodna, czy trzcina ozdobna. Łacińska nazwa tej rośliny wodnej, którą wielokrotnie możemy spotkać w oczkach wodnych to Phragmites australis. Pamiętajmy jednak o tym, że zanim trzcina pospolita znajdzie się w zbiorniku wodnym w naszym ogrodzie, powinniśmy zapoznać się z jej charakterystyką.

Zacznijmy więc od tego, że trzcina pospolita jest gatunkiem kosmopolitycznym, co znaczy, że ma bardzo szeroki zasięg geograficzny, który obejmuje praktycznie wszystkie strefy klimatyczne oraz strefy ekologiczne. Warto też wiedzieć, że ten gatunek trzciny ozdobnej uznawany jest za gatunek inwazyjny, przynoszący wielkie straty, zwłaszcza na terenie Ameryki Północnej w basenie Wielkich Jezior, a tam zalecane jest zwalczanie trzciny.

Jeśli chodzi natomiast o miejsca występowania tej rośliny, są one bardzo rozległe. Otóż Phragmites australis jest rozpowszechniona na całym świecie. Jej obecność zauważalna jest na terenach Australii, Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, we wschodniej, północnej oraz środkowej części południowo-zachodniej Azji. Nie możemy także zapomnieć o jej obecności w Europie, gdzie popularna jest również w Polsce. A może zainteresuje cię także ten artykuł o żabiścieku pływającym?

Phragmites australis - charakterystyka

Dla trzciny pospolitej bardzo rozpoznawalnym elementem jest to, że tworzy ona zwarte i gęste kępy i jest to największa roślina zielna we florze Polski. Trzcina wodna może dorastać nawet do 4 m wysokości. Charakteryzuje się ona prostymi, sztywnymi, wzniesionymi, nagimi oraz błyszczącymi źdźbłami, które wewnątrz są puste. Źdźbła mają wiele międzywęźli oraz kolanek.

Kłącza rośliny są bardzo grube i duże, a na ich powierzchni widoczne są łuski. Pojedyncze kłącze rozgałęzia się na wiele rozłóg. Warto wiedzieć, że trzcina do ogrodu nadaje się idealnie, lecz musimy liczyć się z tym, że może ona rozrosnąć się nawet na 50 cm, a dodatkowo może sięgnąć nawet do 3 m głębokości w głąb gleby.

Najbardziej istotnym elementem są jednak liście i kwiaty trzciny. Liście, które wyrastają ze sztywnego źdźbła, są duże, bo mogą osiągnąć nawet 50 cm, sinozielone, bardzo twarde i ostrozakończone. Dodatkowo też same brzegi blaszki liściowej są ostre. Jeśli chodzi o kwiaty, trzcina ozdobna ma je zebrane w charakterystyczne niesymetryczne i wiechowate kwiatostany. Wiechy wybarwiają się na brunatny kolor, a pojawiają się na roślinie od VII do IX. Owocem jest natomiast leciutki i okryty ziarniak. Sprawdź także ten artykuł o grążelu żółtym.

Uprawa, a także usuwanie trzciny

Bylina ta jest wiatropylna, przez co wielokrotnie możemy spotkać się z jej sadzonkami, które rosną dziko. Takie sadzonki również nadają się do posadzenia w oczku wodnym. Musimy jednak wiedzieć, że rozsiewanie się trzciny jest bardzo niedogodne, zwłaszcza dla alergików, którzy później zmuszeni są do zwalczania trzciny.

Usuwanie trzciny jest bardzo skomplikowane, ponieważ jest ona bardzo ekspansywna. Wiele osób korzysta z koszenia, natomiast trzeba tutaj pamiętać o tym, że koszenie wykonywać można tylko i wyłącznie w środku lata, ponieważ wykonywanie tego zabiegu wiosną lub zimą tylko wzmocni roślinę. Dodatkowo przy koszeniu nie usuwamy trzciny, a tylko ją osłabimy. Dlatego częściej zwalczanie trzciny wykonuje się przy pomocy środków chemicznych.

Jeśli jednak chcemy prowadzić uprawę trzciny w ogrodzie, musimy mieć nad nią całkowitą kontrolę. Trzcina do ogrodu stosowana jest wielokrotnie, ponieważ jej zastosowanie wprowadza element naturalistyczny w zbiornikach wodnych. Warto wiedzieć, że zastosowań trzciny jest dużo więcej. Bardzo popularne jest także zastosowanie trzciny pospolitej w oczyszczalniach ścieków, gdzie ma ona za zadanie oczyszczać nieczyste wody.

Ponadto Phragmites australis używana jest także w budownictwie, bo jej zaschnięte łodygi wykorzystywane wielokrotnie były do produkcji mat i do okrywania dachów. Dodatkową korzyść ze trzciny wodnej ma także gospodarka, ponieważ jej młode rośliny bardzo często przeznaczane są na pokarm dla zwierząt hodowlanych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym?

Bardzo istotnym zastosowaniem jest również to, że trzcina pospolita jest naturalną ochroną dla różnego rodzaju ryb, ptactwa oraz płazów, które wielokrotnie są objęte wyginięciem. Dlatego w naturalnym środowisku nie powinno się wycinać tej rośliny wodnej, ponieważ tym samym możemy zniszczyć siedliska różnego typu zwierząt.

Uprawa trzciny pospolitej jest bardzo prosta. Właściwie nie trzeba robić niczego, by osiągała one okazałe rozmiary i prawidłowo się rozwijała. Pamiętajmy jednak, że decydując się na uprawę, musimy wziąć pod uwagę jej ekspansywność i w miarę możliwości regularnie przycinać pędy, by nie zarosły całego oczka wodnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny