Uprawa tunbergii oskrzydlonej (Thunbergia alata)- wysiew i uprawa

Egzotyczne pnącze z rodziny akantowatych Acanthaceae wyróżnia się pomarańczowymi rurkowatymi, pięciopłatkowymi kwiatami, z kontrastowym czarnym środkiem. Długie wijące się pędy obsypane są sercowatymi, 7-cm liśćmi, osadzonymi parami, naprzeciwlegle, na długich ogonkach. Efektowne intensywnie wybarwione kwiaty pojawiają się w czerwcu i zdobią roślinę do października. Ciekawie wybarwione są odmiany gatunku:

  • tunbergia oskrzydlona ‘Alba’ – białe płatki otaczają ciemny środek,
  • tunbergia oskrzydlona ‘Lutea’ – pnącze o żółtozłocistych kwiatach,
  • tunbergia oskrzydlona ‘Aurantiaca’ – intensywnie pomarańczowe kwiaty z czerwonym środkiem,
  • tunbergia oskrzydlona ‘Fryeri’- płatki wybarwione na jasnożółto, z białym wnętrzem.

W naszym kraju uprawa tunbergii oskrzydlonej, rośliny ciepłolubnej, nie przedstawia problemów, jednak jest to przeważnie pnącze jednoroczne, zamierające w czasie przymrozków. Kwiat tunbergia kwitnie obficie na słonecznym stanowisku. Dobrze rośnie również w miejscu lekko zacienionym, wydając wówczas nieco mniej kwiatów. Wymagania uprawowe pnącza dotyczą zasadzenia roślin w żyznym podłożu, o lekko kwaśnym, obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Najlepiej zakupić podłoże, przeznaczone dla kwiatów balkonowych. Dekoracyjne pnącze znajduje zastosowanie za zacisznym balkonie lub tarasie, gdzie wijące się wokół balustrady pędy, utworzą piękny zielony zakątek, o zdrowym mikroklimacie.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) - pielęgnacja pnącza


Pielęgnacja pnącza polega na dbałości o stale wilgotne podłoże. Niedostatek wody jest przyczyną szybkiego uwiądu kwiatów i liści. W czasie upalnego lata roślina wymaga obfitego podlewania rano i wieczorem. Zasilanie thunbergii rozpoczynamy w maju, zanim roślina zacznie kwitnąć.

Odpowiednim nawozem są odżywki dla kwitnących roślin balkonowych. Wiotkie pędy i delikatne kwiaty podatne są na uszkodzenia, podczas silniejszych porywów wiatru lub zacinającego deszczu. Skrzynki z roślinami ustawiamy w miejscach osłoniętych, aby nie narażać pnączy na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli lubisz pnącza w ogrodzie, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji pnącej.

Tunbergia oskrzydlona oraz tunbergia wielkokwiatowa, a także ich uprawa i pielęgnacja
Tunbergia oskrzydlona jako ciekawe pnącze, a także uprawa tunbergii oskrzydlonej

W sprzedaży dostępne są nasiona thunbergii oskrzydlonej (Thunbergia alata). Wysiew nasion pod osłony przeprowadzamy od lutego do kwietnia, w rozstawie, co 40 cm. W maju sadzimy rośliny na miejsca docelowe - do skrzynek balkonowych, obsadzamy nimi ogrodowe pergole i tarasy. Thunbergia rośnie szybko, w efektowny sposób dekorując otoczenie. Przykładowa cena za nasiona to 2,60 zł za 0,8 g nasion, do 4,10 zł za około 0,5 g nasion.

Tunbergia wielkokwiatowa – uprawa i pielęgnacja efektownego gatunku

Tunbergia wielkokwiatowa Thunbergia grandiflora jest wieloletnim pnączem, w stanie naturalnym występującym w subtropikalnej strefie Azji. Drewniejące pędy, obsypane dużymi rurkowatymi niebieskimi kwiatami, z żółtym środkiem, dorastają do 15 m długości. Owalne liście są zimozielone. Oryginalne pnącze zdobywa popularność w naszym kraju jako dekoracyjna roślina, uprawiana w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Kwiat tunbergia dobrze znosi cięcie, co umożliwia regulację długości pędów. Kwiaty zdobią roślinę od czerwca do końca sierpnia. Ciekawą odmianą thunbergii tego gatunku jest biało kwiatowa ‘Alba’.

Uprawa pnącza wymaga ustawienia pojemników z roślinnością w nasłonecznionych miejscach, dzięki czemu tunbergia będzie obficie kwitnąć. Ciężkie pędy rozpinamy na podporach. Ukwiecone długie pędy, pięknie prezentują się także w wiszących doniczkach. Pielęgnacja roślin polega na regularnym podlewaniu, latem dwa razy dziennie, ponieważ zbyt mała ilość wody prowadzi do więdnięcia liści i kwiatów. Zasilamy kwiaty dwa razy w miesiącu, nawozami dla roślin kwitnących, np. odpowiednimi dla surfinii lub pelargonii.

Na zimę, przed pierwszymi przymrozkami, należy przenieść thunbergię do chłodnego, jasnego pomieszczenia, o temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Po zimowym odpoczynku, przesadzamy pnącza do większych pojemników, z warstwą drenażową na dnie. Jeśli rośliny latem wystawimy do ogrodu, warto doniczki ustawić nad ziemią, na listewkach, co umożliwi swobodny odpływ wody. Roślinom zagrażają szkodniki - mszyce, żerujące na pnączach, rosnących na zewnątrz mieszkania oraz przędziorki, atakujące rośliny w pomieszczeniach.

Rozmnażamy thunbergię wielkokwiatową poprzez wysiew nasion oraz poprzez sadzonki. Dojrzałe thunbergie tworzą odrosty korzeniowe, które, po odcięciu, dadzą początek nowej roślinie. W sprzedaży dostępne są sadzonki Thunbergia grandiflora. Cena rośliny, o wysokości 20 cm, wynosi około 25 zł. Sadzonki sadzimy w ciepłym podłożu, o temperaturze 25 stopni Celsjusza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny