Trzmielina szczepiona na pniu - uprawa, pielęgnacja, przycinanie, porady
Trzmielina na pniu może stanowić oryginalną ozdobę naszego ogrodu, tarasu lub balkonu. Urocze miniaturowe drzewko nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych, by zachwycać ładnym pokrojem i wspaniałymi barwami. W zależności od naszych potrzeb, trzmielina pienna może zostać ukształtowana jako niskie lub wyższe drzewko, w zależności od tego, na jakiej wysokości była szczepiona.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat trzmieliny.
Trzmielina na pniu – uprawa i pielęgnacja
Trzmielina szczepiona na pniu jest rośliną złożoną z podkładki i wybranej odmiany Euonymus. Taki sposób uzyskania piennego drzewka jest najlepszy w wypadku krzewów. Cięcie pędów, które zbytnio wyrosną poza ukształtowaną koronę oraz regularne jej kształtowanie, to zabiegi, które umożliwią utrzymanie oryginalnego pokroju rośliny. Dodatkową korzyścią, płynącą z wykonanego szczepienia na podkładce, jest otrzymanie okazu odporniejszego na choroby. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach na żywopłot.
Trzmielina na pniu dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Wybór właściwego miejsca sprzyja wybarwieniu się liści. Pielęgnacja drzewka to głównie cięcie korony, co spowoduje jej rozkrzewienie się. O roślinę dbamy tak samo, jak o krzewy trzmieliny japońskiej. Właściwe podlewanie i zasilanie nawozami, a także ochrona przed niskimi temperaturami są podstawowymi czynnościami pielęgnacyjnymi.
Prawidłowo przeprowadzone szczepienie wymaga przygotowanie zrazów, które pozyskuje się jesienią, kiedy trzmielina zrzuci liście. Przechowuje się je do wiosny. Szczepienie trzmieliny na pniu przeprowadza się w marcu i w kwietniu, kiedy roślinie nie będą zagrażać wiosenne przymrozki. Po przystawieniu zrazu do podkładki, zabezpiecza się połączenie maścią ogrodniczą. Wysokość drzewka zależy od wysokości, na jakiej przeprowadzamy szczepienie. Modne pienne odmiany trzmieliny otrzymuje się przez szczepienie na podkładce Euonymus europaeus, na wysokości od 50 cm do około 150 cm. W centrach ogrodniczych oraz w szkółkach dostępna jest trzmielina szczepiona na pniu, w formie drzewka, spełniającego nasze oczekiwania. Sprawdź także ten artykuł o krzewach polecanych na tworzenie żywopłotu.
Trzmielina na pniu – atrakcyjne odmiany Euonymus
- Trzmielina japońska na pniu ‘Kathy’ – szczepiona na pniu na wysokości 80 cm jest niewielkim drzewkiem, które ozdobi nawet niewielki ogródek. Uprawa uda się również w donicach – na balkonach i tarasach. Korona drzewka jest bardzo gęsta, co pozwala łatwo zachować piękny okrągły pokrój korony. Ozdobą drzewka jest charakterystyczne drobne ulistnienie. Błyszczące skórzaste liście o szarozielonym ubarwieniu, zdobią białe brzegi. Drzewko jest zimozielone i mrozoodporne, wytrzymujące niskie temperatury do -25 stopni Celsjusza, więc wygląda pięknie nawet zimą. Trzmielina pienna preferuje zaciszne i osłonięte stanowiska, słoneczne oraz lekko zacienione, sprzyjające pięknemu wybarwieniu się liści. Cięcie korony przeprowadzamy na wiosnę i jesienią, pobudzając roślinę do rozkrzewiania się i utrzymania odpowiedniego pokroju. Drzewko pięknie prezentuje się na tle innych roślin ogrodowych. Ciekawym dodatkiem estetycznym mogą okazać się niezbyt wysokie trawy ozdobne, np. wyczyniec łąkowy ‘Aureovariegatus’, osiągający 30 cm wysokości i doskonale komponujący się kolorystycznie, dzięki swoim złoto-zielonym liściom. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie rokitnika.
- Trzmielina japońska na pniu ‘Ovatus Aureus’ – to trzmielina pienna,szczepiona na pniu o wysokości około 80 cm. Ozdobą miniaturowego drzewka są oryginalne liście – na wiosnę wybarwione na złocisto, potem z pięknym złocistym obrzeżeniem. Nie opadają na zimę, zdobiąc roślinę przez cały rok. Jesienią trzmielina na pniu obsypana jest różowymi dekoracyjnymi owocami. Drzewko może rosnąć w ogrodzie i w donicach, w przeciętnej ziemi ogrodowej, umiarkowanie wilgotnej. Preferuje słoneczne stanowisko, osłonięte przed przeciągami. W czasie mrozów najlepiej przenieść pojemniki do pomieszczenia, a rośliny w ogrodzie zabezpieczyć przed niskimi temperaturami.
- Trzmielina oskrzydlona na pniu ‘Compactus’ – to roślina szczepiona na wysokości od 170 cm do 200 cm. możemy hodować drzewko w ogrodzie lub w donicach, na balkonach i tarasach. Odmiana dobrze rośnie w ziemi ogrodowej, umiarkowanie wilgotnej. Jest odporna na susze i niskie temperatury. Ozdobą miniaturowego drzewka są ciemnozielone liście, przebarwiające się jesienią na czerwono oraz korkowe skrzydełka. Roślina owocuje we wrześniu i październiku, a jej czerwone owoce przyciągają ptaki. ‘Compactus’ możemy na wiosnę i jesienią przycinać, formując koronę i zapewniając roślinie w ten sposób atrakcyjny pokrój. Wspaniałym tłem dla drzewka będą wysokie trawy ozdobne, np. rozplenica japońska, wytwarzająca jesienią mrozoodporne bordowe kłosy. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie wiązu turkiestanu na żywopłot?
- Trzmielina Fortune’a ‘Emerald’n Gold’ – trzmielina złota na pniu jest drzewkiem zimozielonym, szczepionym na wysokości około 120 cm. Można ją hodować w gruncie oraz w pojemnikach, dla ozdoby tarasów, balkonów czy frontu domu. Ozdobą miniaturowego drzewka są błyszczące złotozielone liście, o długości 5 cm. Uprawa rośliny nie przedstawią większych problemów. Trzmielina dobrze rośnie na przeciętnej ziemi ogrodowej, umiarkowanie wilgotnej. Jest odporna na suszę i spadek temperatur, nawet do -23 stopni Celsjusza. Zapewnienie trzmielinie słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska, wpłynie na piękne wybarwienie liści. Wiosną i jesienią wykonuje się cięcie pędów i formowanie korony.
Odkąd trzmielina na zdjęciu zrzuca liście na zimę?