Trzmielina Emerald Gold- charakterystyka odmiany

Trzmielina Emerald Gold jest jedną z odmian trzmieliny fortune'a. Tak jak trzmielina fortune'a należy do rodziny dławiszowatych - Celastraceae. Bardzo często ze względu na swoje charakterystyczne cechy nazywana jest trzmieliną żółtą oraz trzmieliną płożącą. Jej łacińska nazwa to Euonymus fortunei 'Emerald Gold'.

Krzew ten jest gęsty i ma płożący pokrój, od czego pochodzi nazwa trzmielina płożąca. Z wiekiem staje się on bardziej wyprostowany i sięga do około 60 centymetrów wysokości. Może wspinać się nawet do 3 m wysokości. Odmiana ta nie ma kwiatów i owoców w postaci torebek. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o trzmielinie pospolitej.

Trzmielina Emerald Gold to roślina jednopienna, a jej zimozielone liście są pojedyncze, nakrzyżległe i osiągają do 3 centymetrów długości. Interesująca i bardzo atrakcyjna jest barwa liści. Mogą być one w całości żółte (trzmielina żółta) lub też tylko w strefie brzegowej. Na jesień i zimę stają się delikatnie różowe.

Trzmielina Emerald Gold - jak przebiega uprawa?


Trzmielina żółta jest łatwa w uprawie. Nie ma ona wysokich wymagań dotyczących pielęgnacji. Warto wiedzieć jednak, że na stanowiskach słonecznych będzie lepiej rosła niż na stanowisku, w którym jest większy cień. Dodatkowo na stanowiskach powinna być gleba żyzna, dostatecznie wilgotna, o odczynie od słabo kwaśnego do obojętnego. Sprawdź także ten artykuł o trzmielinie szczepionej na pniu.

Pielęgnacja jest bardzo prosta. Należy pamiętać o okrywaniu młodych roślin na zimę oraz uważać na późnowiosenne przymrozki. Starsze rośliny stają się odporne na mróz. Nieprawdopodobną zaletą jest to, że ta roślina okrywowa bardzo dobrze znosi przycinanie oraz przesadzanie.

Trzmielina Emerald Gold, czyli trzmielina żółta w czasie jesiennego przycinania przez mężczyznę w ogrodzie
Trzmielina Emerald Gold - odmiany, uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Euonymus fortunei może być rozmnażana z nasion. Wykonuje się to zaraz po ich zbiorze lub na wiosnę. Proces ten trwa zdecydowanie dłużej niż w przypadku, gdy trzmielina płożąca rozmnażana jest przez sadzonki pobierane w okresie od czerwca do listopada. Sadzonki łatwo się ukorzeniają, a rośliny powinny być sadzone po 8 sztuk na m2. A może zainteresuje cię także ten artykuł o trzmielinie japońskiej?

Do jakich nasadzeń polecana jest trzmielina Emerald Gold?

Trzmielina fortune'a - Euonymus fortunei bardzo dobrze radzi sobie z konkurencją korzeniową dużych drzew, dzięki czemu idealnie nada się jako roślina okrywowa pod drzewa. Zastosowanie jej w takim miejscu sprawi, że drzewo będzie wyglądało dużo atrakcyjniej.

Poza tym wykorzystuje się ją w parkach, skwerach i ogrodach przydomowych. Przy odpowiednim przycinaniu może być uprawiana nawet w dużych pojemnikach. Często jest też rośliną okrywową na skarpach. Trzmielina żółta czy też trzmielina fortune'a bardzo ładnie kontrastuje z roślinami o czerwonym zabarwieniu liści w ogrodzie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ozdobnych.

Trzmielina Emerald Gold jest niesamowitym krzewem zimozielonym ozdobnym z liści, który dobrze wygląda zarówno zimą, jak i wiosną, jesienią i latem. Warto zastanowić się nad kupnem i uprawą tej rośliny, która może być w dowolny sposób przycinana, a jej pielęgnacja nie jest trudna. Trzmielina fortune'a w ogrodzie to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny