Trzęślica modra i trzcinowata – gatunki idealne do ogrodu

Trzęślica modra Molinia caerulea – kilka słów o gatunku

Trzęślica modra (trzęślica jednokolankowa) Molinia caerulea występuje w zasadzie dość powszechnie w całej Europie. Spotkać ją można także w Azji i Ameryce Północnej. Swoją popularność zawdzięcza zarówno temu, że szybko rozprzestrzenia się naturalnie, jak i temu, że jest to zwyczajnie bardzo ciekawa trawa ozdobna. Nie stosuje się jej na pastwiskach ani na paszę dla zwierząt, ponieważ nie jest ani smaczna, ani szczególnie pożywna. Pełni wyłącznie funkcję estetyczną.

Trzęślica modra swoją nazwę zawdzięcza pięknym kwiatostanom – kłosom, które mają fioletowawy kolor. W uprawie najczęściej stosuje się ładne odmiany, które zachwycają ciekawą barwą liści, a także ciekawymi kwiatostanami o dużych rozmiarach. Do najbardziej popularnych odmian należy ‘Variegata’. Dorasta do mniej więcej 60 cm wysokości i tworzy duże gęste kępy zielonych liści ozdobionych jasnymi pasami. Co ciekawe, kwiatostany odmiany są wyraźnie czerwonawe, co wspaniale się prezentuje.

‘Heidebraut’ to kolejna odmiana trzęślicy modrej, która zasługuje na uwagę. Ma ciekawe niebieskie liście, które jesienią przebarwiają się na intensywny żółto-złoty kolor. Do tego wytwarza sztywne pędy kwiatostanowe. Zachwycający jest także rozmiar rośliny – ma do 100 cm wysokości! Podobnie duże rośliny ma odmian ‘Edith Dudszus’. Krótkie zielone liście kontrastują z bardzo wysokimi kwiatostanami (nawet do 120 cm!), a liście układają się w fontannową formę, co wygląda zachwycająco. Odmiana piękna jest zwłaszcza jesienią – jej fioletowe kwiatostany, które utrzymują się aż do października, wspaniale wyglądają w połączeniu ze złocistymi liśćmi.

Trzęślica trzcinowata Molinia arundinacea – opis gatunku

Trzęślica trzcinowata to kolejna trawa ozdobna z rodziny wiechlinowatych. Jest dość podobna do swojej kuzynki, trzęślicy modrej. W tym wypadku także atrakcyjne są zarówno kwiatostany, jak i piękne liście. Trzęślica trzcinowata tworzy zwarte kępy i jest dość niska – zaledwie 50 cm długości. Niektóre odmiany jednak także wytwarzają bardzo wysokie pędy kwiatostanowe, zakończone wąskimi, dość rzadkimi kwiatostanami.

Trzęślica trzcinowata występuje w Polsce w warunkach naturalnych. Wykorzystuje się ją także w ogrodach i do ciekawych nasadzeń, ładnie wygląda jako tło na rabacie. Niestety gatunek nie doczekał się tak wielu różnych odmian jak trzęślica modra. Najbardziej popularną z nich jest ‘Karl Foerster’ o bardzo drobnych, lekko różowawych kwiatostanach. Bardzo jasny kolor kwiatostanów ma ‘Transparent’. Nazwa odmiany wynika z tego, że kwiaty są bardzo jasne i bardzo rzadko rozłożone, wręcz transparente. I chociaż nie brzmi to zachęcająco, roślina prezentuje się naprawdę niezwykle. Jesienią tworzy prawdziwą feerię barw i kolorów – liście są niezwykłe, złocisto-brązowe lub pomarańczowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o trawach ozdobnych na balkon?

Trzęślica modra Molinia caeruleai trzcinowata Molinia arundinacea– różnice w wymaganiach

Trzęślica modra – wymagania

Trzęślica jednokolankowa (modra) i trzcinowata mają zupełnie różne wymagania co do rodzaju podłoża. Jej najważniejszą cechą jest to, że lubi stanowiska o średnim lub niskim poziomie żyzności. Do tego stopnia, że na bogatej, zasobnej glebie po prostu nie będzie chciała się rozwijać. Dlatego nie potrzebuje szczególnego nawożenia przed posadzeniem w ogrodzie. Optymalne pH do uprawy rośliny to lekko kwaśne.

Trzęślica modra o niebiesko-szarych pędach w ogrodzie, a także opis, uprawa, pielęgnacja i sadzenie
Trzęślica modra i trzęślica trzcinowata krok po kroku, czyli opis, uprawa i pielęgnacja, wygląd gatunków

Do tego trzęślica modra świetnie czuje się na stanowiskach wilgotnych, ale dobrze radzą sobie także na zupełnie suchych. Można sadzić je w pobliżu ozdobnego zbiornika wodnego, jak i w suchych częściach ogrodu, gdzie inne rośliny po prostu sobie nie radzą. Gatunek świetnie sprawdza się zwłaszcza na półcienistych stanowiskach, ale w bardziej zacienionych także będzie się rozwijać, co jest dużą zaletą. Trzęślica modra idealnie sprawdzi się w „problematycznych” ogrodach, gdzie trzeba bardzo starannie wybrać im stanowisko. Trzęślica rzadko choruje i jest całkowicie mrozoodporna. Nie sprawia w uprawie żadnych problemów.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Trzęślica trzcinowata – stanowisko

Trzęślica trzcinowata Molinia arundinacea to roślina łatwa w uprawie. Trzeba tylko zapewnić jej stanowisko podobne do tego, jakie ma w warunkach naturalnych. Preferuje miejsca wilgotne i słoneczne i w takich będzie rozwijała się najszybciej.

W przeciwieństwie do trzęślicy modrej, trzcinowata potrzebuje nieco bardziej żyznego podłoża. Lubi podłoże o dużym poziomie próchnicy i dość zasobne, by z niego czerpać składniki odżywcze. Ziemia dla trzęślicy powinna mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Większość odmian jest mrozoodporna, ale nie wszystkie – warto to sprawdzić, zanim zdecydujesz się na zakup sadzonki. Natomiast możesz mieć pewność, że roślina wykazuje bardzo wysoką odporność na choroby i szkodniki.

Trzęślice – cena sadzonki

Ani trzęślica modra, ani trzęślica trzcinowata, nie są szczególnie kosztowne. Sadzonki roślin z reguły kosztują około 9-10 zł. W ogrodzie wystarczy tak naprawdę jedna roślina, w większym nasadzeniu może być ich kilka – nadal to jednak nie jest wysoki koszt, więc naprawdę możesz stworzyć bardzo ciekawą kompozycję za niewielkie pieniądze. Do trzęślic idealnie pasują rośliny typowe dla stylu wiejskiego – ostróżka ogrodowa, groszek pachnący, cynie, bratki. Trawa ładnie wygląda także przy drzewkach i roślinach iglastych, jak na przykład jodła Frasera.

Sadzonki pojawiają się w szkółkach i sklepach ogrodniczych z reguły wczesną jesienią lub wiosną. Szybko przyjmują się na stałym miejscu, po posadzeniu należy tylko jej obficie podlać, by szybciej się przyjęły.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny