Trzmielina

Ilustracja trzmielina

Trzmieliny to liściaste krzewy ogrodowe, będące jednymi z najciekawszych roślin. Pojawiają się również w formie pnączy. Najpiękniej prezentują się posadzone przy drzewach i pergolach, wspinając na wysokość kilku metrów. Wspaniale nadają się do ozdobienia ogrodu skalnego. Trzmielina często sadzona jest również w taki sposób, aby stworzyć żywopłot wokół domu.

Trzmielina - najpopularniejsze rośliny

Trzmielina - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Trzmielina – odmiany, wymagania, uprawa, ciekawostki

Trzmielina to krzew, który jest jednym z najciekawszych do ogrodu. Roślina jest bardzo wysoka i dzieli się na różne odmiany. Czy trzmielina ma kwiaty? Jakie wymagania ma ten ciekawy krzew? Jaka ziemia jest potrzebna trzmielinie do prawidłowego wzrostu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Trzmielina w ogrodzie – rodzaje, aranżacje i zimowanie rośliny

Jak wygląda trzmielina? Popularne gatunki oraz ważne informacje

Trzmielina jest ogrodowym krzewem liściastym. To jedna z najciekawszych roślin ozdobnych, jaką można posadzić w ogrodzie. Najkorzystniej prezentuje się jesienią, zwłaszcza w formie pnączy. Warto posadzić krzew w okolicy strzelistych drzew, aby razem z nimi wspinał się na kilka metrów w górę. Roślina jest wysoka – może osiągnąć wysokość ponad 3 metrów. Doskonale prezentuje się jednak nie tylko jako pnącza, ale i żywopłot przed domem. Trzmieliną ozdobić też można ogródek skalny. Krzewy są jednymi z najbardziej różnorodnych roślin ogrodowych. Na świecie istnieje mnóstwo odmian trzmieliny. Według informacji na różnych popularnych forach ogrodniczych jest ich łącznie ponad 120 rodzajów! Niektóre gatunki są krzewami ozdobnymi, inne małymi drzewkami, a jeszcze inne pnączami. Niezależnie od rodzaju, wszystkie trzmieliny mają charakterystyczne, przepiękne liście. Przebarwiają się jesienią, właśnie dlatego trzmielina najlepiej prezentuje się pomiędzy wrześniem a październikiem. Kwitnąca roślina ma również piękne owoce. Najciekawsze odmiany trzmieliny pochodzą z Azji. Najwięcej roślin w naszych ogrodach mamy głównie z Korei, Chin i Japonii, ale też Kaukazu. W Polsce uprawia się głównie trzy rodzaje trzmieliny:

  • Kiauczukowska „Manhattan” – trzmielina zimozielona z błyszczącymi, dużymi i ciemnozielonymi liśćmi. Wzrasta częściowo pionowo, dzięki czemu doskonale nadaje się na żywopłot przed domem.
  • Oskrzydlona „Chicago Fire” – wielu Polaków uważa ją za jedną z najpiękniejszych trzmielin. Najładniej wygląda, kwitnąc jesienią – właśnie wtedy trzmielina się przebarwia. Pasuje zwłaszcza do dużych ogrodów, ponieważ roślina należy do rozłożystych i naprawdę wybujałych. Może dorastać nawet do 3 m wysokości.
  • Fortune’a „Golden Harlequin” – jej liście są dwubarwne, a pędy niezwykle dekoracyjne. Trzmielina jest zimozielona o płożącej formie. Wspaniale nadaje się na różne aranżacje ogrodowe, niezależnie od architektury posesji.

Warto dodać, że trzmieliny są cennymi krzewami, dostępnymi na sprzedaż niemal na każdym krańcu świata. Nie ma problemu z dostaniem rośliny w Ameryce Północnej, Europie lub Azji. Niezależne od klimatu, można więc hodować ją zupełnie wszędzie! Czy trzmielina rośnie gdzieś na dziko? Owszem, spotkać można ją w takiej formie – to trzmielina brodawkowata oraz trzmielina europejska.

Jakie wymagania ma trzmielina w ogrodzie? Ziemia, warunki uprawy i sadzenie

Trzmielina nie należy do wymagających roślin. Można śmiało powiedzieć, że jest jedną z najprostszych w uprawie – zarówno w formie pnącza, jak i krzewów czy małych drzewek. Rośnie na prawie każdej glebie. Najbardziej odpowiednia ziemia dla trzmieliny będzie jednak próchnicza, żyzna, piaszczysto-gliniasta i bogata w różne składniki pokarmowe. Najważniejsze, aby gleba nie była zbyt zbita i wilgotna – może to zadziałać na niekorzyść trzmieliny. Oto kilka najważniejszych informacji, o których należy pamiętać, decydując się na uprawę tej rośliny:

  1. Trzmieliny uwielbiają słońce. Jest ono najbardziej istotne dla trzmieliny o barwnych liściach. Rośliny o wielobarwnych liściach mogą mieć nawet bardzo dużo słońca. Nie ma opcji, że w jakikolwiek sposób zaszkodzi ono liściom – wręcz przeciwnie!
  2. Sadź w półcieniu mniej barwne liście (np. jednokolorowe). Nie ograniczaj im dostępu do promieni słonecznych. Cień dobrze znosi jedynie trzmielina europejska oraz japońska.
  3. Należy dbać o stanowisko trzmieliny. Musi być osłonięte i ciepłe. Nie dopuszczaj też do wiatru lub zimnych przeciągów w okolicy, które mogłyby uniemożliwić roślinie prawidłowy rozwój.

Chcesz posadzić trzmielinę w ogrodzie? Musisz upewnić się, że ma dobrze przygotowane stanowisko. Powinno się przede wszystkim usunąć z niego wszystkie chwasty. Młoda roślina musi mieć dużo miejsca i jeszcze więcej wody. Chwasty mogą stać się konkurencją w pobieraniu wody, jak i miejsca do rozrostu – właśnie dlatego trzeba je usunąć. Jeśli będziesz uprawiać roślinę w doniczce, możesz sadzić ją przez cały okres wegetacyjny. Jak gęsto sadzić trzmieliny? Wszystko zależy od odmiany, a więc zarazem od siły wzrostu rośliny. Musisz też dokładnie określić swoje oczekiwania, jeśli chodzi o efekt sadzenia. Dla przykładu rodzaj „Golden Harlequin” powinno się sadzić średnio co ok. 50 centymetrów. Trzmielina rośnie szybko. W ciągu roku pnącza i krzewy przyrastają nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Standardowo trzmieliny ogrodowe rosną na wysokość ok. 3-4 metrów. Rośliny dziko rosnące osiągają z kolei wysokość nawet do 7 metrów.

Co warto wiedzieć o trzmielinie w ogrodzie? Przydatne wskazówki i porady

Pielęgnacja trzmieliny – kwitnienie, przycinanie, nawożenie

Trzmielina ma kwiaty. Te, które są bardzo maleńkie, zwykle kwitną w połowie wiosny. Przybierają zielonkawą lub jasnożółtą barwę. Roślina nie pachnie charakterystycznie, więc ciężko porównać ją do jakiejkolwiek innej. W większości odmian jest to jednak zapach bardzo naturalny. Trzmieliny z kwiatami pachną delikatnie i jednocześnie przyjemnie. Jako że roślina dzieli się na wiele gatunków, jej liście bardzo różnią się od siebie. Większość z nich (poza kiauczukowską „Manhattan”) ma małe, owalne lub okrągłe listki. Przebarwiają się jesienią – wówczas ich kolor robi się czerwony, pomarańczowy lub różowy. Jeśli chodzi o owoce, można podziwiać je na przełomie września i października. Rodzą się z kwiatów trzmieliny i są owocami dekoracyjnymi. Przybierają kolor różowo-karminowy i rosną na krzewie do późnej zimy. Utrzymują się jeszcze długo po tym, jak opadną liście. Oto kilka najważniejszych informacji na temat pielęgnacji trzmieliny:

  1. Trzmielina dobrze znosi różne zabiegi pielęgnacyjne, np. przycinanie. Warto skracać pędy boczne, ponieważ mogą zniekształcać formę rośliny. Możesz przycinać trzmieliny przez cały rok. Najlepiej jednak jesienią ciąć roślinę zachowawczo. Rób to ewentualnie wczesną wiosną.
  2. Aby trzmielina rosła równo i rozłożyście w formie krzewu, wiosną powinieneś skrócić pędy. Wraz z kolejnymi latami przycinaj roślinę już tylko zachowawczo. Staraj się skracać pędy mniej więcej o połowę przyrostu z zeszłego roku.
  3. Trzmielina „Golden Harlequin” nie wymaga cięcia. Możesz to jednak robić zachowawczo, ponieważ roślina dobrze znosi ten zabieg pielęgnacyjny. Jeśli pędy wystają poza przeznaczony do tego obszar, po prostu je przytnij.
  4. Należy regularnie podlewać trzmielinę, gdyż nie przepada za wysuszaniem – mimo że bardzo lubi przebywać na słońcu. Jeśli nie będzie mieć pełnego dostępu do wody, jej stan na pewno się pogorszy.
  5. Należy nawozić trzmielinę dwa razy do roku. Najpierw wczesną wiosną, a następnie na początku lata. Jeśli hodujesz roślinę w doniczce, powinieneś nawozić ją częściej. Wymagane jest wówczas nawożenie minimum dwa razy w miesiącu specjalnymi preparatami, które służą do tego procesu pielęgnacyjnego.
  6. Młode trzmieliny dobrze reagują na proces przesadzania. Starsze rośliny tolerują go znacznie gorzej. W dalszym ciągu można jednak je przesadzić. Jeśli chcesz to zrobić, powinieneś przesadzić trzmieliny z większą bryłą korzeniową. Niezależnie od wieku roślin, najlepszym terminem na przesadzanie jest wczesna wiosna lub środek jesieni.
  7. Większość trzmielin dobrze znosi zimowanie. Najlepszymi odmianami do całorocznego ogrodu są: trzmielina pospolita (z czerwonymi liśćmi jesienią), oskrzydlona (o nieregularnym pokroju) i Fortune’a.
  8. Trzmielina jest rośliną trującą. W owocach znajdują się glikozydy, które są toksyczne. Po ich spożyciu pojawić może się biegunka, wymioty i osłabienie – nawet po zjedzeniu niewielkiej ilości owoców.

Aranżacje trzmieliny w ogrodzie – sprawdź najlepsze miejsca dla rośliny!

Jak już wiesz, istnieje mnóstwo odmian trzmieliny. Warto wśród nich wybrać takie, które rozrosną się w rozłożyste krzewy. Będą mogły pełnić funkcję pojedynczych ozdób, majestatycznych soliterów, żywopłotów albo pnącza. W zależności od rodzaju trzmieliny tworzyć mogą mniej lub bardziej rozłożyste korony. Do pojedynczych nasadzeń znakomicie nadają się wysokie odmiany z przebarwiającymi się liśćmi. Trzmieliny sadzić można również pod luźnymi koronami wysokich drzew – głównie odmiany, które znoszą cień (np. trzmielina japońska). Jeśli są rozłożyste i niskie, lepiej zaprezentują się w formie krzewów, ewentualnie wysokich bylin kwiatowych.

Mimo że niektóre odmiany świetnie znoszą cień, trzmieliny zdecydowanie bardziej lubią pełne słońce. Wiele trzmielin, zwłaszcza o kolorowych liściach, nigdy nie ma dość słońca. Rośliny z jednobarwnymi liśćmi tolerują półcień. Właśnie dlatego większości z nich najlepiej będzie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Rośliny czują się świetnie w każdej ziemi ogrodowej. Najbardziej efektownie rosną jednak w żyznej, piaszczysto-gliniastej i próchnicznej glebie. Wówczas osiągają najpotężniejsze rozmiary i mają najładniejsze liście oraz kwiaty. Jeśli trzmielina nie będzie musiała walczyć ze zbitym podłożem albo stojącą wodą, będzie czuć się znakomicie. Odpłaci się też oszałamiającym wyglądem. Miejsce w ogrodzie dla trzmieliny powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru. Nie można też narażać rośliny na długotrwałe przeciągi.

Ciekawe odmiany trzmieliny, które warto posadzić do ogrodu

Nie wiesz, na jaki rodzaj trzmieliny się zdecydować? Odmian rośliny jest tak dużo, że faktycznie można mieć problem z wyborem. Oto kilka ciekawych rodzajów, które warto posadzić:

  • Trzmielina Hamiltona „Popcorn” – azjatycka odmiana, którą możesz skomponować z innymi gatunkami trzmieliny. Wspaniale odnajdzie się na większości gleb. Musisz jednak zapewnić jej stały dostęp do wilgotnego podłoża. Odmiana „Popcorn” ma białe torebki nasienne, które bardzo mocno przypominają słynną przekąskę kinową. To jedna z niewielu roślin, która wygląda w ten sposób.
  • Trzmielina płaskoogonkowa – ma duże i jajowate liście, które jesienią robią się czerwone. Roślina dorasta nawet do 2 m wysokości. Jej kwiaty są drobne, a owoce w formie ciemnoróżowych torebek. Roślina wspaniale rośnie na większości gleb ogrodowych.
  • Trzmielina japońska – można sadzić ją w półcieniu, a nawet w cieniu. Rośnie aż do 4 m wysokości. Wspaniale nadaje się na pnącza. Może efektownie wspinać się po pergolach albo ścianach. Roślina jest zimozielona. Poleca się posadzić ją w ogrodzie o słabej glebie.
  • Trzmielina brodawkowata – rośnie do 2,5 m wysokości. Najlepiej sprawdza się w formie krzewu, jednak nie jest to roślina bardzo rozłożysta. Nazwa trzmieliny wzięła się od brunatnych brodawek, którymi jest pokryta. Najbardziej charakterystyczne są czarne nasiona rośliny, otoczone czerwoną obwódką. Zwisają z równie czerwonej torebki, przykuwając wzrok każdego – nawet niekoniecznie największego fana roślin ogrodowych. Jeśli szukasz nietypowej trzmieliny do ogrodu, ta będzie świetnym wyborem!

Nie tylko Euonymus fortunei, czyli rodzaje trzmieliny

Trzmielina to bardzo powszechna roślina ozdobna, która jednak występuje także w naturze. Gatunkiem typowym dla flory Polski jest trzmielina pospolita (łac. Euonymus europeas), która jednak nie doczekała się gatunków uprawnych. W naturze pojawia się u nas także trzmielina brodawkowata. Trzmielina pospolita to rozłożysty, dość niski krzew, który wytwarza drobne liście o długości mniej więcej 3-9 cm. Wytwarza bladozielone kwiaty i torebkowate, czerwonawe owoce. Trzmielina brodawkowata natomiast to nieco mniej powszechny gatunek niż trzmielina pospolita. Jest to także roślina krzewiasta, osiągająca około 2,5 m wysokości.  Oba rodzaje są pospolite na terenie kraju, jednak nie zwracają szczególnej uwagi jako rośliny ozdobne. Więcej inspiracji na krzewy ozdobne zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Trzmielina pospolita i brodawkowata

Na większe zainteresowanie niż trzmielina pospolita i trzmielina brodawkowata zasługują takie rodzaje jak trzmielina pnąca (trzmielina Fortune’a łac. Euonymus fortunei) czy trzmielina oskrzydlona (łac. Euonymus alatus). W uprawie często spotykana jest nie tylko trzmielina pospolita, ale także trzmielina japońska (łac. Euonymus japonicus). Wszystkie te rodzaje wyróżniają się bardzo wysoką wartością dekoracyjną, a ich odmiany są bardzo liczne i dostępne w wariantach kolorystycznych.

Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus)

Trzmielina oskrzydlona jest uważana za jedną z piękniejszych trzmielin. Euonymus alatus najpiękniej prezentuje się w ogrodzie jesiennym, kiedy to jej piękne liście przebarwiają się na intensywną, ognistą czerwień. Trzmielina oskrzydlona ma formę krzewu, dorasta do mniej więcej 2 metrów wysokości, chociaż w ogrodach może być niższa. Piłkowane liście same w sobie są bardzo dekoracyjne, jednak trzmielina oskrzydlona najwspanialej się prezentuje, kiedy są tłem dla jej brązowych, bardzo ciekawych owoców – torebki, w której znajdują się cztery nasiona. Chociaż przywędrowała z Azji, trzmielina oskrzydlona bardzo dobrze czuje się w polskim klimacie. Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) jest odporna na mrozy, dobrze czuje się w cieniu, a raczej półcieniu, dlatego jest wykorzystywana w ogrodach i różnego rodzaju parkach.

Trzmielina japońska

Te krzewy ozdobne, podobnie jak pospolita trzmielina czy trzmielina oskrzydlona, mają jeszcze jednego wspaniałego przedstawiciela – Euonymus japonicus, czyli trzmielina japońska. To najbardziej wrażliwa trzmielina, jest mniej odporna na mrozy niż inne rodzaje trzmieliny. Dla wielu osób jednak trzmielina japońska jest także o wiele bardziej interesująca niż jej kuzynki. Chociaż w swojej ojczyźnie to niewysokie drzewo, w naszych warunkach klimatycznych trzmielina japońska rzadko przekracza 1,5 m. Ma dość długie, wzniesione pędy, na których pojawiają się jajowate, skórzaste liście. Co ciekawe, nie opadają na zimę, więc trzmielina japońska jest ozdobna przez cały rok. W uprawie rzadko zakwita, jest dla niej na to za chłodno, jednak kwiaty i tak nie są szczególnie ozdobne. Co ważne, trzmielina japońska może być uprawiana w mieszkaniu jako rośliny doniczkowe. W ogrodach te krzewy ozdobne często przemarzają, są za to ozdobą ogrodów zimowych i oranżerii. Jeśli interesuje cię uprawa nie tylko trzmieliny japońskiej, przeczytaj także nasz artykuł: Najlepsze krzewy ozdobne do twojego ogrodu.

Jej wysokość trzmielina Fortune’a

Chociaż oba uprawiane rodzaje, czyli trzmielina japońska i trzmielina oskrzydlona (jak również trzmielina pospolita) są bardzo ciekawe, to właśnie trzmielina Fortune’a jest najbardziej powszechna i cieszy się największą popularnością. Jej druga nazwa brzmi trzmielina pnąca. Trzmielina Fortune'a to gatunek krzewów ozdobnych, który przywędrował do nas z Chin i Japonii, obecnie ogromną popularnością cieszą się jej odmiany, które mają bardzo ciekawe, kolorowe lub ozdobione rysunkami liście.

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) to niski krzew ozdobny, który dorasta do około 1 metra wysokości. Niektóre odmiany są niższe i mogą być traktowane ja roślina okrywowa. Jej pędy są sztywne i mocno rozgałęzione, więc jej druga nazwa – trzmielina pnąca mogłaby być nieuzasadniona. Jednak trzmielina Fortune’a czasami zachowuje się jak pnącze – niektóre z dolnych pędów pokładają się i wtedy szybko ukorzeniają się, dalej płożąc się po ziemi i rozrastają się na boki. Jednak w istocie są to krzewy ozdobne, a odpowiednia pielęgnacja sprawi, że trzmielina pnąca nie będzie się piąć.

Liście tych krzewów ozdobnych nie opadają na zimę, dzięki czemu roślina wspaniale się prezentuje przez cały rok. Jest odporna na zimę, jednak w naszych warunkach klimatycznych czasami nie kwitnie, ponieważ okres wegetacyjny jest dla niej za krótki. Nie ma jednak czego żałować, trzmielina pnąca ma piękne liście, owalne i intensywnie zielone, a jej kwiaty są niepozorne i mało atrakcyjne. Trzmielina Fortune’a przebarwia się na wspaniały, intensywnie czerwony kolor i często jest najpiękniejszą ozdobą w ogrodzie jesienią.

Trzmielina Fortune’a – najciekawsze odmiany

Trzmielina Fortune’a ma bardzo liczne i bardzo ciekawe odmiany. Różnią się między sobą przede wszystkim kolorystyką liści. Dwie najpiękniejsze i najbardziej oryginalne odmiany to ‘Sunspot’ i ‘Emerald Gaiety’. Zasługują na uwagę przede wszystkim ze względu na nieszablonowe liście. ‘Sunspot’ to niski, zwarty krzew, który może być traktowany jako roślina okrywowa. Ta trzmielina pnąca ma około 30 cm wysokości i bardzo ciekawe, zimozielone liście o pstrokatej powierzchni, są ciemnozielone i ozdobione dużymi, złocistymi plamami.

‘Emerald Gaiety’ jest także niska. Bardzo dobrze czuje się w cieniu, a jej płożące pędy są świetnym uzupełnieniem do wymienionej wcześniej odmiany. Liście są bardzo dekoracyjne, ich brzegi są ozdobione białą obwódką, dzięki czemu wspaniale się prezentują. Obie odmiany dobrze sprawdzają się nie tylko w ogrodzie, mogą także być sadzone na balkonach, a ich pielęgnacja nie jest szczególnie skomplikowana.

Trzmielina pnąca ma także odmiany, które mają pokrój jak krzewy ozdobne. W ogrodzie często można spotkać ‘Harlequin’, odmianę o nakrapianych białymi kropkami szarozielonych liściach, a także ‘Interbowli’, bardzo zwarty krzew o zimozielonych liściach. Ta odmiana trzmieliny także ma bardzo ciekawą ozdobę – nieregularną plamkę w środkowej części liścia.

Trzmielina – wymagania i stanowisko

Wszystkie rodzaje trzmieliny, zarówno trzmielina oskrzydlona, jak i japońska czy pnąca, mają takie same wymagania uprawne. Niewiele różnią się ich upodobania w stosunku do słońca, ale to jest najczęściej zależne od odmiany. Duża część z nich dobrze czuje się w cieniu, inne natomiast potrzebują dużo światła. Co ciekawe, w cieniu często dobrze rozwijają się najbardziej barwne rodzaje.

Miejsce do uprawy trzmieliny

Trzmielina to dość odporna na niesprzyjające warunki roślina. Dobrze znosi suszę, chociaż lubi wilgotne podłoże i na takim najlepiej się rozwija. Powinna mieć zapewnione żyzne i przepuszczalne podłoże – wtedy jej pielęgnacja nie będzie zbyt obciążająca ani skomplikowana. Trzmielina lubi dość duży poziom próchnicy, ale jeśli w ogrodzie mamy inne podłoże, można uzupełnić je przed sadzeniem naturalnym kompostem.

Kiedy sadzić trzmielinę?

Sadzenie przeprowadza się w dwóch terminach – od marca do maja, albo jesienią, kiedy jest to możliwe aż do listopada. Nasiona rośliny rzadko pojawiają się w sprzedaży, najczęściej uprawia się ją z sadzonek, które przed posadzeniem moczy się w wodzie przez około 30 minut. Dzięki temu roślina lepiej się przyjmuje. Młoda trzmielina pnąca może być wrażliwa na konkurencję innych roślin, dlatego warto dokładnie odchwaścić i oczyścić teren przygotowany pod jej posadzenie.

Trzmielina Fortune’a – pielęgnacja

Pielęgnacja trzmieliny nie jest trudna, ponieważ jest to bardzo odporna i wytrzymała roślina. Przede wszystkim jednak zarówno trzmielina pnąca, jak i inne rodzaje, potrzebują odpowiedniej ilości wody. Chociaż znoszą przejściową suszę, potrzebują dość wilgotnego podłoża, dlatego lepiej nie dopuszczać do jego nadmiernego przesuszania się. Zwłaszcza ciepłym latem, lub w przypadku niższych odmian, uprawianych w pojemnikach, regularne nawadnianie (nawet codziennie, niewielkimi porcjami) jest koniecznością.

Trzmielina nie potrzebuje nawożenia za pomocą chemicznych nawozów wieloskładnikowych. Wszystkich potrzebnych składników mineralnych dostarcza jej kompost, warto jednak pamiętać, że roślina potrzebuje żyznego podłoża. W ogrodach, gdzie ziemia jest jałowa, będzie rosła powoli i raczej nie będzie się najlepiej rozwijała, a nawożenie może nie pomóc.

Te krzewy ozdobne są bardzo odporne na cięcie. Można swobodnie skracać ich pędy, ale przeprowadzanie zabiegu nie jest konieczne. Warto jednak regularnie usuwać wszystkie pędy, które mają inne cechy niż odmiana (na przykład takie, na liściach których nie pojawiają się ozdobne plamki czy obramowania). Więcej porad na temat krzewów liściastych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Trzmielina – pielęgnacja na zimę

Chociaż trzmieliny raczej wytrzymują chłód, ich uprawa w chłodniejszych częściach kraju może nieść ze sobą ryzyko przemarzania. Dzieje się tak zwłaszcza w bezśnieżne zimy, ponieważ trzmielina najlepiej zimuje pod kołderką ze śniegu. Jednak wysoki mróz bez żadnych osłon może szybko zniszczyć roślinę. Z tego względu należy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu rośliny przed zimnem.

Trzmielinę zabezpiecza się na kilka sposobów. W przypadku niewielkich, zwartych krzewów świetnie sprawdzają się kaptury z agrowłókniny lub włókniny jutowej. Płożące odmiany zabezpiecza się liśćmi lub gałęziami, podobnie jak większe rośliny.

Zastosowanie trzmieliny

Trzmielina ma szereg różnych zastosowań. Przede wszystkim jest sadzona jako soliter lub część większej rabaty. To wspaniałe tło dla różnych kwiatów, na dodatek jest ozdobna przez cały rok, więc nawet późną jesienią i zimą będzie idealną dekoracją ogrodów. Trzmielina wspaniale prezentuje się zasadzona na szczycie kaskadowej rabaty, gdzie jej pędy spływają między kwitnącymi, wyższymi roślinami. Prawie każdy projekt ogrodu skalnego uwzględnia trzmielinę jako jedną z roślin ozdobnych. Warto także zastanowić się nad posadzeniem jej w donicach jako rośliny doniczkowe. Wspaniale zdobi tarasy i balkony, skutecznie odgradzając nas od hałasu z ulicy.

Jednak roślina ma także znacznie więcej zastosowań. Jej krzewiaste odmiany są wykorzystywane na żywopłot, a ze względu na niewielkie wymagania pielęgnacyjne, są także używane w parkach, na skwerach i innych miejscach publicznych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto