5 najlepszych metod rozpoznania i zwalczania turkucia podjadka

Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa) to jeden z największych owadów występujących w Polsce i zarazem jeden z największych szkodników. Jego pojawienie się w ogrodzie najczęściej zwiastuje nie lada kłopoty i jest zapowiedzią długiej i uciążliwej walki. Jak pozbyć się podjadka? Poznaj najskuteczniejsze sposoby na turkucia i metody zwalczania.

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane, gdzie po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Zdjęcie turkucia podjadka w powiększeniu

Co podjada turkuć podjadek?

Gryllotalpa, czyli turkuć podjadek to dość charakterystyczny owad, którego ciężko pomylić z jakimkolwiek innym. Jest trochę podobny do świerszcza, ale różni się od niego ciemnoszarym kolorem i innym pancerzem. Generalnie nie ma zbyt wiele sposobności, by móc się mu przyjrzeć – turkuć podjadek najczęściej żyje w ziemi i rzadko pojawia się na powierzchni. Jeżeli jednak miałbyś taką możliwość, zwróć uwagę na jego długość – może mieć nawet 6 centymetrów. Ma długie czułki i skrzydła, ale nie podrywa się do lotu. Larwa turkucia podjadka jest bardzo podobna do dorosłego osobnika – ma taki sam ciemnoszary kolor, jest jednak znacznie mniejsza i nie ma skrzydeł.

Turkucie są bardzo wytrzymałe. Zimują w ziemi, gdzie są w stanie przetrzymać nawet najmroźniejsze dni. Jeden osobnik może żyć nawet 4 lata, a każda samica co roku w maju lub czerwcu składa około 300 jaj. To sprawia, że owady te bardzo szybko się rozmnażają i w którym czasie mogą stanowić duże zagrożenie w ogrodzie. Obecnie zauważa się, że jest ich znacznie mniej na trawniku czy w ogrodzie – prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na opryski upraw i traw, które szkodzą tym owadom. Co ciekawe, turkuć podjadek jest często wykorzystywany w wędkarstwie. To wspaniała przynęta na szczupaka, dzięki niemu łowienie suma także kończy się powodzeniem.

Turkuć podjadek - rozpoznanie i zwalczanie - najpopularniejsze sposoby

Pojedynczy owad zauważony w ziemi nie powinien wzbudzić naszego niepokoju, ale już więcej sztuk to sygnał, że jak najszybciej należy rozpocząć zwalczanie. Duża rodzina tych owadów może bowiem doszczętnie zrujnować uprawę. W krótkim czasie podgryzają korzenie wielu roślin uprawnych, zwłaszcza warzywnych, czasami je niszcząc. Wystarczy kilka tygodni, by rośliny były przetrzebione, a plony gorszej jakości – dotyczy to zwłaszcza roślin bulwiastych i korzeniowych. Dodatkowo te owady czasami wychodzą nocą, kiedy żerują na liściach i innych nadziemnych częściach rośliny. Jednak warto wiedzieć, że turkuć podjadek rozsmakował się nie tylko w roślinach. Jest wszystkożerny i często poluje na mniejsze owady od siebie. Często uszkodzenia roślin wynikają nie tyle z żerowania, co drążenia długich korytarzy w ziemi, zdarza się także, że samica podcina korzenie rośliny, by na ich miejscu zrobić gniazdo i złożyć jaja. Zobacz również, jakie choroby mogą dopaść pomidory w ogrodzie, o czym przeczytasz w tym artykule.

Jak widać, turkuć jest naprawdę groźnym przeciwnikiem, jeśli chodzi o szkodniki roślin. Najczęściej larwa turkucia podjadka pojawia się w ogrodzie, chociaż zdarza się, że pole walki należy przenieść na balkon. Owad żyje w glebie, dlatego trudno zauważyć jego szkodliwe działanie. Najczęściej orientujemy się z kim mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy rośliny zamierają „rzędowo”. Zwalczanie turkucia nie jest łatwe, na szczęście my znamy najskuteczniejsze sposoby na turkucia.

Turkuć podjadek - rozpoznanie i zwalczanie - najpopularniejsze sposoby

Turkuć podjadek – zwalczanie w ogrodzie

Przede wszystkim najczęściej wybiera się jednak zwalczanie chemiczne. Na rynku aż zaroiło się od preparatów tego typu, które świetnie się sprawdzają. Zwalczanie chemiczne jest z pewnością najszybsze, a także najbardziej skuteczne. Jednak zawsze jest to chemia, dlatego zastanów się, czy na pewno chcesz jej użyć na swoich zagonach lub w roślinach na balkon. Jeżeli masz ochotę zastosować zwalczanie chemiczne w warzywach zaatakowanych przez turkucia, koniecznie zapoznaj się ze składem i przeznaczeniem wybranego środka na tego owada. Trzeba także wiedzieć, że okres karencji dla tych preparatów najczęściej wynosi aż 60 dni, więc ten sposób raczej odpada latem i jesienią, kiedy następuje okres zbiorów. W zwalczaniu turkucia konieczne jest także przeciwdziałanie jego rozwojowi.

Kolejnym sposobem zwalczania turkucia podjadka jest niszczenie gniazd. Wystarczy wlać do nich olej jadalny, może być zwykły rzepakowy, używany w kuchni lub jakikolwiek inny. W tym momencie turkuć podjadek wychodzi na powierzchnię i można go wyłapać lub potraktować jakiegoś rodzaju środkiem chemicznym. Metoda ta jest znacznie mniej skuteczna, niż zwalczanie chemiczne. Przede wszystkim dlatego, że możesz nie mieć możliwości znalezienia wszystkich gniazd. Kolejnym powodem jest fakt, że możesz nie mieć możliwości wyłapania wszystkich owadów, które rozbiegną się i znów założą kolejne gniazda. Ten zabieg powinien być przeprowadzany w czerwcu i lipcu, ponieważ wtedy masz szansę także na zwalczanie pędraków od razu.

Inny sposób na zwalczanie szkodnika bez konieczności użycia chemii to wkopywanie pułapek. Jest to metoda długotrwała i stosunkowo mało skuteczna, jednak wiele osób nadal się na nie decyduje, zwłaszcza w gospodarstwach ekologicznych, które nie dopuszczają do używania chemii w ogrodzie w najmniejszym stopniu. Najskuteczniejszą pułapką jest po prostu wysoki słoik lub innego rodzaju pojemnik o śliskich ściankach, który dodatkowo można napełnić wodą. Słoik zakopuje się w miejscu przechodzenia turkucia, a te w trakcie kopania korytarzy do niego wpadną i nie będą w stanie się wydostać. Słoiki należy codziennie wyciągać i opróżniać z owadów, a później wkopać ponownie. Aby więcej owadów wpadało do naczynia, na jego dno warto wsypać trochę nawozu, optymalnie końskiego, który zwabi szkodniki.

Jak pozbyć się podjadka – najskuteczniejsze rozwiązania na balkon

Nieco trudniej jest, gdy turkucie postanowiły przenieść się na balkon. Zwalczanie jest tutaj bardziej skomplikowane głównie z tego powodu, że nie ma zbyt wiele miejsca na zrobienie pułapek i innego rodzaju niszczenie owadów. Jednak jest także dobra wiadomość: turkucie rzadko pojawiają się w glebie w pojemnikach, więc rośliny na balkon są mniej narażone. Dzieje się tak także dlatego, że w donicach nie ma zbyt wiele miejsca na tworzenie korytarzy i dużych gniazd. Owady w takiej sytuacji łatwiej jest zauważyć i wyłapać. Zobacz także, jakie kwiaty na balkon nadają się najlepiej?

Jeżeli jednak problem jest większy, na balkon konieczne będą zabiegi chemiczne. Rośliny na balkon nie są najczęściej hodowane do jedzenia, mają tylko przeznaczenie ozdobne, więc spokojnie możemy potraktować je środkami chemicznymi. Należy jednak pamiętać, że są one raczej niewielkie i dostosować do nich optymalną dawkę środków ochrony roślin.

Jeżeli zauważysz korytarze lub gniazdo w donicy, warto zastosować sztuczkę z olejem, dzięki czemu będzie można przeprowadzić zwalczanie pędraków, a to najważniejszy warunek, by na stałe poradzić sobie z problemem tych szkodników.

Polecane środki chemiczne do ogrodu - sprawdź ceny!

Zwalczanie pędraków

Larwa turkucia podjadka wygląda bardzo podobnie jak dorosła postać tego owada. Rzadko jest okazja, żeby ją zobaczyć – nie uświadczysz jej w domu, można ją jednak znaleźć w ziemi  lub na trawniku. Dlatego zwalczanie pędraków jest dość trudne. Nie wszystkie sposoby na nie działają – mała larwa turkucia podjadka jest raczej nieruchoma, większa tak że trudno wykurzyć z gniazda sposobami bez zastosowania chemii.

Zwalczanie młodych owadów jest gwarancją, że w ogrodzie nie pojawią się znowu nieprzyjemne skutki wprowadzenia się turkucia. Z tego względu zabiegi chemiczne sprawdzają się najlepiej. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że jeżeli usuniesz wszystkie dorosłe osobniki, larwy i pędraki same zginą bez opieki i jedzenia dostarczanego przez starsze pokolenie. Możesz spróbować przeprowadzić zwalczanie domowymi sposobami i zacząć obserwować. Jeżeli w ogrodzie lub w domu ciągle będą pojawiać się turkucie, to znak, że pędraki nie zostały zwalczone i prawdopodobnie zdążyły już dorosnąć i założyć własną kolonię. W tym wypadku należy sięgnąć po odpowiednie środki chemiczne.

Turkuć podjadek jako przynęta na szczupaka?

Wielu wędkarzy uważa, że turkuć podjadek to najlepsza przynęta na szczupaka, jednak to nie wszystko. Panuje także przekonanie, że jest to idealna zanęta na suma. Badacze i znawcy owadów uważają, że turkuć wytwarza zapach, który sprawia, że u tych dwóch gatunków ryb zanika zupełnie instynkt zachowawczy. Jeżeli chodzi o łowienie suma, przyjmuje się, że jeżeli w ciągu kilkunastu minut od zarzucenia wędki, ta ryba się nie złapie, to najprawdopodobniej w tym miejscu jej w ogóle nie ma.  Ponadto turkuć to bardzo wygodna zanęta na suma – jest dość duży i łatwo go założyć na wędkę, dodatkowo także można pozyskać go z trawnika lub hodować w domu.

Większość metod zwalczania szkodników bez chemii, które zostały tutaj wymienione, pozwalają na schwytanie turkuci potrzebnych do łowienia. W tym wypadku świetnie sprawdza się pułapka zrobiona ze szklanego słoika. Wystarczy go zakopać, a po upływie dwóch dni masz już pełen słoik przynęty. Jednak jest to owad, który można zakupić od hodowców lub samodzielnie hodować w domu.

Jeżeli ma to być zanęta na suma, której będziesz używać od czasu do czasu, możesz spróbować znajdować owady w ziemi. Jeżeli jednak jesteś bardziej zapalonym wędkarzem, koniecznie musisz spróbować samodzielnej hodowli. Wystarczy, że w piwnicy lub mało używanym pomieszczeniu postawisz skrzynki z ziemią i obojętnie jakimi roślinami. Do doniczki musisz wpuścić kilka osobników i już – nie musisz się nawet nimi szczególnie zajmować. Warto jednak od czasu do czasu sprawdzić, czy owadów nie jest za dużo i czy nie zaczynają szukać innych miejsc do żerowania, na przykład twoich ulubionych kwiatów lub roślin doniczkowych.

Zanęta na suma i przynęta na szczupaka – jak widać turkuć podjadek nie jest tylko uciążliwym robakiem. Łowienie suma na taką przynętę jest bardzo efektowne i szybkie. Jednak wędkarze zalecają ostrożność w czasie wyjmowania przynęty i zakładania na haczyk. Turkuć podjadek jest dość agresywny i może ugryźć w samoobronie.

Te wyjątkowo uciążliwe owady są dość trudne do zwalczenia w ogrodzie. Znajdują się w ziemi, więc na początku można ich po prostu nie zauważyć, a samo zwalczanie także nie należy do najprostszych. Dlatego, jeśli tylko coś cię zaniepokoi i pojawi się podejrzenie, że twoja uprawa padła łupem turkucia podjadka, koniecznie zacznij działać. Przeczytaj także, jakie choroby mogą dopaść oleandra pospolitego. Informacje o nich znajdziesz w tym artykule.

Ocena: 4,6/5 (głosów 35)
, aktualizacja 24 sierpnia 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
szkodniki choroby roślin opryskiwacz chemia ogrodnicza
Komentarze (9)
 • 28 maja 2018 03:05 - Kasia Staszel napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Jaka chemia na niego działa? Ja nie znalazłam żadnej skutecznej.

 • 27 czerwca 2018 09:06 - Jarek Sadowski napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Ja stosuje niepieniacy szampon do prania tapicerek i uzywam palca wskazujacego .Fajna zabawa.Trzeba tylko wiedziec czego szukac na łące czyli skosnego otworu w głąb ziemi na koncu korytarza.Powodzenia

 • 19 lutego 2019 01:02 - ~Wkurzony działkowiec napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Stosowałem roztwór płyn do naczyń Ludwik rozcieńczony z wodą, owszem działa ale można zalać cały ogródek (kilka litrów już zużyłem) jak się nie trafi gdzie ten "zbój" przebywa, poza tym po zalaniu miejsca pobytu turkucia nie chciała mi odrastać trawa... Chemiczne skuteczne środki zostały wycofane ze sprzedaży bo to nie wypada by takie "niewinne" stworzonko zabijać Słyszałem że chcą go objąć ochroną.... Ja po marchewkę będę nadal do sklepu chodził bo na działce mi nie ma prawa urosnąć bo ją zeżre zanim podrośnie !!!!

 • 08 marca 2019 07:03 - ~Lucyna napisał(a) ocena: 1 głosowało: 11

  Kiepski artykul. Tepilam turkucie w ogrodzie. Chemii nie ma i nie chce jej. Sa sposoby...i powoli mozna wytepic. Piszecie duzo, ale niewiele z tego wyniklo.7

 • 17 marca 2019 11:03 - ~Lopesjus napisał(a) ocena: 3 głosowało: 7

  Lucyno, z Twojego komentarza tez niewiele można się dowiedzieć. Polecam sposoby oparte na detergentach, jednak na wiadro 10l nie stosujemy 100ml detergentu, wystarczy nakrętka. Turkucie wychodzą oszołomione na powierzchnie, wtedy można je wyłapać. Nie polecam robić tego gołą dłonią, ugryzienie może być bardzo bolesne i niesie zagrożenie tężcem.

 • 11 kwietnia 2019 05:04 - ~kazimierz napisał(a) ocena: 9 głosowało: 9

  .... taki sobie , ten komentarz ... "wlać olej do gniazda " ....A gdzie jest gniazdo? Bzdety... Nie da sie okreslic gdzie sie znajduje ... Nie ma bowiem zadnych zewnętrznych symptomow ktore wskazuja na istnienie wspomnianego miejsca ..... Przy okazji , faktycznie turkuc nadaje sie na przynete na suma ... Nie prawdą jest ze zakladając pulapke w formie sloika wkopanego do ziemi po 2 dniach znajdziemy pelno podjadkow ... Nigdy nie znajdywalem więcej jak 1 -2 ... a pulapki stosuje od dziesięcioleci ... Chemia calkowicie odpada ... Nie zamierzam " lac ludwika " pomiędzy siewki lub mlode roslinki..... Jednym jedynym sposobem jest zakopanie jesienia np pol wiaderaka nawozu konskiego w siatce z palstyku .... Istnieje bowiem szansa ze "turkucie postanowią przezimowac w nawozie , ktory " uwielbiają " Problem jest z odpowiednim czasem odkopania i wyciągnięcia calej siatki z zawartoscia nawozu i " robactwa ".... Nie sposob jest prowadzic hodowli turkucia , bo to kanibale ... Wiele razy mialem kilka w sloju z ziemia i z jakimis korzonkami i wiekszosci przypadkow " najpotęzniejszy "osobnik zjadal te mniejsze ... Zdarzylo sie to wiele razy . Jestem wędkarzem od prawie 60 lat..... Ja wylapuje je przy uzyciu sloikow zakopanych w ziemi , rowno z glebą ... Na częsci ornej dzialki ustawiam kilkanascie sloikow z woda (1-1,5 ara)..... Bywaja lata ze jest ich naprawde sporo .....Innych sposobow nie znam , bo chemii nie uzywalem i nie uzyje .......

 • 13 kwietnia 2019 05:04 - ~Doris napisał(a) ocena: 2 głosowało: 8

  A ja używam od lat płyn Ludwikm z wodą nie widzę lepszego sposobu żeby ich wyłapać. Dwa lata temu złapałam ok. 360 sztuk Pozdrawiam i życzę cierpliwości w ich wyłapywaniu.

 • 19 maja 2019 10:05 - ~Jacek napisał(a) ocena: 0 głosowało: 4

  Najlepsza metoda to ich wykopywanie z maju kiedy mają okres godowy i od wieczora do świtu wydają charakterystyczne brzęczenie. Siedzą tuż pod powierzchnią ziemi w zwykle świeżo wykopanym otworze. Wystarczy po odgłosie taki namierzyć, podważyć szpadlem, do wiadra i po robocie. Warto zabrać się do roboty przed zmierzchem bo łatwiej jest zlokalizować otwór w ziemi, jak zrobi się ciemno to trzeba wspomagać się latarką a wówczas często milkną.

 • 08 czerwca 2019 03:06 - ~Grazyna Banaś napisał(a) ocena: 3 głosowało: 5

  Od kilku lat walczę z turkuciem , wiaderko wody takie ze 3 litry wlewam dobry chlust oleju jadalnego i wlewam do dziury jeśli go namierze wychodzi i po paru chwilach fik leży .Najlepiej polowanie udaje się rano . W tym roku upolowałam 80 osobników , ale cóż z tego jak one przechadzą od sąsiada i tak co dzień to samo .

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij