Tulipan jerozolimski - opis, ceny cebulek, uprawa, pielęgnacja, porady
Tulipany to kwiaty bardzo ozdobne, które cieszą się popularnością ze względu na dość niskie ceny, które zależą od gatunku i od odmiany. Inna jest cena za cebulki tulipanów tulipana piwoniowego, a w innej cenie dostępny jest tulipan jerozolimski. Tulipan jerozolimski, tak jak i inne tulipany, jest bardzo popularny, dlatego warto wiedzieć, czym się charakteryzuje, a także, jak wygląda jego uprawa i pielęgnacja.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tulipanach.
Rodzaj tulipan - co warto o nim wiedzieć
Tulipany - cechy charakterystyczne
Tulipan - Tulipa, to rodzaj roślin, który należy do rodziny liliowatych - Liliaceae. Do rodzaju zaliczanych jest aż około 120 gatunków, z czego jest aż 15 tysięcy kultywarów, czyli odmian uprawnych. Warto jednak wiedzieć, że odmiany uprawne to mieszańce, które powstały przy mutacji. Warto zaznaczyć, że rośliny z tego rodzaju występują na terenie Europy Południowej, północnej Afryki, a także Azji. Ich zasięg sięga aż do północno-wschodnich Chin i Japonii.
Jeśli chcemy mieć tulipany w doniczce lub w ogrodzie, bez różnicy, czy interesują nas czerwone, różowe, czy białe tulipany, powinniśmy wiedzieć, czym się one charakteryzują. Dla tulipanów charakterystyczne są proste, gładkie lub owłosione, sztywne łodygi. Niektóre z odmian mogą być jednopędowe, tak jak u tulipanów peoniowych, ale mogą się też rozgałęziać. Mogą one dorastać od 7 do 75 cm wysokości.
Liście tulipanów są bezogonkowe, jajowate lub eliptyczne, albo lancetowate. Niektóre gatunki mogą mieć na liściach ciemnopurpurowe smugi albo charakterystyczne rysunki. Jednak praktycznie u większości tulipanów są one szarozielone i okrywa je woskowy nalot. Tulipany wytwarzają zazwyczaj 3-5 liści i zawsze ten dolny jest największy.
Częścią podziemną roślin jest cebula, która wytwarza cebulki przybyszowe w następnych latach uprawy i z nich właśnie wyrastają nowe kwiaty tulipanów. Na szczycie pędów wyrasta jeden kwiat, który może przybierać bardzo różne formy i barwy. Wszystko zależy od tego, jaki gatunek i odmianę tulipana wybierzemy. Jeśli planujesz uprawę tych wyjątkowych kwiatów, sprawdź także ten artykuł o wyborze cebulek tulipanów.
Podział tulipanów
W sklepach prowadzona jest sprzedaż nasion tulipanów, ale przede wszystkim cebulek tulipanów. Kupując tulipany, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z tym, jakie rodzaje tulipanów są dostępne w centrach ogrodniczych. W zależności od tego, jaka wysokość tulipanów nas interesuje, a także jakie kwiaty chcemy mieć w naszym ogrodzie, powinniśmy dobrać odpowiedni gatunek i odmianę tulipana.
Obecnie większość odmian to mieszańce i kultywary, dlatego też ciężko jest dokładnie określić to, skąd te rośliny pochodzą. Większość z nich określana jest jako tulipan ogrodowy. Tulipany podzielone są na 15 grup, w których znajdują się zarówno tulipany piwoniowe, znane także jako peoniowe, jak i tulipany wczesne i inne.
Pierwszą grupą są tulipany wczesne, do których zaliczane są tulipany pojedyncze wczesne oraz tulipany pełne wczesne. Kolejna grupa to tulipany średnio wczesne, do których należą tulipany Triumph, Mendla oraz mieszańce Darwina. Wyróżnia się także tulipany późne, w których znajdziemy tulipany liliokształtne, Darwina, pojedyncze późne, Rembrandta, papuzie oraz pełne późne, czyli tulipany peoniowe, znane jako tulipany piwoniowe. Inną grupą są gatunki botaniczne i ich odmiany, czyli Tulipa fosteriana, Tulipa kauffmanniana, Tulipa greigii, a także inne gatunki tulipanów, ich odmiany i mieszańce.
Tulipan jerozolimski - jak wygląda uprawa tulipanów
Jakie wymagania należy spełnić, by cebulki tulipanów zakwitły
Aby nasz tulipan jerozolimski prawidłowo się rozwijał, musimy pamiętać o tym, by zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu. Dlatego też warto wiedzieć, jakie wymagania ma nasz tulipan, a dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie będzie on miał problemu z rozwojem kwiatów, liści i ze wzrostem.
Najlepszym miejscem dla tulipanów będzie średnio zwięzła gleba, która dodatkowo będzie zawierała dość duże ilości próchnicy. Powinna być ona także żyzna, przepuszczalna i utrzymana w pH między 6,5 a 7,5. Dobrze jest, gdy ma ona dużą zdolność do podsiąkania. Wtedy właśnie cebulki będą się prawidłowo rozwijały i w końcu pojawią się nasiona tulipanów.
Bez różnicy na to, czy uprawiamy białe, czy kolorowe tulipany, powinniśmy pamiętać o tym, by zapewnić im odpowiednio nasłonecznione stanowisko, bo wtedy ich kwiaty będą się ładniej wybarwiały, a rośliny będą w stanie prawidłowo przeprowadzać proces fotosyntezy, który jest dla nich niesamowicie ważny. Warto wiedzieć, że na tulipany bardzo dobrze wpływa wilgotna i chłodna jesień, a także łagodna, krótka i bezśnieżna zima. Pozytywny wpływ ma również chłodna, długa i deszczowa wiosna.
Tulipan jerozolimski - uprawa i pielęgnacja
W przypadku białych tulipanów jerozolimskich, ale nie tylko, istotny jest sposób uprawy. Rośliny w trakcie upałów powinny być regularnie nawadniane, a ich przekwitnięte kwiaty powinny zostać usunięte. Cebulki tulipanów wysadzamy do gruntu jesienią od 15.IX do 15.X na głębokość, która jest równa z trzykrotnością wysokości cebul.
Przed sadzeniem warto dodatkowo zaprawić cebule w środkach grzybobójczych, co uchroni je przed chorobami. Dodatkowo opłaca się także nawozić cebulki od razu po zasadzeniu i później wiosną przed rozpoczęciem kwitnienia. Ważne jest to, by pamiętać o okrywaniu cebulek już po wystąpieniu pierwszych przymrozków.
Nasiona tulipanów mogą przydać się do rozmnażania roślin, natomiast tylko w przypadku gatunków botanicznych i ich odmian, pamiętając o tym, że kultywary nie zachowują cech roślin macierzystych. Dlatego właśnie tulipany rozmnażane są najczęściej przez cebule przybyszowe.
Tulipany w ogrodzie - gdzie można je sadzić
Tulipany to przepiękne rośliny, które chętnie wysadzane są w ogrodach przydomowych pod oknami domów, ale również na rabatach. Ich różnorodność kolorystyczna sprawia, że mamy wiele możliwości kompozycyjnych. Właśnie przez to są tak bardzo lubianymi kwiatami ogrodowymi.
Warto też wspomnieć o tulipanach w doniczkach, ponieważ tulipany w doniczce radzą sobie również doskonale. Można je sadzić pojedynczo, ale pięknie wyglądają w kompozycjach z innymi roślinami albo też z innymi gatunkami i odmianami tulipanów. Tak też jest w przypadku tulipana jerozolimskiego.
Jeśli więc chcemy wprowadzić do swojego ogrodu, domu lub nawet balkonu czy tarasu, żywy element dekoracyjny, warto zastanowić się nad zakupem tulipanów. Ceny za cebulki tulipanów wynoszą około 1-5 zł za sztukę. Dlatego przy niskich kosztach będziemy mogli uzyskać niesamowite efekty.