Turzyce w ogrodzie

Liczba wspaniałych turzyc zamieszkujących nasze ogrody jest naprawdę bardzo duża. Te niezwykłe trawy ozdobne świetnie sprawdzają się na rabatach, przy oczkach wodnych, w ogrodach zimowych. Pięknie wyglądają przez cały rok, zwłaszcza zimą są pełne uroku, kiedy tworzą gęste poduchy o zmarzniętych źdźbłach. Bardzo popularna jest Carex morrowi, czyli turzyca japońska zwana także turzycą Morrowa. Sięga około 30 cm wysokości i ma dość szerokie, efektownie przewieszające się źdźbła i liście.

Carrex morrowi jest zupełnym przeciwieństwem gatunku Carex jamesii. Jest ona o wiele mniej popularna, ponieważ jest także niższa i mniej atrakcyjna. Jej kępy są zielone i niskie. Carex jamesii rzadko widuje się w ogrodzie, jest to jednak naturalnie pojawiająca się w Europie trawa lasów i łąk.

Na tle wszystkich turzyc najbardziej wybija się właśnie turzyca palmowa (Carex muskingumensis). To gatunek w pełni mrozoodporny, dlatego świetnie sprawdza się w uprawie w naszych warunkach klimatycznych. Jest wysoka – osiąga około 80 cm i tworzy bardzo rozłożyste, kuliste kępy. Nazywana inaczej trawą palmową ze względu na długie, pierzaste liście, bardzo dobrze prezentuje się w każdym ogrodzie. To wspaniała roślina okrywowa, bardzo dobrze sprawdza się także na rabatach, gdzie ładnie wygląda skontrastowana z krzewami kwitnącymi lub roślinami o dużych liściach. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.

Trawa palmowa (Carex muskingumensis) – odmiany


Turzyca palmowa doczekała się stworzenia bardzo wielu ciekawych odmian, wśród których wybija się Carex ‘Little Midge’. Ma zwarty pokrój i bardzo gęsto poukładane liście. Osiąga około 30-40 cm wysokości i jest bardzo intensywnie zielona. Carex ‘Little Midge’ może być uprawiana w różnych miejscach, ma niewielkie wymagania siedliskowe.

Na uwagę zasługuje także turzyca palmowa ‘Aureovariegata’. Jej zielone liście są ozdobione żółtym brzegiem, dzięki któremu z daleka kępa wygląda na żółtą. To bardzo ciekawy akcent kolorystyczny na rabatach. Jesienią liście tej odmiany lekko brązowieją, ale nadal wspaniale się prezentują. Kępa potrafi osiągnąć nawet 100 cm wysokości, jest bardzo rozłożysta. Najlepiej wygląda jako soliter, w otoczeniu większych drzew lub jako tło dla mniejszych roślin kwitnących. Ze względu na rozmiar nie może być traktowana jako roślina okrywowa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o turzycy muskegońskiej?

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Turzyca palmowa (Carex muskingumensis) – sadzenie i wymagania

Te trawy ozdobne nie mają większych wymagań. Turzyce mają tę zaletę, że nie potrzebują szczególnych warunków uprawnych. Będą się dobrze rozwijać zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Jest także tolerancyjna w stosunku do poziomu wilgotności i temperatury. Trawa palmowa jest odpowiednio odporna na mróz, by radzić sobie w naszych warunkach klimatycznych.

Uprawa się ją z rozsad kupowanych w sklepie. Początkowo kępa jest mała, ale bardzo szybko rośnie. Sadzenie przeprowadza się wczesną wiosną lub jesienią, pamiętając o tym, żeby zapewnić roślinie dostatecznie dużo czasu, by mogła się przystosować do nowych warunków przed nadejściem zimy – najlepiej we wrześniu lub na początku października. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rodzajach traw.

Uprawa turzycy palmowej

Turzyca palmowa nie wymaga obfitego nawożenia, chociaż wiosną możesz zasilić ją nawozem wieloskładnikowym, przeznaczonym do traw i roślin zielonych. Potrzebuje za to nawadniania. Częstotliwość podlewania jest zależna od wielu czynników, przede wszystkim od poziomu przepuszczalności gleby i stanowiska. Rośliny posadzone przy oczkach wodnych potrzebują niewiele wody, te zasadzone w donicach przy tarasach potrzebują nawadniania niemal codziennie.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ucinanie kłosów. Turzyce bardzo szybko się rozmnażają. Rozprowadzone nasiona osypują się wokół kępy i przenoszą się z wiatrem. Mogą stać się plagą w innych roślinach i uciążliwym chwastem w uprawie warzyw. Dlatego ucinanie kłosów przed dojrzeniem jest koniecznością. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kostrzewy sinej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny