Uprawa tulipanów – wymagania uprawowe popularnych bylin cebulowych

Tulipany sadzimy na słonecznych stanowiskach, o żyznym próchnicznym podłożu. Rośliny dobrze rosną w glebach lekko kwaśnych i lekko zasadowych (pH 6,5 – 7,5). Nieodpowiednim miejscem dla cebulowych bylin jest zbyt mokra i ciężka gleba. Kwiaty niektórych gatunków botanicznych pojawiają się wczesną wiosną, w marcu, np. tulipan Kaufmanna. Odmiany ogrodowe kwitną do czerwca, potem należy ścinać tulipany, by przygotować je do letniego spoczynku.

W okresie wiosennym zasilamy tulipany nawozami wieloskładnikowymi. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy spulchnianie i odchwaszczanie gleby. W razie potrzeby, np. w czasie niewystarczających wiosennych opadów, podlewamy rośliny do czasu zaschnięcia liści, dbając o stale wilgotne podłoże. Tulipany, uprawiane w pojemnikach, podlewamy dwa razy w tygodniu, sprawdzając, czy ziemia pozostaje wilgotna. Należy także podlewać świeżo zasadzone cebule, co ułatwi im szybsze ukorzenienie się.

Zaleca się ścinać tulipany po przekwitnięciu (tzw. ogławianie), ze zwróceniem uwagi, by na roślinie pozostawić liście, co sprzyja rozwojowi cebul. Jeśli byliny nie ogłowimy - dopuścimy, by wytworzyły się nasiona tulipanów, co niekorzystnie odbije się na kondycji rośliny. Ścinamy łodygę przy ziemi tylko wówczas, gdy rezygnujemy z pozyskania nowych cebulek.

Wykopywanie cebulek tulipanów - kiedy i w jaki sposób wykopywać?

Cebule tulipanów wykopujemy każdego roku, co pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji. Tulipany po przekwitnięciu, po usunięciu kwiatów i torebek nasiennych, zaczynają zamierać. Żółknące i zasychające liście tulipanów oznaczają początek letniego spoczynku. Właśnie wówczas wykopujemy je z rabaty i przechowujemy w odpowiednich warunkach, do połowy września. Wyjątek stanowią tulipany botaniczne. Ich cebule mogą pozostawać w jednym miejscu przez 3 – 4 lata, bowiem nie są zagrożone drobnieniem kwiatów i cebulek.

Do najważniejszych powodów wykopywania cebul należą:

  • niekorzystne zmiany, zachodzące w glebie podczas letnich miesięcy,
  • zapobieganie rozwojowi chorób grzybowych, rozwijających się w wilgotnej i nagrzanej glebie,
  • zapobieganie nadmiernemu zagęszczeniu cebulek, na skutek pozostawienia ich w gruncie,
  • zapewnienie tulipanom obfitego kwitnienia.
Cebulki tulipanów oraz tulipany po przekwitnięciu, czyli kiedy wykopać cebulki tulipanów po przekwitnięciu
Kiedy wykopać cebulki tulipanów po przekwitnięciu, czyli tulipany po przekwitnięciu

Odpowiedni termin na wykopywanie cebul zależy od wielu czynników. Niekiedy ciepła pogoda sprzyja szybkiemu zasychaniu liści, co może wprowadzić nas w błąd i doprowadzić do wykopania niedojrzałych cebul. Wilgotna wiosna często jest przyczyną dłuższego utrzymywania się zielonych liści, podczas gdy cebulki nadają się do wykopania. Warto wykopać parę cebulek na próbę, by stwierdzić, czy nadają się do przechowania. Odpowiednio dojrzałe cebule przybyszowe mają brązową łuskę okrywową. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić tulipany.

Jak przechować cebule po wykopaniu – przygotowanie cebulek do spoczynku

Cebulki ostrożnie wykopujemy z gruntu. Po usunięciu pędów, pozostawiamy je do obeschnięcia. Najlepszym miejscem dla wykopanych cebul jest przewiewne i zacienione miejsce. Następnym krokiem jest oczyszczenie cebul z ziemi, zaschniętych resztek pędów i korzeni. Delikatnie oddzielamy cebulki przybyszowe. Cebule uszkodzone wyrzucamy, by zapobiec roznoszeniu się chorób grzybowych i bakteryjnych.

Na czas letniego spoczynku cebule przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia, w którym pozostaną do jesieni. Odpowiednia temperatura przechowywania wynosi około 20 stopni Celsjusza. Cebulki najlepiej przechować w skrzynkach z piaskiem, które umieścimy w ogrodowych altanach lub szopach. Nie przechowujmy ich w piwnicy, gdzie panuje wilgoć, sprzyjająca gniciu cebul lub w pomieszczeniach zbytnio nagrzewających się. Cebule układamy luźno, zapewniając dobrą cyrkulację powietrza. Warto zaprawić cebule środkiem grzybobójczym, by wyeliminować zagrożenie chorobami grzybowymi.

Jesienią przeglądamy cebulki, przeznaczając do zasadzenia jedynie w pełni zdrowe. Przed zasadzeniem, moczymy je w środku grzybobójczym. Cebulki przeznaczone na dekoracyjne rabaty, powinny być okazałe. Sadzimy je na głębokość około 15 cm, kierując wierzchołek cebulki ku górze. Drobne cebulki sadzimy płycej, na głębokości około 8 cm. Odpowiedni rozstaw dla tulipanów wynosi około 30 cm, przy cebulach większych oraz 10 cm, przy cebulkach drobnych. Zasadzenie cebul w koszyczkach zabezpieczy je przed szkodnikami i ułatwi ich wykopanie. Po zasadzeniu należy rabatkę podlać. Na zimę możemy osłonić stanowisko tulipanów, okrywając je słomianymi matami, ściółką i korą.

ikona podziel się Przekaż dalej