Tuje ozdobne – najlepsze gatunki

W zasadzie polska nazwa tych roślin brzmi: „żywotnik”, ale przyjęło się mówić na nie „tuje” od łacińskiego Thuja. Ten rodzaj roślin iglastych należy do rodziny cyprysowatych. W uprawie pojawia się aż pięć różnych gatunków! Oko laika jednak raczej nie rozpozna między nimi większych różnić. Wszystkie uprawiane w naszych warunkach klimatycznych tuje są do siebie bardzo podobne.

Najczęściej spotykanym gatunkiem w Polsce jest Thuja occidentalis – żywotnik zachodni. W uprawie pojawiają się także żywotnik japoński i olbrzymi. Dwa pozostałe gatunki raczej rzadko pojawiają się w uprawie. Są dekoracyjne i ładne, ale ich wymagania i potrzeby siedliskowe sprawiają, że trudno jest zaprosić je do standardowego ogrodu.

Tuje mają dość charakterystyczny wygląd. Na uwagę zasługują przede wszystkim ich liście – składające się z łusek igły, które układają się nakrzyżlegle. Tuje wytwarzają drobne, brązowe szyszeczki, które także ładnie się prezentują. Są to drzewa i krzewy o niewielkich wymaganiach, które dobrze radzą sobie w naszym warunkach klimatycznych. Mają opinie drzew nie do zdarcia, które wszędzie dobrze się przyjmą i coś w tym jest. W zasadzie tuje tylko nie radzą sobie w czasie długotrwałej suszy.

Tuje ozdobne do ogrodu – odmiany, które zasługują na uwagę

Wiele osób kojarzy tuje ozdobne wyłącznie z żywopłotów. I faktycznie, w nich najczęściej się pojawiają. Ale tuje to nie tylko wysokie, równe krzewy, które zasłaniają widok na podwórko. Tuje to bogactwo kolorów, kształtów i pokrojów! I naprawdę masz w czym wybierać, ponieważ odmian jest po prostu mnóstwo! Oto najlepsze odmiany tui do ogrodu:

  1. Tuja zachodnia ‘Brabant’ – odmiana pojawia się w tym zastosowaniu ponieważ jest jedną z dwóch najchętniej wybieranych. To najbardziej typowa odmiana, jej drzewka osiągają od 2,5 do 4 m wysokości i świetnie sprawdzają się na żywopłot. Do tego jest to odmiana bardzo wytrzymała i bardzo tolerancyjna, także dla środowiska zanieczyszczonego czy miejskiego kurzu.
  2. Tuja zachodnia ‘Szmaragd’ – drugą odmianą, którą najczęściej można spotkać w sklepach i szkółkach jest właśnie ‘Szmaragd’. Jest bardzo popularna ze względu na niezwykle atrakcyjny i niezwykle regularny pokrój. Odmiana tworzy smukłe, piramidalne drzewa, które wspaniale wyglądają w ogrodzie. Jej zaletą jest stosunkowo wolny wzrost – około 20 cm na rok, a także ładny kolor. Ma intensywnie zielone, soczyste listki w szmaragdowym odcieniu.
  3. Tuja zachodnia ‘Rheingold’ – może ta odmiana jest mniej popularna, ale za to jaka ciekawa! Roślina maksymalnie osiąga zaledwie niewiele ponad 2 metry wysokości. Ma miękkie, delikatne igły, których końce są wyraźnie złociste lub lekko brązowe. Dalsza część pędów jest zabarwiono na intensywną żółć. Całość prezentuje się po prostu zjawiskowo!
  4. Karłowa tuja zachodnia ‘Miriam’ – odmiana spodoba się osobom, które potrzebują delikatnego krzewu ozdobnego do niewielkiego ogródka. Krzew maksymalnie ma 80 cm wysokości. Jest bardzo gęsty, co jest szczególnie ważne w związku z kulistym pokrojem rośliny. Intensywnie zielone pędy jeszcze dodają całości uroku!
  5. Tuja olbrzymia ‘Whipcord’- chociaż nazwa gatunku brzmi „olbrzymi”, tuja tej odmiany taka nie jest! Krzew dorasta zaledwie do 1,5 m wysokości. ‘Whipcordy’ wyglądają raczej jak krzewy tujowate niż tuje jako takie. Roślina ma wyjątkowe gałązki, które w rzeczywistości są bardzo długimi igłami. Wyglądają one jak paski zielonego sznurka wyrastające z pnia. Cena sadzonki może być wyższa, niż w przypadku innych. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić tuje.

Pielęgnacja tui krok po kroku

Tuje ogrodowe nie są szczególnie wymagające. Tak naprawdę rośliny nie potrzebują żadnej szczególnej pielęgnacji. Ale jeśli chcesz, by były trwałe i ładnie rosły przez wiele lat, już od sadzenia warto zadbać o ich stan i jakość.

Tuje ozdobne w ogrodzie przycięte w kulisty kształt, a także odmiany ozdobne, uprawa, pielęgnacja i porady
Tuje ozdobne krok po kroku, czyli odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady oraz cięcie i zastosowanie

Sadzenie przeprowadza się jesienią, ale na tyle wcześnie, by rośliny zdążyły jeszcze się przyjąć i wytworzyć odpowiednio dużą bryłę korzeniową. Cena sadzonek nie jest wysoka – to najczęściej 5-7 zł za sztukę, ale oczywiście w przypadku bardziej nietypowych odmian może być wyższa. Tuje sadzi się w zasadzie w dowolnym miejscu. Mogą jednak potrzebować więcej składników odżywczych. Sadzenie warto więc poprzedzić zastosowaniem odpowiedniego nawozu do tui.

Można go także stosować w czasie uprawy. Choroby tui pojawiają się dość rzadko, ale roślina może mieć problem z utrzymaniem koloru liści. Brązowienie tui najczęściej zdarza się po zimie. Dlatego co roku pod koniec lata warto zastosować jesienny nawóz do tui. Z jednej strony powstrzyma choroby tui, a drugiej pomoże jej przetrwać chłody i zahamuje brązowienie tui.

Cięcie tui nie jest konieczne. Większość odmian naturalnie ma bardzo ciekawy i prawie regularny pokrój. Jednak tuje są bardzo podatne na formowanie i można je swobodnie kształtować. Dobrze poddaje się temu zwłaszcza żywotnik zachodni. Roślina dość szybko rośnie, więc może okazać się konieczne podcinanie nowych pędów, by utrzymać ją w ryzach. Cięcie tui wykonuje się głównie wiosną, należy też wtedy usunąć gałązki, które przemarzły lub zostały zaatakowane przez szkodniki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny