Trzmielina pnąca (Euonymus fortunei) i jej charakterystyka

Trzmielina pnąca, znana także jako trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei) odmiany płożącej, jest rośliną należącą do rodziny dławiszowatych - Celastraceae. Pochodzi ona z Japonii, a jej łacińska nazwa brzmi Euonymus fortunei var. radicans. Trzmielina pnąca lub też trzmielina płożąca jest rośliną jednopienną.

Pokrój rośliny jest niski i płożący. Osiąga do 30 cm wysokości i 100 cm szerokości. Krzew ten jest bardzo rozgałęziony i szybko rośnie. Wspina się po murkach i drzewach na około 2/3 m wysokości za pomocą swoich korzonków przybyszowych. Spotykana jest też odmiana pienna rośliny.

Ta zimozielona roślina spotykana jest też pod nazwą trzmieliny białej, ze względu na ubarwienie swoich liści. Jej liście są pojedyncze, eliptyczne, brzegiem karbowano- piłkowane i osiągają do około 4 cm długości. Trzmielina pnąca ma zielone liście z białą, bardzo kontrastową obwódką. Trzmielina biała nie ma owoców i kwiatów. Sprawdź także ten artykuł o uprawie trzmieliny oskrzydlonej.

Odmiany trzmieliny pnącej

Odmiany zimozielonej trzmieliny są bardzo popularne i często tworzone są z nich formy pienne wykorzystywane na balkony do donic i do ogrodów. Różnią się one przede wszystkim barwą liści. Zimozielona odmiana o ciemnozielonych liściach, przebarwiających się na ciemno purpurowo górą, a dołem na jasnoczerwony to 'Coloratus'.

'Emerald Gaiety' to trzmielina płożąca, to krzew o zimozielonych liściach z białymi obwódkami, które jesienią przebarwiają się na brązowoczerwone, a ich obwódki uzyskują lekko różowy kolor. Odmiana nie jest odporna na mrozy i zimą, szczególnie młode rośliny wymagają okrycia.

Popularną trzmieliną płożącą jest odmiana 'Sunspot', której część środkowa liści jest żółta. Wygląda to bardzo atrakcyjnie z jej pomarańczowo- czerwonymi owocami i żółtymi pędami. Ta żółta odmiana często uprawiana jest jako pienna. Kolejną odmianą jest 'Emerald'n Gold', której liście przebarwiają się na różowo. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o trzmielinie pospolitej.

Trzmielina pnąca i jej uprawa

Trzmielina biała nie jest wymagającym gatunkiem. Przede wszystkim rośnie dobrze na stanowiskach słonecznych, półcienistych, ale nawet zacienionych. Preferuje gleby żyzne, dostatecznie wilgotne, od lekko kwaśnych do obojętnych. Bardzo dobrze znosi przesadzanie, przycinanie, konkurencję korzeniową oraz mróz.

Podczas późnowiosennych przymrozków może być narażona na lekkie przemarzanie. Dodatkowo niektóre odmiany nie są odporne na mrozy, a te trzeba okrywać. Trzmielina pnąca rozmnażana jest przez wysiew nasion. Doskonale sprawdza się w donicy na balkonie czy tarasie, ale także w gruncie w ogrodzie.

Chcąc wprowadzić do swojego domu lub ogrodu element roślinny, będący też dekoracyjnym, warto zdecydować się na tę prostą w uprawie roślinę. Jej charakterystyczne odmiany 'Sunspot' oraz 'Emerald Gaiety' wzbogacą wasz ogród w niesamowicie ozdobne liście. A może zainteresuje cię także ten artykuł o trzmielinie japońskiej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny