Tuberoza - skąd pochodzi wonna roślina ogrodowa i jaka jest jej charakterystyka

Tuberoza bulwiasta - skąd pochodzi kwiat

Tuberoza bulwiasta - Polianthes tuberosa znana jest również jako tuberoza wonna. Ta piękna roślina o niesamowitym zapachu, która należy do rodziny, a właściwie podrodziny agawowatych - Agavaceae. Do tej rodziny zaliczane są sukulenty liściowe, ale również drzewa, które naturalnie występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą, terenami okołobiegunowymi i dość dużą częścią Australii i Azji Zachodniej.

Zastanawiając się nad uprawą tuberozy bulwiastej, powinniśmy wiedzieć, na jakich terenach występuje ona naturalnie. Właśnie dzięki temu jej uprawa może stać się dla nas dużo łatwiejsza, ponieważ będziemy mieli wiedzę na temat naturalnych warunków występowania rośliny. Pokaże to nam strefy klimatyczne i pozwoli określić, jakie wymagania ma tuberoza wonna - Polianthes tuberosa.

Tuberozy to rośliny o niesamowitym zapachu, które najprawdopodobniej pochodzą z Meksyku. Aktualnie nie możemy ich jednak spotkać dziko rosnących, a jedynym rozwiązaniem jest spotkanie ich w uprawach. Mimo tego ich cebule są bardzo chętnie kupowane i uprawiane w ogrodach. Warto wiedzieć, że tuberoza jest jedną z najwcześniej uprawianych roślin na całym świecie, a do Europy dotarła w 1519 roku. Od tej pory gości już w naszych ogrodach i jest bardzo estetycznym i ozdobnym elementem.

Kwiat tuberozy w ogrodzie - jak wygląda


Wiele osób decyduje się na zakup cebulek kwiatów tuberozy ze względu na to, jak mogą wyglądać w naszym ogrodzie. Dodatkowym faktem jest to, jak komponują się z innymi roślinami. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup tych kwiatów, powinniśmy dowiedzieć się, jak wyglądają te wonne rośliny ogrodowe.

Charakterystyczne dla tuberozy bulwiastej - Polianthes tuberosa jest to, że wytwarza one rozetę bardzo długich i mieczowatych liści. Właśnie z tej rozety wyrasta prosty pęd kwiatostanowy, który może dosięgnąć aż 1 m wysokości. Częścią podziemną rośliny jest natomiast brunatna bulwa podziemna, w której znajduje się miąższ w kolorze żółtawym.

Zdecydowanie jedną z najważniejszych części rośliny są jej kwiaty. Otóż kwiaty tuberozy są w kształcie gwiazdkowatym. Ich barwa jest kremowobiała. Natomiast najbardziej charakterystyczny jest ich słodki zapach, który przyciąga motyle i owady zapylające. W okresie kwitnienia gęsto pokrywają one pęd kwiatostanowy. Jeśli lubisz rośliny o przyjemnym zapachu, sprawdź także ten artykuł o uprawie rezedy wonnej.

Tuberoza wonna - jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja

Zanim udamy się do sklepu ogrodniczego po tuberozę, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega jej uprawa i proces pielęgnacji. Bez tej wiedzy, nie powinniśmy decydować się na uprawę, ponieważ możemy nie zapewnić jej odpowiednich warunków, które są jej potrzebne do rozwoju.

Pierwszym elementem, który musimy wziąć pod uwagę, jest to, jakie wymagania stanowiskowe ma tuberoza bulwiasta - Polianthes tuberosa. Bardzo istotne jest to, by stanowisko pod uprawę rośliny było dobrze nasłonecznione i jasne. Co więcej, gleba dla tuberozy powinna być żyzna, przepuszczalna, z dużą zawartością wapnia.

Jeśli zdecydujemy się na uprawę tuberozy bulwiastej - Polianthes tuberosa, powinniśmy przystąpić do zakupu cebulek. Tutaj musimy mieć na uwadze to, jak wygląda bulwa, a właściwie, jakiej jest ona wielkości. Otóż bulwa poza tym, że nie może mieć śladów chorób oraz szkodników, powinna być jak największa, ponieważ właśnie takie bulwy dają nam gwarancję tego, że kwiat zakwitnie.

Przydatne wędzarnie ogrodowe - promocyjne ceny

Odpowiednią bulwę sadzimy w marcu do pojemników z wcześniej wybranym podłożem. Taki pojemnik powinien znajdować się w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, w którym temperatura będzie utrzymywała się powyżej 20oC. Warto zwrócić także uwagę na utrzymywanie stałej wilgotności podłoża, aby cebulka nie przeschła, ale także nie zgniła.

Pod koniec maja możemy już przesadzić nasze cebulki do gruntu. Warto wspomnieć także o tym, że tuberoza nie może zimować w gruncie, dlatego na jesień powinno się ją wykopać z gruntu i przesadzić do pojemników. Taka tuberoza powinna być przetrzymywana w suchym miejscu o temperaturze 10-13oC.

Wonna roślina ogrodowa - jej ciekawe odmiany i zastosowanie

Tuberoza wonna w ogrodzie - interesujące odmiany, które staną się ozdobą w naszym ogrodzie

Tuberoza wonna - Polianthes tuberosa to bardzo interesująca roślina, która może stać się elementem dekoracyjnym w naszym ogrodzie. Jeśli jednak nie podoba nam się jej kolor bądź też nie jesteśmy do końca z niej zadowoleni, wtedy warto zapoznać się z różnymi odmianami tego kwiatu.

Różnorodność odmian może sprawdzić się również do różnego typu nasadzeń. Konkretne odmiany możemy połączyć ze sobą i stworzyć z nich jednogatunkowe, natomiast wieloodmianowe kompozycje kwiatowe, które same w sobie nadadzą w naszym ogrodzie innego klimatu.

Tuberoza i kwiat tuberozy oraz jej uprawa i pielęgnacja
Wwiat tuberozy i uprawa w ogrodzie, a także zapach i pielęgnacja

Odmian tuberozy wonnej - Polianthes tuberosa jest wiele. Można wybierać długo i z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Jednak najbardziej znanymi i polecanymi odmianami są między innymi odmiana 'Yellow Baby', której kwiaty są bardzo drobne i żółte. Również żółte kwiaty, natomiast w większym rozmiarze ma odmiana 'Golden Harvest'.

Kolejną odmianą jest bardzo piękna odmiana o delikatnych kwiatach w kolorze biało-fioletowym, która nazywa się 'Cinderella'. Z kolei odmiana 'Sensation' ma biało-różowe kwiaty. Interesującą odmianą ogrodową jest również odmiana 'Saphier', której kwiaty wybarwione są na intensywnie różowo-fioletowy kolor. Warto wiedzieć, że wszystkie te odmiany poza walorami estetycznymi, mają również walory zapachowe, ponieważ każda z tych odmian charakteryzuje się bardzo przyjemnym i lubianym przez profesjonalnych, ale i amatorskich ogrodników zapachem.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Kwiat tuberozy - w jakim miejscu możemy go zasadzić

Tuberoza wonna - Polianthes tuberosa jest pięknym kwiatem, który nie tylko sprawdza się do uprawy w ogrodzie, ale może być także uprawiany w doniczkach w naszych domach. Dzięki temu zyskamy atrakcyjną roślinę pokojową, która ucieszy nas swoim wyglądem i zapachem.

Warto wspomnieć również o tym, że poza uprawą tych kwiatów możliwy jest ich zakup również w sklepach florystycznych, ponieważ bardzo często stosowana jest jako kwiat cięty i używana jest przy tworzeniu kompozycji florystycznych, girland, bukietów i innych ozdób. Nie można zapomnieć o bardzo charakterystycznym zapachu, z którym spotkać się możemy w dziedzinie perfumeryjnej, gdzie wykorzystywane są olejki eteryczne z kwiatów tuberozy wonnej - Polianthes tuberosa.

Właśnie te olejki eteryczne wykorzystywane są także w aromaterapii, ponieważ olejki te uspokajają nerwy i łagodzą różnorodne efekty stresu. Z tych olejków tworzone są damskie perfumy, ale także są one dodawane do różnego rodzaju produktów kosmetycznych, np. kremów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny