Tuja kolumnowa - odmiany, pielęgnacja, przycinanie, nawożenie
Tuje, czyli żywotniki, to doskonałe rośliny żywopłotowe i szpalerowe. Tuja kolumnowa, tak jak i 'Szmaragd' to odmiana, która jest bardzo chętnie sadzona w ogrodach przydomowych. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie tui odmiany kolumnowej, powinniśmy dowiedzieć się, czym się ona charakteryzuje, jak szybko rośnie, a także, jak powinna wyglądać jej uprawa i pielęgnacja.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Tuja kolumnowa - opis rośliny
Żywotnik - skąd pochodzi roślina
Kiedy decydujemy się na uprawę tui, bez różnicy, czy będzie to tuja 'Szmaragd', czy też 'Columna', powinniśmy zapoznać się z opisem rośliny i tym, skąd ona pochodzi. Zacznijmy więc od tego, że tuja kolumnowa, a właściwie żywotnik zachodni 'Columna' - Thuja occidentalis 'Columna', tak jak i żywotnik 'Szmaragd' - Thuja 'Smaragd', zalicza się do rodziny cyprysowatych - Cupressaceae.
Powinniśmy wiedzieć, że do rodzaju żywotnik - Thuja, zalicza się 6 gatunków roślin. Do rodzaju należą przede wszystkim drzewa, choć czasami możemy spotkać się nawet z krzewami. Żywotniki charakteryzują się wyprostowanym wierzchołkiem i łuszczącą się podłużnymi pasmami korą. Co więcej, liście tych roślin są w postaci malutkich igiełek, które z czasem zmieniają się w łuski przylegające do pędu.
Jeśli chodzi natomiast o sam żywotnik zachodni - Thuja occidentalis, powinniśmy wiedzieć, że jest to roślina jednopienna, która naturalnie występuje na północno-wschodnim obszarze Ameryki Północnej. Natomiast rośliny te są uprawiane także na innych stanowiskach, również w Polsce.
Tuja kolumnowa - opis żywopłotowej i szpalerowej rośliny
Tuja kolumnowa, a dokładniej żywotnik zachodni w odmianie 'Columna', to roślina, która charakteryzuje się bardzo wąskim pokrojem. Te wąskie odmiany żywotników mogą dorastać do około 6-8 m wysokości, choć znane są również okazy, które osiągnęły nawet 10 m wysokości. Warto wspomnieć również o tym, że po około 10-15 latach, roślina może osiągnąć nawet 2-3 m wysokości, co znaczy, że jest to roślina, która szybko rośnie.
Te wąskie drzewa charakteryzują się cienką i czerwonawo-brązową korą, która złuszcza się małymi smakami. Co więcej, szyszki tej rośliny są małe, kuliste, delikatnie wydłużone i składają się one z kilku łusek. Szyszki mają lekko żółty kolor w młodości, natomiast z wiekiem stają się one coraz bardziej brązowe. Te szybko rosnące drzewa cechują się gęstym, płaskim i szerokim systemem korzeniowym.
Igły tui kolumnowej układają się na pędzie dachówkowato i regularnie. Są one łuskowate i charakteryzują się aromatycznym zapachem, ponieważ na igłach znajdują się gruczołki z olejkiem eterycznym. Z wierzchu łuski są matowe i ciemnozielone, natomiast od spodu ich kolor jest jasnozielony. Charakterystyczne jest również to, że zimą igły brązowieją od góry. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przycinaniu tui krok po kroku?
Szpalerowa tuja kolumnowa - jak wygląda jej uprawa
Tuje - gdzie powinny być sadzone - wymagania
Jeśli w naszym ogrodzie ma znaleźć się żywotnik zachodni 'Columna' - Thuja occidentalis 'Columna, poza tym, że dowiemy się, czym charakteryzuje się to drzewo, powinniśmy dowiedzieć się również, jakie wymagania ma ta roślina, a przede wszystkim, na jakiej glebie powinna być uprawiana i jaki stopień nasłonecznienia jest dla niej najlepszy.
Warto pamiętać o tym, że stosowanie się do wszystkich wymagań rośliny, pozwala nam na wyhodowanie zdrowej i w pełni rozwiniętej rośliny. Jeśli jednak zaniedbamy wymagania roślin, powinniśmy wiedzieć, że żywotnik na naszym ogrodzie może zostać porażony przez choroby, a dodatkowo nie będzie się prawidłowo rozwijał. Wielokrotnie źle dobrane stanowisko jest powodem tego, że tuja staje się żółta lub nawet i brązowa, a doskonale wiemy, że żółta tuja nie będzie walorem dekoracyjnym dla naszego ogrodu.
Żywotnik zachodni i jego kolumnowa odmiana to tolerancyjny gatunek, który najlepiej radzi sobie na żyznych, wilgotnych i zasadowych glebach. Co więcej, jeśli gleby są dostatecznie wilgotne, podłoże może być uboższe i kwaśne. Pamiętajmy, że żywotniki będą się dobrze rozwijały na słonecznych lub półcienistych glebach.
Uprawa i pielęgnacja - jak uprawiana powinna być Thuja
Kiedy wiemy już, jakie wymagania ma żywotnik zachodni w odmianie 'Columna', powinniśmy dowiedzieć się tego, jak wygląda sadzenie rośliny, jej cała uprawa i pielęgnacja. Jednak zanim przejdziemy do pielęgnacji i uprawy, warto dowiedzieć się, dlaczego roślina ta cieszy się tak dużym zainteresowaniem.
Otóż ta odmiana żywotnika zachodniego charakteryzuje się dużą odpornością na silne wiatry, mrozy, a nawet i okresowy nadmiar wilgoci w glebie. Co więcej, jest ona również tolerancyjna na stopień zanieczyszczenia powietrza, jednak musimy uważać na susze. Te wszystkie cechy wpływają na to, że tuja kolumnowa jest chętnie kupowaną rośliną nawet przez osoby, które nie mają wielkiego doświadczenia w tematyce ogrodowej.
Jeśli mowa o pielęgnacji, najważniejsze jest podlewanie rośliny, szczególnie w pierwszych latach uprawy. Z wiekiem żywotnik zachodni w odmianie kolumnowej znacznie lepiej radzi sobie z niedoborem wilgoci, natomiast w suche i upalne dni warto go podlewać. Co więcej, jeśli chcemy zachować bardziej wymuskany pokrój rośliny, możemy wykonać cięcie. Natomiast nie jest ono koniecznością, ponieważ tuja kolumnowa charakteryzuje się regularnym pokrojem. Nie zapominajmy jednak o tym, by usuwać uszkodzone i porażone przez szkodniki lub choroby pędy.
Tuja kolumnowa - zastosowanie i cena rośliny
Tuja kolumnowa to piękne i bardzo atrakcyjne drzewo żywopłotowe. Nadaje się ona nawet na nieformowane żywopłoty. Co więcej, jest to również doskonała roślina szpalerowa, ale może być sadzona również pojedynczo. Nie zapominajmy jednak o tym, że wszystkie części tej rośliny są silnie trujące, ze względu na zawarty w nich tujon, dlatego nie jest polecana do ogrodów przydomowych, w których przebywają małe dzieci.
Jeśli chodzi natomiast o ceny żywotników zachodnich w odmianie 'Columna' są zróżnicowane. Konkretna cena zależy od tego, jaka jest wysokość drzewka, które mamy kupić, a także od tego, gdzie kupimy roślinę. Z reguły jednak cena za sadzonkę tej odmiany żywotnika to około 10-15 zł.
Pamiętajmy również o tym, by podczas zakupu sprawdzić, w jakiej kondycji jest drzewo. Warto tu zwrócić uwagę nie tylko na to, czy na pędach i pniu rośliny są jakieś uszkodzenia lub, czy występują na nich ślady porażenia przez choroby i szkodniki, ale także, w jakim stanie jest bryła korzeniowa rośliny.