Euonymus alatus – wymagania uprawowe i rozmnażanie

Trzmielina oskrzydlona może dorastać do 3 m wysokości i około 2 m szerokości. W ogrodzie najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku, uzyskując piękne wybarwienie liści. Będzie również dobrze rosła na stanowisku lekko zacienionym. Wymagania uprawowe to przepuszczalna świeża lub sucha gleba, o lekko kwaśnym i zasadowym odczynie pH. W okresie wzrostu zasilamy krzew nawozami wieloskładnikowymi. W maju Euonymus alatus kwitnie, wytwarzając liczne żółtawe kwiaty. Na gałęziach krzewu występują po cztery korkowe skrzydełka, którym roślina zawdzięcza swoją nazwę.

Jesienią, we wrześniu i w październiku pojawiają się intensywnie czerwone owoce, w pomarańczowej osnówce, na długich szypułkach. Stanowią one pokarm ptaków. Roślina jest trująca dla człowieka, dlatego trzeba zwrócić baczną uwagę na przebywające w jej pobliżu dzieci. Krzew jest mrozoodporny i tolerancyjny na miejskie zanieczyszczania. Możemy go mocno przycinać przez cały rok, za wyjątkiem miesięcy wiosennych. Jest podatny na formowanie, więc nadaje się na żywopłoty oraz do hodowli, jako drzewko bonsai. Formowanie rośliny pozwoli na zachowanie ładnego pokroju i zamierzonej wysokości. Sprawdź także ten artykuł o krzewach polecanych na tworzenie żywopłotu.

Płonący krzew możemy samodzielnie rozmnożyć z nasion, zebranych jesienią. Wysiewamy je we wrześniu. Po 18 miesiącach pojawią się siewki, które trzeba właściwie pielęgnować – podlewać, odchwaszczać oraz chronić przed szkodnikami. Na rynku dostępne są gotowe sadzonki w przystępnych cenach.

Doświadczeni ogrodnicy mogą zastosować inne techniki rozmnażania:

  • rozmnażanie półzdrewniałych sadzonek z piętką – 10-centrymentowe sadzonki pobieramy z półzdrewniałych pędów. Po usunięciu liści oraz wierzchołka, sadzonki umieszczamy w pojemniku, wypełnionym torfowym podłożem, wymieszanym z piaskiem. Pielęgnacja sadzonek polega na podlewaniu i ochronie przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Wysadzamy je do gruntu w marcu, przechowując przez zimę w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach na żywopłot.
  • rozmnażanie zdrewniałych pędów – odcięte jesienią zdrewniałe pędy należy zadołować w ziemi lub przechować przez zimę w pomieszczeniu, o temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Wiosną sadzimy sadzonki, umieszczając je w dołku z piaskiem. Na stałe miejsce wysadzamy je po dwóch latach.
  • rozmnażanie przez szczepienie – podkładką jest pęd trzmieliny pospolitej, na którym mocujemy stopkę trzmieliny oskrzydlonej.

Euonymus alatus może być sadzony również w doniczkach. Pojemniki z pięknie wybarwiającymi się roślinami ustawione na balkonach i tarasach będą stanowić oryginalną ozdobę naszego domu. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach liściastych?

Gałązka trzmieliny oskrzydlonej, która jest określana mianem płonący krzew. Zasady uprawy i pielęgnacji trzmieliny w ogrodzie
Trzmielina oskrzydlona (płonący krzew) - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania

Trzmielina oskrzydlona – odmiany

  • Trzmielina oskrzydlona ‘Compactus’ - to karłowa odmiana,nadająca się szczególnie do niewielkich ogrodów - dorasta do około 1 metra wysokości. Charakteryzuje się zwartym i okrągławym pokrojem. Dobrze rośnie w miejscu nasłonecznionym i lekko zacienionym, na żyznej glebie ogrodowej, o umiarkowanej wilgotności. Trzmielina oskrzydlona ‘Compactus’ przebarwia się jesienią na czerwono. Ognisty krzew zachwyca oryginalnymi owocami, z pomarańczową osnówką. Owoce, na długich szypułkach, pojawiają się we wrześniu i w październiku, dekorując ogród również zimą. Odmiana wykorzystywana jest do nasadzeń w przestrzeni publicznej – w parkach i na skwerkach, a także na ozdobne żywopłoty.
  • Trzmielina oskrzydlona ‘Macrophyllus’ – zaliczana jest do najpiękniejszych odmian, zachwycając poskręcanymi dużymi liśćmi, które jesienią przybierają ogniście czerwone ubarwienie, co przypomina płonący krzew. Karłowy krzew osiąga 2 m wysokości. Ozdobne owoce w pomarańczowych osnówkach oraz lekko skręcone pędy, z korkowymi listwami, stanowią niezwykłą dekorację zimowego ogrodu. ‘Macrophyllus’ może być uprawiany na glebie przeciętnej, umiarkowanie wilgotnej, na słonecznych i lekko zacienionych stanowiskach.
  • Trzmielina oskrzydlona ‘Timber Creek’ – jest odmianą szybkorosnącą, o wyprostowanym pokroju, dorastającą do około 2. metrów wysokości. Jesienią, po zrzuceniu ogniście czerwonych dekoracyjnych liści, uwidaczniają się równie dekoracyjne owoce, które ozdabiają ogród porą zimową. Uprawa trzmieliny wymaga zapewnienia umiarkowanie wilgotnej ogrodowej ziemi isłonecznego, lekko zacienionego stanowiska.
  • Trzmielina oskrzydlona ‘Silver Cloud’ – jest karłowym krzewem, dorastającym do 1 metra wysokości. Od typowej trzmieliny oskrzydlonej różnią krzew mniejsze, zielone liście, biało obrzeżone, ciekawie prezentujące się na tle innych roślin ogrodowych. Jesienią wybarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Roślina nie wytwarza na gałązkach typowych dla gatunku korkowych skrzydełek. Odmiana ’Silver Cloud’ może być uprawiana w donicach, stanowiąc wspaniałą dekorację balkonów i tarasów. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie wiązu turkiestanu na żywopłot?
  • Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’ – wyróżnia się kulistym pokrojem. Osiąga wysokość około 1,5 - 2 m. Odmiana najwcześniej przybiera ognisty kolor liści, dekorując w niezwykły sposób jesienny ogród. Wytwarza niewielkie liście, co umożliwia roślinie dobrze znosić suszę. We wrześniu i w październiku Trzmielina ‘Fireball’ owocuje, a oryginalne owoce w pomarańczowych osnówkach są pokarmem ptaków, jednocześnie dodając uroku zimowemu otoczeniu. Odmiana dobrze rośnie na stanowisku nasłonecznionym i lekko zacienionym, w umiarkowanie wilgotnej glebie ogrodowej.
  • Trzmielina oskrzydlona ‘Rudy Haag’ – jest karłowym krzewem, wolno rosnącym, osiągając zaledwie 0,5 – 1 m wysokości, po 10 latach wzrostu. Wspaniale prezentuje się w przydomowych ogrodach, w skalnych ogródkach oraz w donicach, które możemy ustawiać na balkonach i tarasach. Jesienią liście przybierają wspaniałe ogniście czerwone zabarwienie. Zimą dekorują krzew brązowe owoce i oryginalne korkowe skrzydełka. Krzew dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i lekko zacienionym, o umiarkowanie wilgotnym podłożu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny