Trzmielina pospolita - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Euonymus europaeus, czyli trzmielina pospolita jest wysokim krzewem pochodzenia europejskiego. W stanie dzikim możemy spotkać roślinę na obrzeżach lasów, zboczach wzgórz i w zaroślach. Ozdobą trzmieliny są duże liście, jesienią purpurowo wybarwione. Dekoracyjne czerwone owoce utrzymują się do późnej jesieni. Białe nasionka w pomarańczowej osnówce pojawiają się we wrześniu, stanowiąc pokarm ptaków. Trzmielina europejska sprawdza się jako ozdoba osiedlowych zadrzewień i roślina na żywopłoty.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o krzewach polecanych na tworzenie żywopłotu.
Trzmielina europejska – opis gatunku
Dekoracyjne krzewy liściaste Euonymus europaeus dorastają do 4-6 metrów wysokości. Roślina charakteryzuje się luźnym i szerokim pokrojem. Na łukowato wygiętych gałęziach, często z korkowymi skrzydełkami, znajdują się ciemnozielone, eliptyczne piłkowane liście, o długości 8 -9 cm. Młode zielone pędy są tępo graniaste. W maju pojawiają się niepozorne beżowe kwiaty. Dekoracyjne czerwone owoce, w postaci czterokomorowych torebek, dojrzewają jesienią - we wrześniu i w październiku - kryjąc białe nasiona w pomarańczowych osnówkach. Liście jesienią przebarwiają się na purpurowo.
Trzmielina pospolita rośnie na stanowiskach słonecznych, lekko zacienionych i cienistych, np. pod wysokimi drzewami. Roślina preferuje umiarkowanie wilgotną, próchniczną ziemię. Ze względu na ozdobne walory, krzewy liściaste trzmieliny pospolitej oraz jej odmiany chętnie sadzi się ogrodach i w przestrzeniach publicznych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat trzmieliny.
Wszystkie części rośliny są trujące. Spożycie owoców może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, krążeniowego, a nawet doprowadzić do śmierci. Korzenie zawierają substancję, przypominającą kauczuk – gutaperkę, która wykorzystywana jest, między innymi, w stomatologii - do wypełniania ubytków zębowych, do produkcji piłek golfowych, a także do wytwarzania niektórych elementów aparatury chemicznej.
Euonymus europaeus – uprawa i rozmnażanie rośliny
Krzewy trzmieliny mają niewielkie wymagania uprawowe. Zapewnienie im słonecznego miejsca rozwoju sprzyja pojawieniu się dużej ilości dekoracyjnych owoców oraz pięknie wybarwionych jesiennych liści. Krzewy ozdobne mogą rosnąć na obszarach narażonych na chłodne i intensywne podmuchy wiatru, a także na mróz, bowiem trzmielina pospolita jest całkowicie mrozoodporna. Toleruje również zanieczyszczenia powietrza, więc w pełni uda się jej uprawa w miejskich warunkach. Do wzrostu potrzebuje próchnicznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża, zasobnego w wapń, korzystnie oddziałującego na mikroflorę w glebie. Wapń wzmocni działanie nawozów organicznych – co 2-3 lata rozkładamy pod krzewami obornik.
Rozmnażanie krzewów:
- Najłatwiej przeprowadzić rozmnażanie trzmieliny z nasion. Pozyskujemy je jesienią i na wiosnę wysadzamy na stałe miejsce. Nasiona poddaje się stratyfikacji, aby jak najlepiej zostały przygotowane do siewu.
- Osoby pragnące samodzielnie rozmnożyć Euonymus europaeus, mogą przeprowadzić rozmnażanie przez sadzonki półzdrewniałe – w czerwcu i w lipcu. Ukorzenienie się ułatwi zanurzenie dolnej części pędów w ukorzeniaczu i umieszczenie w pojemniku, z mieszaniną piasku i torfu. Po pojawieniu się korzeni, młode roślinki przesadzamy do większych doniczek i pielęgnujemy, zasilając je i regularnie podlewając. Na stałe miejsce sadzimy je na wiosnę. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach liściastych?
- Łatwiejszym sposobem jest rozmnażanie sadzonek zdrewniałych, jesienią, kiedy krzewy zrzucą liście. Pozyskane sadzonki należy przechować w temperaturze około +5 stopni Celsjusza, umieszczając je pionowo w doniczkach, w wilgotnym piasku. Wiosną przenosimy sadzonki do doniczek z ziemią. W niedługim czasie pojawią się korzenie i listki. Jesienią wysadzamy ukorzenioną trzmielinę na miejsce stałe.
Dwuletnie sadzonki malowniczych krzewów, o wysokości około 30 – 50 cm, dostępne są za niewielką cenę w centrach ogrodniczych oraz w szkółkach drzew. Dokonując zakupu w sprawdzonych miejscach, mamy pewność, że są zdrowe i zostały spełnione wszystkie wymagania pielęgnacyjne. W ciągu roku krzewy ozdobne mogą osiągnąć wysokość jednego metra.
Euonymus europaeus ‘Red Cascade’ – opis odmiany
Krzew trzmieliny pospolitej odmiany ‘Red Cascade’ nadaje się szczególnie do nasadzeń w ogrodach naturalistycznych oraz na pełne uroku żywopłoty. Roślina charakteryzuje się szerokim, stożkowatym pokrojem, z wiekiem przybierającym kształty kuliste. Ładnie wyglądają przewijające ciemnozielone pędy, obsypane jesienią dekoracyjnymi czerwonymi owocami. Ozdobne są także korkowe skrzydełka. Odmiana dorasta do 1,5 - 4 m wysokości oraz 1,5 – 2,5 m szerokości. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie wiązu turkiestanu na żywopłot?
Uprawa ‘Red Cascade’ nie sprawia trudności. Roślina dobrze rośnie w przeciętnej ziemi ogrodowej, umiarkowanie wilgotnej, na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Nasłonecznienie krzewów gwarantuje wybarwienie się jesiennych liści na szkarłatny kolor, sprawiający wrażenie spływającej kaskadami czerwonej kaskady – właśnie temu efektowi odmiana zawdzięcza swoją nazwę. Słoneczne stanowisko sprzyja również obfitemu kwitnieniu i owocowaniu.
Uprawa ‘Red Cascade’ uda się także w rejonach o niskich zimowych temperaturach, narażonych na mroźne podmuchy wiatru. Krzewy można bezproblemowo przycinać, bowiem pędy szybko się regenerują. Do rozmnażania rośliny najlepiej nadają się sadzonki półzdrewniałe. Pielęgnacja polega na właściwej uprawie oraz regularnej obserwacji krzewu, na którym mogą pojawić się szkodniki, głównie gąsienice. Trzmielina może zostać porażona przez mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego. Zwalczanie groźnej choroby grzybowej możliwe jest przez stosowanie naturalnych i chemicznych środków ochrony roślin. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach na żywopłot.