Turzyca buchanana wrzosowiskowa Carex buchananii pflazen

Są to rośliny wieloletnie, które osiągają wysokość do nawet 80 cm. Trawa turzyca tworzy gęste oraz mocno zwarte kępy z masą długich i wąskich liści w kolorze brunatno-czerwonym, które swobodnie zwisają. Turzyca czerwona jest w stanie przeczekać zimę, jednak w tym najchłodniejszych częściach Polski wymaga okrywania w trakcie tej pory roku. Wystarczy w tym celu jedynie obsypać kępy korą, liśćmi albo torfem. Wiosną trzeba z kolei wycisnąć i usunąć stare liście. Zabieg ten sprawi, że turzyca buchanana pobudzi się do wzrostu, poprawi się jej wygląd oraz zwiększy ogólna… zdrowotność!

Carex buchananii najlepiej rośnie na świeżej, stale nawadnianej i przepuszczalnej glebie. Red rooster, czyli turzyca czerwona doskonale czuje się w okolicy brzegów jezior czy rzek i tam też rośnie ona w naturalnych warunkach. Bardzo lubi słoneczne stanowiska, gdyż w cieniu roślina może… umrzeć. Turzyca wrzosowiskowa idealnie nadaje się do uprawy w pojemnikach, a także jest dobrym uzupełnieniem wielu kompozycji złożonych np. z bylin i zielonych liści oraz wszelakich gatunków kwitnących. Nie jest to roślina inwazyjna, a więc świetnie wygląda posadzona w grupie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych trawach ozdobnych.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Turzyca czerwona – pozostałe ciekawostki


Carex buchananii pflazen w okresie wegetacji staje się czerwona – stąd też nazwa taka, a nie inna. Czasem przybiera ona także odcień miedziany i zielony u nasady. Najczęściej wygląd tej charakterystycznej trawy przypomina literę V. I tak, roślina może przemarzać – pochodzi bowiem z Nowej Zelandii, gdzie rośnie na nizinach oraz w górskich piętrach leśnych wzdłuż strumyków, na dość mocno wyeksponowanych miejscach – głównie są to bardzo słoneczne stanowiska. Co ciekawe, kwiaty jakie posiadają te trawy ozdobne są mało efektowne i niemal… niewidoczne! Wyrastają bardzo blisko liści, ale niewyróżnianą się tak naprawdę niczym szczególnym.

Trawy ozdobne takie jak ta idealnie sprawdzają się także jako roślina… okrywkowa. Jest to roślina doskonała do zestawień naturalistycznych, ale i rustykalnych (np. ozdabiając wnętrze sali weselnej). Ze względu na swoją atrakcyjność, roztacza wokół urok przez cały rok! Jej kwitnienie rozpoczyna się od lipca. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rodzajach traw.

Pielęgnacja carex buchananii

Turzyca buchanana potrzebuje słonecznego stanowiska – wtedy robi się bardziej krępa i rośnie szybciej. Oczywiście w cieniu da sobie radę, bo to trawa bardzo tolerancyjna. Najbardziej odpowiada jej żwirowa, żyzna i wilgotna gleba w okresie wegetacyjnym. Jeżeli gleba będzie dość żyzna, to nie trzeba będzie jej wcale nawozić.

Jesienią staraj się nie ścinać liści, ponieważ turzyca buchanana jest zimozielona. Zimą możesz zostawić źdźbła trawy, które stanowią nie tylko interesującą ozdobę zimowego ogrodu, ale też… ochronę przed mrozem! Jedynie wiosną można wyczesać zaschnięte bądź obumarłe liście. Młode rośliny będą wymagały okrycia ich igliwiem bądź dodatkową warstwą kory ogrodowej. Pamiętaj, że trawy ozdobne takie jak ta nie potrzebują zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak uwaga, bo turzycę należy podlewać w czasie długotrwałych susz! A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie turzycy włosistej?

Gdzie najlepiej zastosować trawę red rooster?

Roślina idealnie odnajdzie się w ogrodzie przy domu jednorodzinnym, budynkach publicznych oraz biurach, posadzona w swobodnych grupach czy geometrycznych rzędach, ale i w pojemnikach. Jeżeli chodzi o ogród, tutaj najlepiej jest sadzić ją w ogrodach skalnych bądź wrzosowatych, ale i na żwirowych rabatach. Najpiękniej wygląda ona jednak sadzona w grupach, w akompaniamencie innych ozdobnych traw jednorocznych. Trawa turzyca to doskonały akcent kolorystyczny w kompozycjach z kwitnącymi roślinami balkonowymi np. na tarasie w bloku – możesz ją bowiem uprawiać nawet w… ozdobnej donicy! Sprawdź także ten artykuł o turzycy piaskowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny