Turzyca muskegońska (Carex muskingumensis) – opis, uprawa w ogrodzie, porady
Trawy ozdobne w ogrodach stają się coraz popularniejsze. Świetnie komponują się z innymi roślinami, szczególnie kwitnącymi, stanowiąc dla nich oryginalne tło. Jednocześnie sprawdzają się także jako samodzielne byliny w uprawie pojemnikowej. Poszukując ciekawych traw ozdobnych, warto skupić swoją uwagę na turzycy muskegońskiej.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych trawach ozdobnych.
Turzyca muskegońska – charakterystyka
Turzyca muskegońska (Carex muskingumensis) jest byliną zaliczającą się do rodziny ciborowatych. W warunkach naturalnych występuje głównie na podmokłych obszarach należących do Ameryki Północnej. Carex muskingumensis nazywana jest potocznie trawą palmowa. Osiąga do 50 cm wysokości i doskonale prezentuje się w licznych kępach. W porównaniu do pozostałych turzyc trawa palmowa wyróżnia się soczystozielonymi, długimi liśćmi, które opadają ku dołowi. Właśnie dlatego ta odmiana turzycy nazywana jest trawą palmową. Sprawdź także ten artykuł o uprawie miskanta chińskiego.
Okres kwitnienia przypada od czerwca do września. Należy jednak przyznać, że kłosy w odcieniu brązu, nie każdemu przypadają do gustu. Nie mniej jednak bylina ta nadal pozostaje uznaną za jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin. Jeżeli chodzi o odmiany, to wśród nich możemy wyróżnić m.in.:
- Carex Jamesii - turzyca carex jamesii wyróżnia się jasnym odcieniem zieleni, a także wysokością na poziomie 20-30 cm,
- Silberstreif – odmiana tej turzycy charakteryzuje się liśćmi z białym obrzeżem,
- Oehme – odmiany turzycy z liśćmi o obrzeżach wpadających w żółty odcień,
- Ice Fountains – odmiana turzycy z liśćmi charakteryzującymi się białym środkiem i zielonymi obrzeżami. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.
Trawy ozdobne – uprawa i pielęgnacja
Trawa palmowa najlepiej będzie czuć się na stanowisku słonecznym lub półcienistym, chociaż zauważono, że brak całkowitej ekspozycji rośliny na promienie słoneczne powoduje przebarwienie liści na żywo zielony kolor. Natomiast na słońcu liście przybierają żółte ubarwienie. W naturalnym środowisku roślina rośnie na podmokłych terenach. Dlatego powinniśmy turzycy muskegońskiej stworzyć wilgotne, ale jednocześnie przepuszczalne podłoże. Roślina źle znosi długotrwałą suszę. W czasie występowania upalnych dni powinniśmy zapewnić roślinie systematyczne podlewanie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rodzajach traw.
Trawa palmowa jest byliną mrozoodporną. Jeżeli jednak mamy ją dopiero od niedawna, warto zabezpieczyć młodą sadzonkę przed sezonem zimowym, poprzez jej okrycie. W późniejszych latach kępę trawy możemy pozostawić samą sobie. Pamiętajmy jednak, by w okresie wiosennym wykonać przycięcie trawy lub jej wyczesanie. Wtedy łatwo pozbędziemy się uszkodzonych lub wyschniętych pędów.
Chcąc zwiększyć ilość sadzonek, również w okresie wiosennym możemy przeprowadzić proces rozmnażania rośliny. W tym celu wystarczy jedynie podzielić kępę na mniejsze części i rozsadzić na nieco oddalonych od siebie stanowiskach. Cena trawy palmowej jest jak najbardziej przystępna. Waha się ona od 5,00 do 30,00 złotych. Oczywiście cena jest uzależniona od wysokości i wieku sadzonki, a także od konkretnej odmiany turzycy muskegońskiej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kostrzewy sinej.