Trzmielina brodawkowata - jej charakterystyka i opis

Trzmielina brodawkowata to krzew, który należy do rodziny dławiszowatych - Celastraceae. Jest to roślina wieloletnia, z której występowaniem można się spotkać w Europie i Azji. Warto wiedzieć, że w Polsce zachodniej i północnej występuje naturalnie w lasach i zaroślach. Jej łacińska nazwa to Euonymus verrucosa. Sprawdź także ten artykuł o uprawie trzmieliny oskrzydlonej.

Trzmielina brodawkowata jest też nazywana trzmieliną leśną i różni się nieco od trzmieliny pospolitej. Jednak tak jak trzmielina pospolita jest rośliną jednopienną, co znaczy, że kwiaty męskie i żeńskie występują na jednej roślinie. Trzmielina leśna ma gęsty pokrój, sięgający do 2,5 m.

Łodygi tego gatunku są zielonkawe i pokryte brodawkami w kolorze bordowym. Ważne, że rozgałęziają się pod kątem prostym. Owocem jest żółtozielona torebka (później czerwienieje), w której znajdują się czarne nasiona rośliny. Owoce pojawiają się w drugiej połowie VIII, a drobne, zielonkawe i czerwono nakrapiane kwiaty w V/VI. Liście są pojedyncze, eliptyczne i jasnozielone, ułożone naprzeciwlegle. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o trzmielinie pospolitej.

Trzmielina brodawkowata - jak wygląda uprawa i pielęgnacja?

Opis pielęgnacji nie będzie długi, ponieważ nie trzeba wykonywać wiele czynności, by roślina rosła prawidłowo. Pielęgnacja jest bardzo prosta, z tego względu, że Euonymus verruvcosa o czarnych nasionach, dobrze znosi przesadzanie i przycinanie. Ważne, by zapewnić odpowiednie warunki siedliskowe.

Trzmielina leśna jest bardzo łatwa w uprawie. Bardzo dobrze radzi sobie na każdym rodzaju gleby, ale preferuje gleby przewiewne. Pod względem stanowiska jest podobnie. Krzew zniesie stanowiska słoneczne, lekko zacienione, a także całkowicie zacienione, co jest wielką zaletą.

Pomimo tego, że trzmielina brodawkowata jest rzadziej spotykana niż trzmielina pospolita, jest ona dość popularna i zasługuje na uwagę. Euonymus verrucosa jest bardzo łatwo rozmnażana przez wysiew nasion. Te czarne nasiona wysiewa się zaraz po ich zbiorze lub wiosną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o trzmielinie japońskiej?

Trzmielina brodawkowata - opis zastosowania

Trzmielina leśna jest bardzo cenionym krzewem do stosowania w ogrodach przydomowych i parkach. Należy jednak wiedzieć, że według jej opisu, nie można jej stosować na placach zabaw i przy szkołach, dlatego, że jest ona rośliną trującą. Tyczy to się wszystkich części tej rośliny.

Bardzo dobrze komponuje się wśród zieleni o czerwonych liściach, poprzez kontrast między nimi zbudowany. Można dowolnie ją formować, przez co doskonale nadaje się ona na żywopłoty, które odgrywają dużą rolę w zieleni miejskiej. Mogą izolować tory kolejowe od jezdni. Sprawdź także ten artykuł o trzmielinie szczepionej na pniu.

Trzmielina brodawkowata to atrakcyjna roślina, która wykorzystywana może być w różnych miejscach. Przed posadzeniem warto jednak zapoznać się z właściwościami tej rośliny i wybrać miejsce niedostępne dla małych dzieci. Dzięki temu, że uprawa i pielęgnacja jest prosta, bez problemu poradzimy sobie z tym krzewem.

ikona podziel się Przekaż dalej