Trzykrotka (Tradescantia) – kilka słów o gatunku

Trzykrotka – charakterystyka i opis gatunku

Wydawałoby się, że trzykrotka to już powoli zapomniana roślina retro. Ale nic bardziej mylnego! Od jakiegoś czasu zaczęła coraz częściej pojawiać się w mieszkaniach, głównie dlatego, że jest bardzo ozdobna. Jej piękne, dekoracyjne liście idealnie wpisują się w obowiązujący trend urban jungle. Wspaniale wygląda w dużych kompozycjach i kolekcjach kwiatowych, ale samotnie zdobiąca półkę także będzie świetnie się prezentować.

Trzykrotka Tradescantia (pol. tradeskancja) to rodzina obejmująca aż 70 gatunków. Duża część z nich jest ozdobna i często pojawiają się w sprzedaży jako rośliny doniczkowe. Najczęściej nie występują pod nazwą gatunkową, ale czasami wyróżniana jest trzykrotka pasiasta, chociaż jest to tylko nazwa grupy odmianowej. Roślina była znana już za czasów Karola I Stuarta i cieszyła się już wtedy dużym powodzeniem.

Trzykrotka pasiasta pojawia się w ciepłych częściach globu – w Brazylii, Meksyku i Argentynie. To bylina o płożących się pędach, której najpiękniejszą częścią są liście. Układają się skrętolegle, czasami naprzemiennie. Mają całe brzegi i są wyraźnie wydłużone. Ich jajowaty kształt sprawia, że prezentują się bardzo oryginalnie, ale najciekawsze są ich powierzchnie. Blaszki pokryte są wyraźnym rysunkiem, plamkami lub siecią, na dodatek mają różne kolory. Ten kwiat doniczkowy czasami kwitnie także w domu. Ma promieniste, trójkrotne kwiaty, którym tradeskancja zawdzięcza swoją nazwę. Trzykrotka jest białokwiatowa, lecz może być także różowa.

Gatunki trzykrotki

Najbardziej typowym przedstawicielem gatunku jest trzykrotka wirginijska Tradescantia virginiana. Wyróżnia się bardzo długim kwitnieniem. Jest to różowa trzykrotka – jej kwiaty przyjmują właśnie taki kolor, chociaż czasami są białe lub niebieskie. Warto zwrócić uwagę także na trzykrotkę purpurową – Tradescantia palladia. Naturalnie rośnie w Meksyku i ma ładne, mięsiste pędy, które mają około 30 cm długości. Wypuszcza także ładne kwiaty, które są różowo-purpurowe.

Na uwagę zasługują także dwa inne gatunki – trzykrotka wężykowata Tradescantia fluminesis i trzykrotka Blossfelda, która zachwyca kolorem liści. Jest to roślina różowa, a wręcz purpurowa – taki kolor przyjmuje spód jej liści. Wężykowata trzykrotka wyróżnia się pokrojem – to doniczkowa roślina zwisła, która dobrze prezentuje się w wiszących doniczkach. Pasiasta faktura liści także zwraca na siebie uwagę.

Wśród wielu gatunków pojawiają się także te, które można uprawiać w ogrodzie. Najbardziej popularną z nich jest trzykrotka Andersona Tradescantia x andersoniana. Roślina powstała w wyniku skrzyżowania trzykrotki wirginijskiej z innymi roślinami i jest mrozoodporna. Wytrzymuje spadki temperatur do -20 stopni Celsjusza. Jej zaletą są piękne kwiaty, które zdobią ogród od czerwca do września. Typową cechą dla tego gatunku jest stopniowe zamykanie się i otwieranie liści pod wpływem słońca.

Trzykrotka wirginijska – odmiany

Niemalże wszystkie gatunki trzykrotki mają swoje odmiany, jednak nie wszystkie są dobrze znane. W sklepach można spotkać w zasadzie się tylko z nazwami odmian trzykrotki wirginijskiej.

Pierwszą z nich jest ‘Nanouk’, odmiana, która ma około 20-30 cm wysokości. Cieszy się powodzeniem ze względu na ciekawe liście – ich ubarwienie jest naprawdę nietypowe. Pasiasta blaszka od spodu pokryta jest smugami w różowo-zielonym kolorze, z drobnymi dodatkami fioletu. Górna część liścia jest gładka i jednolita. Odmiana ma rozłożysty pokrój i wytwarza wydłużone pędy, ale nie jest to roślina zwisła.

Kolejną odmianą jest ‘Tricolor’. Wielobarwne liście wspaniale się prezentują, na ich powierzchni pojawiają się różne odcienie zieleni, różu i kremowego. Jest to jednak fioletowa roślina – taka się wydaje przez to, że spodnia część jest wybarwiona bardzo intensywnie, wręcz purpurowa lub mocno różowa. To odmiana zwisła, bardzo efektowna zwłaszcza dzięki przewieszającym się pędom. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kokoryczki?

Trzykrotka w mieszkaniu – wymagania

Kwiat trzykrotka na parapecie

Aż trudno uwierzyć, że tak atrakcyjny kwiat doniczkowy jest tak mało wymagający. Pstra, pasiasta i barwna trzykrotka nie ma wcale szczególnych życzeń co do sposobu pielęgnacji. Jej wymagania naprawdę nie są wygórowane.

Przede wszystkim roślinie należy zapewnić dobre nasłonecznienie. Może stać zarówno w bezpośrednim słońcu, jak i nieco rozproszonym. Nie ma to znaczenia także dla barwnych odmian – czy to trzykrotka zielona, różowa, fioletowa czy białokwiatowa, wszystkie tak samo tolerują poziom nasłonecznienia. Jednak należy zwrócić uwagę na to, czy w tym miejscu nie ma zbyt dużych przeciągów, ponieważ ich naprawdę nie lubi. Dlatego pobliże często otwieranego okna nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Roślinę można wynieść na lato na zewnątrz lub uprawiać ją na tarasie. Dobrze rozwija się w każdym rodzaju podłoża, wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa.

Trzykrotka – pierwsze przesadzanie

Ten kwiat doniczkowy kupuje się w niewielkich pojemnikach, najczęściej średnicy do 7 cm. Są to małe, początkujące sadzonki, które jednak mają szansę stać się wspaniałymi, naprawdę dużymi roślinami. Po kilku miesiącach uprawy warto przeprowadzić pierwsze przesadzanie, by zapewnić jej to, czego potrzebuje.

Trzykrotkę warto przesadzić do doniczki tylko o jeden rozmiar większej i takie założenie przyjąć podczas jej pielęgnacji przez pierwsze lata. Rośliny przesadza się co roku przez początkowy okres uprawy, potem, kiedy kwiat doniczkowy osiągnie swoją docelową wielkość, wymienia się tylko ziemię na nową. Przesadzanie przeprowadza się jesienią lub wiosną.

Tradeskancja powinna dostać świeżej gleby. Używa się zwykłej ziemi do kwiatów. Warto zorganizować jednak doniczkowy drenaż – na dno wsypać naprawdę niewielką porcję kamieni. Kwiatek będzie się lepiej rozwijał, jeśli przy przesadzaniu dołoży się trochę kompostu. Jego rozpulchniające właściwości sprawią, że korzenie będą miały zapewnioną glebę o optymalnej strukturze do rozwoju.

Trzykrotka Tradescantia w doniczce jako ciekawy kwiat doniczkowy, a także jego uprawa i zasady pielęgnacji
Jakie wymagania ma kwiat doniczkowy trzykrotka Tradescantia i co warto wiedzieć

Trzykrotka ((Tradescantia)– uprawa i pielęgnacja

Trzykrotka – podlewanie i nawożenie

Trzykrotka to kwiatek doniczkowy, który sprawdzi się nawet w rękach początkującego miłośnika ogrodnictwa. Nie powinna sprawiać najmniejszych problemów. W jej pielęgnacji kluczową zasadą jest podlewanie. Faktycznie może potrzebować sporo wody (dotyczy to wszystkich odmian, nieważne czy jest to trzykrotka zielona, purpurowa czy pasiasta). Na dodatek należy zwrócić uwagę na to, że roślinę powinno się podlewać bardzo delikatnie, na spodek lub pod liście. Nie można jej zraszać i trzeba uważać, by na blaszkach nie pozostała woda, ponieważ to może spowodować pojawienie się patogenów grzybowych.

Nawożenie rośliny nie jest konieczne, pod warunkiem, że dodałeś kompostu do podłoża w czasie sadzenia. Kwiatek nie jest szczególnie „żarłoczny”, ale potrzebuje składników odżywczych, żeby dobrze się rozwijać. Barwna odmiana nie potrzebuje więcej składników odżywczych niż zielona, więc wystarczy zastosować mineralny nawóz do roślin doniczkowych. Najlepiej sprawdzi się taki, który ma właściwości ochronne i wspiera wybarwianie się liści. Jeśli zależy ci na kwiatach, warto co tydzień lub dwa podawać roślinie niewielkie ilości nawozów do gatunków kwitnących.

Trzykrotka – rozmnażanie i przycinanie w domowych warunkach

Drobnolistna trzykrotka nie może być rozmnażana z liści. Kwiat nie ukorzeni się w ten sposób, ale można pobrać z niej sadzonki wierzchołkowe. Dość dobrze się ukorzeniają w wodzie, ale można je zanurzyć w specyfiku do rozmnażania roślin doniczkowych, by proces był szybszy. Roślinę należy co kilka dni podlewać niewielką ilością wody.

Trzykrotka powinna być regularnie przycinana. Usuwanie wierzchołków pędów ma sprawić, że będzie szybciej rosła i ładnie się zwieszała z doniczki. W ten sposób ją się także odmładza – jest jak poinsecja czy niektóre zioła, dobrze znosi przycinanie, nawet intensywne. Usuwać pędy należy wyłącznie tuż nad liściem.

Trzykrotka w mieszkaniu – zastosowanie

Piękna, pojedyncza trzykrotka, zwłaszcza ładnie wybarwiona – różowa, fioletowa lub prążkowana – wspaniale będzie wyglądała w wiszącej doniczce lub na wysokiej półce. Ale ta niezwykła roślina może posłużyć do stworzenia całych kompozycji. Dobrym towarzystwem dla niej będzie fitonia o delikatnych liściach, bromelia o ciekawym kwiatostanie i poinsecja – wszystkie wyróżniają się ciekawymi kolorami, które ładnie wyglądają.

W ogrodzie trzykrotka będzie lubiła towarzystwo innych roślin na rabacie. Jest niska, więc nadaje się na przód kompozycji, można z nią posadzić takie gatunki jak wilec trójbarwny, czy bakopa drobnolistna (sutera).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny