Euonymus japonicus – wymagania uprawowe

Trzmielina japońska jest zimozielonym krzewem o drobnych skórzastych liściach, na brzegach ząbkowanych, o jajowatym kształcie. Wybarwiają się na zielono lub żółto-zielono, dekorując krzew przez cały rok. Niektóre odmiany mają zdolność wspinania się na podpory altan lub na ściany, osiągając wówczas znaczne wysokości i tworząc atrakcyjne osłony. Młode miękkie pędy z czasem drewnieją i pojawia się na gałęziach brązowa kora. Krzewy możemy przycinać, zapewniając im pożądaną wysokość i pokrój. Jesienią ozdobą krzewów są czerwone owoce. Niestety, w naszym klimacie zawiązują się z trudnością. Tak, jak wszystkie trzmieliny, Euonymus japonicus jest rośliną trującą.

Uprawa dekoracyjnego krzewu możliwa jest na osłoniętych od wiatru stanowiskach, w cieniu i w półcieniu. Warto podsypać rośliny korą sosnową, w celu zabezpieczenia korzeni przed przemarzaniem. Trzmielina japońska preferuje gleby żyzne, lekkie, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Właściwa pielęgnacja polega na regularnym podlewaniu w okresie wegetacyjnym. Jeśli dopuścimy do utraty wilgotności ziemi, roślina może zareagować zrzuceniem liści i wysychaniem. W czasie zimy krzewy należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, okrywając je włókniną ogrodniczą lub słomianymi matami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat trzmieliny.

Wymagania uprawowe trzmieliny japońskiej w donicach dotyczą zasilania dwa razy w miesiącu, od marca do końca sierpnia, wieloskładnikowymi nawozami do roślin zielonych i pnących. Powinniśmy przesadzać krzewy do większych pojemników, co 2-3 lata. Od wiosny do późnej jesieni krzewy staną się ozdobą balkonów i tarasów. Zimowanie w pomieszczeniach zapewni roślinom właściwą temperaturę otoczenia, wynoszącą 8-10 stopni Celsjusza. Pielęgnacja polega na utrzymywaniu stale wilgotnego podłoża i ustawienia donic w lekko zacienionym, zacisznym miejscu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach na żywopłot.

Trzmielina japońska w ogrodzie na tle innych krzewów ozdobnych, uprawa i pielęgnacja gatunku, najlepsze stanowisko i wymagania
Trzmielina japońska - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Trzmielina japońska – atrakcyjne odmiany

  • Trzmielina ‘Marieke’ – jest liściastym zimozielonym krzewem, dorastającym do 80 cm wysokości. Skórzaste drobne liście zdobi białe obrzeżenie, ładnie podkreślające ich jasnozieloną barwę. Na zimę krzew warto osłonić przed niskimi temperaturami i podmuchami wiatru. Uprawa rośliny wymaga zapewnienia jej odpowiedniego podłoża – lekkiego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego. Cięcie pędów pozwoli roślinie rozkrzewić się i utrzymać atrakcyjny pokrój. Trzmielina ‘Marieke’ nadaje się do uprawy w donicach. Regularne podlewanie i zasilanie zapewnią roślinie odpowiednie warunki rozwoju. Na zimę przenosimy krzewy do chłodniejszego pomieszczenia, o temperaturze około 10. stopni Celsjusza. W naszym klimacie trzmielina rzadko owocuje. Jej czerwone kuliste owoce są trujące. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie rokitnika.
  • Euonymus japonicus ‘Aureus’ – wyróżnia się pięknym ulistnieniem. Zielone liście są błyszczące, ze złocistym obrzeżeniem. Najatrakcyjniej prezentuje się jako niski żywopłot, mieniąc się na nasłonecznionym lub lekko zacienionym stanowisku. Odmianę ‘Aureus’ sadzimy w przepuszczalnej ziemi. Krzew dobrze znosi suszę, jest mrozoodporny, jednak w polskim klimacie należy osłonić go przed niskimi temperaturami. Odmiana sprawdzi się także w uprawie pojemnikowej.
  • Euonymus japonicus ‘Pierrolino’ – jest atrakcyjną odmianą okrywową, o pstrych zimozielonych liściach. Młode liście są wybarwione prawie na biało, stopniowo zieleniejąc, do koloru ciemnozielonego jesienią. Trzmielina pstra dorasta do około 50 cm wysokości. Nadaje się do obsadzenia skalniaków oraz do zacienionych zakątków ogrodu. Kontrastowo wybarwione liście pięknie wyglądają w pojemnikach balkonowych i na tarasach. Można uprawiać roślinę w ziemi ogrodowej, okrywając ją igliwiem na zimę. Trzmielina pstra dobrze znosi przycinanie. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie wiązu turkiestanu na żywopłot?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny