Tuja 'Kórnik' - opis, sadzenie, wymagania, pielęgnacja, opinie
Wybierając rośliny na żywopłot, wielokrotnie decydujemy się na żywotniki, szczególnie olbrzymie. Jednym z takich żywotników jest tuja 'Kórnik'. Jednak zanim przejdziemy do uprawy i rozmnażania tej rośliny, powinniśmy dowiedzieć się, co ile sadzić tuje, jakie są opinie na ich temat, jaka jest ich cena, czy tuje są szkodliwe, a dodatkowo musimy zapoznać się z tym, jak przebiega ich rozmnażanie, pielęgnacja, w tym także cięcie i cała uprawa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Tuja 'Kórnik' - czym charakteryzuje się ten żywotnik olbrzymi
Żywotnik olbrzymi 'Kórnik' - skąd pochodzi
Żywotnik olbrzymi - Thuja plicata, to roślina, która zaliczana jest do rodziny cyprysowatych - Cupressaceae. Warto wiedzieć, że do rodziny cyprysowatych zaliczanych jest około 130 gatunków roślin, które znajdują się w 29-32 rodzajach. Gatunki tych roślin rozpowszechnione są praktycznie na całym świecie, natomiast w samej Polsce naturalnie znajdują się gatunki, które należą do rodzaju jałowiec - Juniperus.
Rośliny z rodziny cyprysowatych naturalnie występują praktycznie na wszystkich stanowiskach, nie licząc wilgotnych lasów równikowych oraz tundry. Warto wspomnieć również o tym, że istnieje dużo roślin z rodziny Cupressaceae, których zasięg geograficzny jest dość mocno ograniczony, a co więcej, niektóre z nich zagrożone są wyginięciem.
Do rodzaju żywotnik - Thuja, zalicza się 6 gatunków, które są z reguły zimozielonymi drzewami, a czasami nawet i krzewami. Rośliny z tego rodzaju to rośliny jednopienne, które charakteryzują się wyprostowanym wierzchołkiem i korą, złuszczającą się podłużnymi pasmami. Co więcej, krótkie igiełki z wiekiem stają się łuskowate i ściśle oplatają pęd.
Olbrzymia tuja 'Kórnik' - cechy charakterystyczne
Jeśli decydujemy się na uprawę tuji 'Kórnik', musimy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta roślina. Dzięki temu będziemy w stanie stwierdzić, czy jest to odpowiednia roślina do sadzenia w naszym ogrodzie. Zobaczmy więc, co jest charakterystyczne dla tej odmiany żywotnika olbrzymiego.
Żywotnik olbrzymi 'Kórnik' - Thuja plicata 'Kórnik' to polska odmiana żywotnika. Jest to odmiana stożkowa, która charakteryzuje się silnym wzrostem i już w wieku około 10 lat, może dosięgnąć 2,5-3 m wysokości. Jej pokrój jest szerokostożkowaty. Liście w postaci drobnych igiełek, a później łusek, są zielone, natomiast na końcówkach gałęzi są one wybarwione na żółto.
Dzięki temu, że odmiana ta osiąga wysokość około 2-3 m, staje się ona idealną rośliną na żywopłoty, ale również świetnie nadaje się ona do sadzenia w szpalerach, pojedynczo lub w luźnych grupach. Możemy z powodzeniem wykorzystać ją w swoim ogrodzie przydomowym, bez różnicy czy jest on mniejszy, czy też większy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić tuje.
Tuja - co powinniśmy wiedzieć o jej uprawie
Tuja olbrzymia - jak gęsto sadzić tuje i jakie są ich wymagania
Kiedy decydujemy się na uprawę roślin ogrodowych, np. tui, konieczne będzie zapoznanie się z tym, jakie wymagania mają te rośliny, a także, co ile sadzimy tuje. Dzięki temu zapewnimy naszym krzewom lub drzewom prawidłowe warunki do rozwoju, a jest to bardzo istotne, jeśli chcemy by w naszym ogrodzie rosły zdrowe i silne rośliny.
Pamiętajmy, że pod uwagę musimy wziąć wszystkie nie tylko to, co ile sadzić tuje, ale również to, jaka gleba jest najlepszym podłożem pod uprawę żywotnika olbrzymiego oraz na jakim stanowisku czuje się on najlepiej. Jeśli nie spełnimy odpowiednich warunków uprawy, prawdopodobnie będziemy musieli zmierzyć się z tym, że nasza roślina nie będzie rozwijała się prawidłowo, a na dodatek może ona bardzo łatwo zostać porażona przez choroby, szczególnie choroby grzybowe. Zobaczmy więc, jakie wymagania ma tuja 'Kórnik'.
Żywotnik olbrzymi 'Kórnik' - Thuja plicata 'Kórnik' najlepiej czuje się na żyznych i wilgotnych glebach, które dodatkowo będą o odczynie kwaśnym. Musimy też pamiętać, że roślina ta musi być sadzona na nasłonecznionym lub lekko ocienionym stanowisku, natomiast nie czuje się ona dobrze na stanowiskach zacienionych. Warto wspomnieć także o tym, że rośliny sadzone w rzędach powinny być sadzone co około 80 cm, natomiast przy zastosowaniu ich na żywopłot, możemy zastosować około 60 cm odstępu.
Rozmnażanie i pielęgnacja żywotników - co musimy wiedzieć o uprawie i pielęgnacji
Podczas całej uprawy rośliny, poza tym, że musimy wiedzieć, jakie ma ona wymagania glebowe i stanowiskowe, konieczne jest również zapoznanie się z tym, jaka kora pod tuje jest najlepsza, co powinniśmy wiedzieć o podlewaniu i cięciu rośliny, a także, jak rozmnaża się tuje.
Zacznijmy od tego, że tuje, szczególnie w pierwszych latach uprawy, wymagają podlewania, szczególnie w upalne i suche dni. Co więcej, zaleca się podłożenie kory pod tuje. Pamiętajmy, że użyta kora pod tuje powoduje, że woda z gleby nie odparowuje tak szybko, przez co zachowuje ona wilgotność.
Co więcej, nie możemy zapominać o cięciu roślin, które przeprowadza się dwa razy do roku. Warto pamiętać, że żywotniki to rośliny, które rozmnażane są przez wysiew nasion po stratyfikacji, ale częściej stosuje się rozmnażanie przez sadzonki, ponieważ żywotniki szybko się ukorzeniają.
Tuja 'Kórnik' - opinie i cena rośliny
Żywotniki olbrzymie cieszą się bardzo dobrą opinią publiczną. Co więcej, ich ceny również nie są wysokie, przez co są one idealne na żywopłot dla każdego, nawet początkującego ogrodnika. Pamiętajmy jednak o tym, że ceny tych roślin są różnorodne i zależą od wielu czynników, między innymi od tego, w jakim miejscu kupimy roślinę, jaki jest jej producent oraz jaką wysokość ma sadzonka. Z reguły jednak sadzonki tui olbrzymiej w odmianie 'Kórnik' możemy kupić w cenie od około 20 do 120 zł.
Przed zakupem powinniśmy dowiedzieć się również czegoś na temat toksyczności. Dlatego odpowiedzmy na pytanie, czy tuje są szkodliwe. Czy tuja jest szkodliwa w bardzo dużym stopniu, a jej toksyczność jest na tak wysokim poziomie, że nie zaleca się jej sadzenia w ogrodzie przydomowym?
Otóż toksyczność tui faktycznie jest wykrywalna, ponieważ wszystkie części tej rośliny po spożyciu są dla nas, ale także i dla zwierząt niebezpieczne, natomiast nie jest to bardzo duży poziom toksyn. Dlatego właśnie wiele początkujących ogrodników decyduje się na to, by sadzić żywotnik olbrzymi na żywopłot. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli w naszym ogrodzie mają przebywać małe dzieci, musimy zwracać uwagę na to, by nie wzięły żadnej części rośliny do ust.