Tuje ozdobne - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
Tuje to zdecydowanie najbardziej popularne iglaste drzewka ogrodowe. Są bardzo dekoracyjne głównie ze względu na pokrój, ale nie bez znaczenia jest także ładne wybarwienie i to, że są po prostu bardzo łatwe w uprawie. W Polsce często sadzi się całe rzędy tui przy płotach – to idealna ochrona przed wścibskimi sąsiadami czy przechodniami. Oto garść najważniejszych porad dotyczących uprawy tui ozdobnych w ogrodzie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Tuje ozdobne – najlepsze gatunki
W zasadzie polska nazwa tych roślin brzmi: „żywotnik”, ale przyjęło się mówić na nie „tuje” od łacińskiego Thuja. Ten rodzaj roślin iglastych należy do rodziny cyprysowatych. W uprawie pojawia się aż pięć różnych gatunków! Oko laika jednak raczej nie rozpozna między nimi większych różnić. Wszystkie uprawiane w naszych warunkach klimatycznych tuje są do siebie bardzo podobne.
Najczęściej spotykanym gatunkiem w Polsce jest Thuja occidentalis – żywotnik zachodni. W uprawie pojawiają się także żywotnik japoński i olbrzymi. Dwa pozostałe gatunki raczej rzadko pojawiają się w uprawie. Są dekoracyjne i ładne, ale ich wymagania i potrzeby siedliskowe sprawiają, że trudno jest zaprosić je do standardowego ogrodu.
Tuje mają dość charakterystyczny wygląd. Na uwagę zasługują przede wszystkim ich liście – składające się z łusek igły, które układają się nakrzyżlegle. Tuje wytwarzają drobne, brązowe szyszeczki, które także ładnie się prezentują. Są to drzewa i krzewy o niewielkich wymaganiach, które dobrze radzą sobie w naszym warunkach klimatycznych. Mają opinie drzew nie do zdarcia, które wszędzie dobrze się przyjmą i coś w tym jest. W zasadzie tuje tylko nie radzą sobie w czasie długotrwałej suszy.
Tuje ozdobne do ogrodu – odmiany, które zasługują na uwagę
Wiele osób kojarzy tuje ozdobne wyłącznie z żywopłotów. I faktycznie, w nich najczęściej się pojawiają. Ale tuje to nie tylko wysokie, równe krzewy, które zasłaniają widok na podwórko. Tuje to bogactwo kolorów, kształtów i pokrojów! I naprawdę masz w czym wybierać, ponieważ odmian jest po prostu mnóstwo! Oto najlepsze odmiany tui do ogrodu:
- Tuja zachodnia ‘Brabant’ – odmiana pojawia się w tym zastosowaniu ponieważ jest jedną z dwóch najchętniej wybieranych. To najbardziej typowa odmiana, jej drzewka osiągają od 2,5 do 4 m wysokości i świetnie sprawdzają się na żywopłot. Do tego jest to odmiana bardzo wytrzymała i bardzo tolerancyjna, także dla środowiska zanieczyszczonego czy miejskiego kurzu.
- Tuja zachodnia ‘Szmaragd’ – drugą odmianą, którą najczęściej można spotkać w sklepach i szkółkach jest właśnie ‘Szmaragd’. Jest bardzo popularna ze względu na niezwykle atrakcyjny i niezwykle regularny pokrój. Odmiana tworzy smukłe, piramidalne drzewa, które wspaniale wyglądają w ogrodzie. Jej zaletą jest stosunkowo wolny wzrost – około 20 cm na rok, a także ładny kolor. Ma intensywnie zielone, soczyste listki w szmaragdowym odcieniu.
- Tuja zachodnia ‘Rheingold’ – może ta odmiana jest mniej popularna, ale za to jaka ciekawa! Roślina maksymalnie osiąga zaledwie niewiele ponad 2 metry wysokości. Ma miękkie, delikatne igły, których końce są wyraźnie złociste lub lekko brązowe. Dalsza część pędów jest zabarwiono na intensywną żółć. Całość prezentuje się po prostu zjawiskowo!
- Karłowa tuja zachodnia ‘Miriam’ – odmiana spodoba się osobom, które potrzebują delikatnego krzewu ozdobnego do niewielkiego ogródka. Krzew maksymalnie ma 80 cm wysokości. Jest bardzo gęsty, co jest szczególnie ważne w związku z kulistym pokrojem rośliny. Intensywnie zielone pędy jeszcze dodają całości uroku!
- Tuja olbrzymia ‘Whipcord’- chociaż nazwa gatunku brzmi „olbrzymi”, tuja tej odmiany taka nie jest! Krzew dorasta zaledwie do 1,5 m wysokości. ‘Whipcordy’ wyglądają raczej jak krzewy tujowate niż tuje jako takie. Roślina ma wyjątkowe gałązki, które w rzeczywistości są bardzo długimi igłami. Wyglądają one jak paski zielonego sznurka wyrastające z pnia. Cena sadzonki może być wyższa, niż w przypadku innych. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić tuje.
Pielęgnacja tui krok po kroku
Tuje ogrodowe nie są szczególnie wymagające. Tak naprawdę rośliny nie potrzebują żadnej szczególnej pielęgnacji. Ale jeśli chcesz, by były trwałe i ładnie rosły przez wiele lat, już od sadzenia warto zadbać o ich stan i jakość.
Sadzenie przeprowadza się jesienią, ale na tyle wcześnie, by rośliny zdążyły jeszcze się przyjąć i wytworzyć odpowiednio dużą bryłę korzeniową. Cena sadzonek nie jest wysoka – to najczęściej 5-7 zł za sztukę, ale oczywiście w przypadku bardziej nietypowych odmian może być wyższa. Tuje sadzi się w zasadzie w dowolnym miejscu. Mogą jednak potrzebować więcej składników odżywczych. Sadzenie warto więc poprzedzić zastosowaniem odpowiedniego nawozu do tui.
Można go także stosować w czasie uprawy. Choroby tui pojawiają się dość rzadko, ale roślina może mieć problem z utrzymaniem koloru liści. Brązowienie tui najczęściej zdarza się po zimie. Dlatego co roku pod koniec lata warto zastosować jesienny nawóz do tui. Z jednej strony powstrzyma choroby tui, a drugiej pomoże jej przetrwać chłody i zahamuje brązowienie tui.
Cięcie tui nie jest konieczne. Większość odmian naturalnie ma bardzo ciekawy i prawie regularny pokrój. Jednak tuje są bardzo podatne na formowanie i można je swobodnie kształtować. Dobrze poddaje się temu zwłaszcza żywotnik zachodni. Roślina dość szybko rośnie, więc może okazać się konieczne podcinanie nowych pędów, by utrzymać ją w ryzach. Cięcie tui wykonuje się głównie wiosną, należy też wtedy usunąć gałązki, które przemarzły lub zostały zaatakowane przez szkodniki.