Turzyca Morrowa (Carex morrowii) = turzyca japońska

Trawy ozdobne wspaniale prezentują się w okolicach oczek wodnych i dobrze wyglądają w dużych ogrodach. Nic więc dziwnego, że są tak popularne. Ze wszystkich najlepiej znanych i najbardziej cenionych gatunków na pierwszy plan nieustannie wysuwa się turzyca Morrowa, czyli turzyca japońska.

Jest to bardzo gęsta, niezwykle ciekawa trawa ozdobna. Tworzy dość duże kępy liści, najczęściej jest zimozielona i dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Turzyca Morrowa doczekała się stworzenia wielu ciekawych odmian, które są jeszcze bardziej urocze i bardziej wytrzymałe. Różnią się między sobą zarówno wielkością kęp, jak i wybarwieniem liści. Carex morrovii ‘Ice Dance’ to jedna z najciekawszych odmian dostępnych w sprzedaży. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych trawach ozdobnych.

Turzyca ‘Ice Dance’


Turzyca Morrowa ‘Ice Dance’ pojawiła się w sprzedaży stosunkowo niedawno. Została stworzona pod koniec lat 90., wtedy też zaczęła się jej sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. Odmiana szybko zyskała dużą popularność i zaczęła się pojawiać w uprawie w Polsce. Dobrze się u nas sprawdza – jest wytrwała, dobrze znosi mróz, a jej zimozielone liście nie mają nic przeciwko kołderce ze śniegu.

Turzyce to bardzo atrakcyjne trawy ozdobne, a ‘Ice Dance’ jest szczególnie dekoracyjna. Zawdzięcza to dwubarwnym liściom – ciemnozielonym z wyraźnie zaznaczonymi jaśniejszymi kreskami wzdłuż źdźbła. Liście mają około 2 cm szerokości, ale są bardzo długie. Atrakcyjnie się przewieszają i wyginają na różne strony, dzięki czemu turzyca ‘Ice Dance’ nieco przypomina wyglądem odmiany Viariergata, czyli zwisające. Roślina jest efektowna także w czasie kwitnienia, ponieważ mało atrakcyjne kwiaty turzycy w tej odmianie mają ciekawe, żółte pręciki. Kępa dorasta do 25-30 cm wysokości, ale za to ma aż 45 cm szerokości. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rodzajach traw.

Turzyca ‘Ice Dance’ – wymagania stanowiskowe

Trawa ‘Ice Dance’ ma naprawdę niewielkie wymagania i potrzeby. Niezawodnie i szybko rośnie w bardzo wielu miejscach, zarówno w bardziej, jak i mniej nasłonecznionych. To jedna z niewielu traw ozdobnych o wybarwionych ciekawie liściach, która nadaje się do cienia. Ładnie się przebarwia zarówno w mniejszym, jak i większym słońcu, zatem swobodnie możesz wybrać dla niej miejsce, pamiętaj jednak, by było osłonięte od wiatru.

Roślina zadowoli się każdym rodzajem gleby. ‘Ice Dance’ możesz wsadzić nie tylko do cienia, lecz także w niezbyt żyzne podłoże. Zdecydowanie lepiej reaguje na przeciętną ziemię ogrodową, byle była przepuszczalna i dość wilgotna. Odpowiada jej odczyn od kwaśnego do zasadowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie turzycy włosistej?

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Turzyca Morrowa ‘Ice Dance’ w ogrodzie

Tak, jak nie potrzebuje szczególnego podłoża, tak pielęgnacja turzycy nie jest wymagająca. Carex morovii ‘Ice Dance’ może rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i w donicy. Latem pielęgnacja ogranicza się tylko do podlewania, zwłaszcza w najbardziej upalne dni. Rośliny w pojemnikach powinny być podlewane częściej i obficiej. Turzycy nie trzeba nawozić, chociaż przed sadzeniem można lekko zasilić podłoże, zwłaszcza, jeśli towarzystwem są dla niej różnego rodzaju krzewy ozdobne, zwłaszcza te bardziej „żarłoczne”.

Wiosną warto przejrzeć kępy i usunąć stare, zasuszone lub spalone mrozem liście. Dzięki temu trawa będzie się bardzo ładnie prezentowała. Przycinanie może ją także nieco zagęścić. Roślina bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z innymi gatunkami. Świetnym towarzystwem dla niej są krzewy ozdobne i niewielkie drzewka, zarówno w parkach, jak i w ogrodzie. Kępki mogą także zdobić brzegi ścieżek lub okolice oczka wodnego. Warto jednak pamiętać, że turzyce bardzo szybko się rozprzestrzeniają, dlatego nie należy sadzić ich obok roślin, które są mniej odporne na konkurencję. Sprawdź także ten artykuł o turzycy piaskowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny