Turzyca japońska w ogrodzie

Carex morrowii – charakterystyka

Trawa turzyca znana również jako variegata tworzy szerokie i gęste kępy, osiągające nawet ponad 40 cm wysokości. Pochodzi ona z podmokłych terenów Japonii – stąd zamiłowanie do stale nawadnianego podłoża. Jej liście są szerokie, sztywne i zimotrwałe – co przedłuża życie rośliny na cały rok. Roślina dobrze czuje się w wilgotnych i nasłonecznionych stanowiskach, ale może żyć także w „mroczniejszej” scenerii. Podczas kwitnienia wytwarza niezwykle delikatne, żółte kwiaty – osadzone są one w ciemnozielonych kłosach. Bylina lubi wypuszczać jednak również podziemne rozłogi, które z czasem mogą dość mocno się rozrosnąć i stanowić zagrożenie dla rosnących w pobliżu roślin!

Turzyca japońska, czyli japoński carex morrowii może zostać umieszczona całkowicie do cienia, ale także preferuje ona jednocześnie miejsca osłonięte od podmuchów wiatru. Doskonale odnajduje się za to w półcieniu bądź na brzegach zbiorników wodnych (również z rododendronami). Doskonale wygląda na zacienionych tarasach (np. w pojemniku) czy na balkonie, dziedzińcu bądź obrzeżach rabat. Cudownie prezentuje się także zimą, kiedy na liściach i pędach kwiatowych osiada… szron. Z tego też względu ewentualne przycinanie liści turzycy dokonuje się dopiero na wiosnę. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych trawach ozdobnych.

Variegata – uprawa i wymagania rośliny

Turzyce ozdobne, mimo że raczej wytrzymują mrozy, to wysuszające zimowe wiatry potrafią im już dość często zaszkodzić. Warto więc w bezśnieżną zimę okryć trawy ozdobne w ogrodzie (inne rodzaje, np. turzycę oszimską evergold również trzeba zakryć przed zimnem), natomiast wiosną należy ściąć liście całkowicie – bądź tylko wszystkie przymarznięte z nich.

Stanowisko rozrostu trawy musi być osłonięte, z kolei gleba próchniczna, przepuszczalna, żyzna i umiarkowanie wilgotna – niezależnie od tego, czy sadzi się ją w cieniu, półcieniu czy całkiem nasłonecznionym miejscu. Ważne, żeby podłoże było stale nawadniane i było gliniaste bądź piaszczyste. Trawa turzyca wspaniale będzie zdobić ogród nie tylko latem, ale i zimą. Jeżeli chcesz z kolei ją rozmnożyć, najlepiej zabrać się za to wiosną – dokonasz tego poprzez podział rośliny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rodzajach traw.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Trawa japońska jako ozdoba ogrodu

W ogrodzie turzyce ozdobne z japońskiej odmiany będą znakomicie nadawały się jako rośliny okrywowe, które z powodzeniem można sadzić chociażby pod drzewami do cienia. Podobnie jak np. evergold można sadzić ją na skalniakach czy w ogrodach wodnych bądź nawet… bagiennych! Trawa turzyca może być posadzona nie tylko bezpośrednio do gleby, ale też do ziemi w doniczce. Kwitnienie turzycy japońskiej to okres między marcem a kwietniem. Jeżeli chodzi o zimową porę to naprawdę warto jest okryć wówczas roślinę na tyle szczelnie, aby nie zmarzła – mimo wykazywania zasadniczej odporności na mróz trzeba to robić zapobiegawczo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie turzycy włosistej?


Pamiętaj, że…

  1. Dobrze jest przyciąć całkowicie bądź częściowo przymarznięte liście rośliny, kiedy nadejdzie wiosna. Oczywiście może to być nieco uciążliwe, gdy masz w ogrodzie nieco więcej roślin. Warto zatem sadzić po kilka roślin w niedalekim sąsiedztwie, np. różnych odmian funkii bądź różaneczników zimnozielonych.
  2. Im bardziej wilgotna będzie gleba, tym wyżej turzyca japońska będzie rosła. Zresztą, dzieje się też na odwrót – suche stanowisko to automatycznie niższa trawa!
  3. Trawy kępkowe niskie najlepiej sadzić w nieco większych grupach tak, aby osiągnąć wspaniały efekt kolorystyczny i estetyczny zarazem. Można z nich również założyć niestrzyżony trawnik bądź umieścić turzyce na rabacie bylinowej czy zrobić z kilku z nich… obwódki. Oczywiście, najpiękniej prezentują się na skałkach w ogrodzie, gdy między kępkami ozdobnych traw rosną… rośliny cebulowe! Sprawdź także ten artykuł o turzycy piaskowej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny