Najlepsze tuje na żywopłot, czyli tuje żywopłotowe i ich odmiany

Żywopłot w ogrodzie zwykle kojarzy nam się ze zwartą „ścianą” ochronną, która całkowicie ogranicza widoczność, chroniąc tym samym naszą prywatność. Z powodzeniem zastępuje on tradycyjne ogrodzenie. Chociaż często tuje sadzone są także przy ogrodzeniu. Posadzone gęsto krzewy, przycinane są jedynie od góry.

Często decydując się na stworzenie żywopłotu, zastanawiamy się jakie tuje wybrać. Najbardziej popularną odmianą jest tuja szmaragd. Obok niej, równie często możemy zaobserwować m.in. tuje brabant oraz żywotniki olbrzymie. Walory tych krzewów doskonale spełniają swoją funkcję, tworząc solidne ogrodzenie.

Jakie tuje wybrać i kiedy posadzić żywopłot z tui w ogrodzie? Przy wyborze krzewów ważne jest, aby stawiać na gatunki łatwe w uprawie i mrozoodporne. Dzięki temu nasze ogrodzenie będzie wyglądać efektownie przez cały rok. Ważny jest też wzrost i kształt żywotników. Zaleca się wybór odmian o szybkim wzroście. Kształt natomiast zależy od decyzji indywidualnej. Do wyboru są tuje kolumnowe i stożkowe. Najbardziej rekomendowane tuje żywopłotowe, to żywotniki zachodnie oraz olbrzymie. A może zainteresuje cię także krzew perukowiec podolski?

Tuja brabant o kolumnowym kształcie charakteryzuje się szybkim wzrostem i osiąga ok. 4 – 8 metrów wysokości. Popularne do tego celu są też odmiany tui szmaragd. Ten rodzaj ma z kolei stożkowy kształt i dorasta do ok. 2,5 metra. Żywotnik olbrzymi (nazywany Kórnikiem) rośnie, podobnie jak szmaragd, do 2 - 3 metrów wysokości, lecz wyróżnia się szeroko stożkowym pokrojem. Tuje na żywopłot, mające od 0,5 do 1 m, najlepiej posadzić wczesną jesienią w odległości od siebie ok. 50 – 70 cm. Im gęściej je posadzimy, tym szybciej będzie tworzyła się z nich zwarta ściana.

Tuje na żywopłot to bardzo dobry wybór. Są łatwe w uprawie i bardzo dobrze poddają się formowaniu różnego rodzaju.
Tuje na żywopłot - które tuje wybrać do ogrodu?

Żywopłot z tui - pielęgnacja

Pielęgnacja żywopłotu jest bardzo ważna. Wpływa nie tylko na wzrost „ogrodzenia”, lecz także na stan krzewów. Przycinanie tui zwykle ma charakter indywidualny. Oznacza to, że finalny kształt ogrodzenia tworzymy sami. Według własnej wyobraźni. Najważniejsza jest jedynie regularność.

Jeżeli więc chcemy, aby nasze iglaki zdrowo rosły a ich kolor był intensywnie zielony, powinniśmy przycinać tuje 3 razy na sezon. Wiosną (kwiecień), a następnie latem (okolice czerwca), należy skrócić pędy ok. 1/3 z długości. Podczas ostatniego cięcia w sierpniu, wystarczy je podciąć zaledwie o 1-2 cm.

Po co właściwie przycinać tuje na żywopłot? Zapewne wiele osób zadaje sobie to pytanie. Otóż odpowiedź jest prosta. Głównym powodem są walory estetyczne naszego „żywego ogrodzenia”. Prócz kontroli nad kształtem, możemy również panować nad rozmiarem krzewów. Na żywopłot nadają się także niektóre odmiany berberysów.

Trzeba pamiętać, że przycinanie tui jest dozwolone dopiero po upływie około roku od posadzenia. Aby mogły być poddane pielęgnacji, muszą osiągnąć minimalną wysokość 1,5 metra. Do zabiegu służą najczęściej nożyce do gałęzi (w przypadku wyższych krzewów) lub ręczny sekator stosowany do niskich żywotników.

ikona podziel się Przekaż dalej