Tuje na balkon w doniczce - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, porady
Tuje najczęściej kojarzą nam się z wysokimi roślinami, które zacieniają działkę lub wydzielają jej konkretne części. Jednak można je uprawiać także w pojemnikach. Tuja karłowata idealnie sprawdza się na tarasie czy balkonie – dodaje mu uroku, osłania przed wzrokiem sąsiadów, a na dodatek zdobi przez cały rok. Dowiedz się, jak uprawiać tuje w doniczce!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Tuje na balkon – wybór i charakterystyka gatunku
Tuja, czyli żywotnik zachodni – charakterystyka
Tuje to zdecydowanie najbardziej popularne gatunki iglaków. Najczęściej stosowanym jest żywotnik zachodni (Thuja ociddentalis). Chociaż w naturze osiąga naprawdę ogromne rozmiary i ma postać okazałego drzewa, które potrafi mieć nawet 15-20 m, w uprawie doniczkowej jest znacznie niższy. Jego karłowate odmiany idealnie sprawdzają się w doniczkach.
Tuje mają intensywnie zielony kolor, ale niektóre odmiany mogą różnić się odcieniem. Są jasnozielone, intensywnie wybarwione, żółtawe lub nawet niebieskawe. Na dodatek mogą mieć różny pokrój, w zależności od sposobu prowadzenia i utrzymywania. Tuje są dość wytrzymałe. To rośliny całoroczne, dobrze radzą sobie nawet w czasie mrozów, potrzebują jednak naprawdę cierpliwej pielęgnacji.
Tuje w doniczce – najlepsze odmiany balkonowe
Większość odmian tui idealnie nadaje się do ogrodu. W doniczkach na tarasie sprawdza się tylko kilkanaście odmian. Są jednak tak zróżnicowane, że możesz wybierać, przebierać i znaleźć idealną opcję dla siebie. Tuja karłowata może mieć bardzo różny pokój i kształty. Najbardziej popularne są te kuliste: wolnorosnąca ‘Danica’, która osiąga około 1 m wysokości, niziutka ‘Teddy’, która długo zachowuje kulisty pokrój i ‘Little Champion’ o gęstym, zwartym pokroju. Możesz także zdecydować się na nieregularną, lekko stożkowatą ‘Bablin’. To rodzima odmiana, która może mieć około 1,3 m wysokości.
Możesz także poszukać odmian o ciekawej barwie igieł. ‘Amber Glow’ jest najlepszym przykładem – jest intensywnie żółta i ma mniej więcej 0,5 m. Przebarwiająca się na pomarańczowo ‘Cloth of Gold’ także jest ciekawa, zwłaszcza, że zazwyczaj ma około 1 metra wysokości. Karłowata ‘Golden Tuffet’ poduszkowatym pokroju i pomarańczowo-zielonych igłach także pięknie się prezentuje. Jej zaletą są wałeczkowate pędy, regularne i równe.
Tuje na balkon – wymagania
Najlepsze miejsce na tuje na tarasie
Iglaki na balkon to świetne rozwiązanie, jednak warto wiedzieć, że tuje nie wszędzie będą chciały dobrze rosnąć. Balkonowe odmiany nadal mają wymagania takie same jak standardowe tuje. Dlatego konieczny jest słoneczny balkon. Większość tui najlepiej rozwija się w pełnym słońcu, ponieważ w cieniu często nadmiernie się wyciągają i tracą gęstość i pokrój. Jeśli masz zacieniony balkon, zrezygnuj z tui i wybierz inne krzewy na balon – cisy albo mikrobioty syberyjskie.
Tuje w donicach powinny być osłonięte od silnych wiatrów. W zimie bowiem mogą doprowadzić do przemarznięcia. Mocne podmuchy mogą sprawić, że wiatr przewróci roślinę – niektóre tuje są wysokie i przez to bardziej wywrotowe. Warto także sprawdzić, czy na balkonie jest dostatecznie dużo miejsca. Tuje potrafią zająć sporo przestrzeni, a te odmiany, które osiągają do 1 m wysokości czasami potrzebują naprawdę dużych doniczek. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy nawozić tuje.
Sadzenie tui do doniczek
Iglaki na balkon należy zasadzić w przygotowanym wcześniej podłożu. Powinno być zasobne w składniki mineralne, żyzne i przepuszczalne. Optymalne pH dla tui to kwaśne lub lekko kwaśne. Można to uzyskać używając podłoża dedykowanego do iglaków. Bardzo często gleba jest także wzmocniona w materię organiczną, która poprawia jakość i strukturę podłoża.
Najlepiej sprawdzi się doniczka drewniana. Dlaczego? Tuje to rośliny całoroczne, więc w donicach metalowych lub ceramicznych, jej korzenie mogą mocno przemarzać pod wpływem niskich temperatur. Drewno najlepiej chroni podziemne części roślin przed chłodem, a nawet słoneczny balkon nie zapewni korzeniom odpowiedniej ochrony w przypadku niedobranej doniczki.
Tuje balkonowe – pielęgnacja krok po kroku
Pielęgnacja tui na balkonie
Tuje w donicach tak naprawdę nie są szczególnie wymagające. Jednak ich pielęgnacja jest bardziej utrudniona niż w przypadku roślin uprawianych w ogrodzie. Dzieje się tak, ponieważ ograniczona ilość podłoża w doniczce sprawia, że woda szybciej wyparowuje i się wytraca. Uciekają także składniki odżywcze. W czasie upałów i zimą iglakom grozi przesuszenie, a podczas okresu wegetacyjnego niedobór składników odżywczych.
W upalne dni podlewanie może być konieczne codziennie. Od marca do września nie można zapomnieć także o nawożeniu. Stosuje się wyłącznie produkty przeznaczone do tui i innych drzew i krzewów iglastych. Nawozy mineralne dbają o to, by roślina się zagęszczała i nie traciła koloru igieł. Od sierpnia do końca września tujom w doniczkach podaje się nawóz jesienny do iglaków. Jego zadaniem jest zwiększenie mrozoodporności, poprawa wchłaniania składników odżywczych i mineralnych a także ochrona przed brązowieniem igieł jesienią.
Tuje w donicach – zimowanie
Pielęgnacja tui na balkonie to także zabezpieczanie przed chłodem. Tuje są mrozoodporne, ale tylko te w gruncie, wysokie i starsze. Młode i niskie rośliny mogą przemarzać, ponieważ ich system korzeniowy jest ułożony bardzo nisko. Zatem odpowiednia ochrona jest bardzo ważna.
Donice należy zabezpieczyć specjalną tkaniną jutową lub agrowłókniną. Warto także pamiętać, że nawet w okresie zimowym rośliny należy nawadniać. Zwłaszcza w czasie przedwiośnia – podczas odwilży mogą po prostu się przesuszać. Podlewanie powinno jednak być umiarkowane. W okresie zimowym nie należy jednak nawozić roślin, ponieważ wtedy może się wzbudzić ich wegetacja, a to doprowadzi do przemarzania. Na balkonie można zimować także doniczki, które na co dzień stoją w ogrodzie.