Turzyca piaskowa – charakterystyka

Turzyca piaskowa (Carex arenaria) jest byliną zaliczającą się do rodziny ciborowatych. Turzycy piaskowej nie możesz zerwać, by piękne okazy zabrać do domu, ponieważ roślina znajduje się pod ochroną. Rozprzestrzeniła się po europejskich plażach, w tym oczywiście również po Polsce. Jednak ze względu na swoje waloru, a także właściwości lecznicze została przeniesiona również na wybrzeża Ameryki Północnej i Australii. W Polsce turzycę znajdziemy nie tylko nad Bałtykiem, ale również w dolinach Odry oraz Wisły. Sprawdź także ten artykuł o uprawie miskanta chińskiego.

Jest to dość wysoka bylina osiągająca maksymalnie 60 cm wysokości. Wyróżnia się płożącym kłączem. Liście zbliżone są zarówno pod względem długości, jak i również szerokości do smukłej łodygi. Są one dość sztywne oraz rynienkowate. Na końcu pędów znajdują się kwiaty w formie kłosów. Na jednej roślinie wyróżniamy zarówno kwiaty męskie, umiejscowione wyżej, a także kwiaty żeńskie – rosnące u nasady kwiatostanu. Owoc turzycy swoim wyglądem przypomina nieduży orzeszek w kolorze jasnobrązowym. Jest on okryty stożkowym pęcherzykiem, który sięga 0,5 cm długości. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych trawach ozdobnych.

Turzyca piaskowa i inne kwiaty chronione na wydmach

Bardzo podobna do turzycy piaskowej jest turzyca pospolita. Jednak turzyca pospolita nie znajduje się pod ochroną. Jeżeli mamy problem z rozróżnieniem tych dwóch roślin, to nie powinniśmy zrywać żadnej. Na wydmach znajdziemy jeszcze wiele innych roślin, które znajdują się pod ochroną. Dlatego spacery lepiej urządzać tylko po plażach lub po wyznaczonych szlakach, jak to ma miejsce na przykład na Wydmach Łebskiej i Czołpińskiej. Jako trawy ozdobne nadmorskie możemy potraktować piaskownicę zwyczajną, czy też wydmuchrzycę piaskową.

Turzyca piaskowa, z łaciny carex arenaria na wydmach, czyli kwiaty chronione na wydmach z latarnią morską w tle oraz opis rośliny
Turzyca piaskowa (carex arenaria) - opis, właściwości królowej polskich wydm

Jeżeli chodzi o pozostałe kwiaty chronione na wydmach, to wśród nich wymienimy:

  • Honkenia piaskowa - objęta ochroną Natura 2000
  • Rukwiel nadmorska – objęta ochroną Natura 2000
  • Groszek nadmorski – roślina znajdująca się na polskiej czerwonej liście roślin bliskich zagrożenia

Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rodzajach traw.

Właściwości lecznicze turzycy piaskowej

Jeżeli chodzi o zastosowanie lecznicze, to pierwszym elementem zwracającym uwagę jest owoc turzycy. Jednak w rzeczywistości to kłącze posiada odpowiednie właściwości zdrowotne. Ta część Carex arenaria jest bogata w aminokwasy, garbniki, jak i również flawony. Dzięki tej roślinie organizm jest w stanie uzupełnić się o brakujące mu aminokwasy.

Dodatkowo te trawy ozdobne posiadają zastosowanie lecznicze w eliminowaniu stanów zapalnych układu moczowego, a także oczyszczająco, szczególnie odnośnie krwi. Dzięki tej roślinie znacznie szybciej goją się wszelkie zmiany gruźlicze. Preparaty z turzycy zalecane są także osobom cierpiącym na reumatyzm, czy też walczącym z nadwagą. Roślina świetnie radzi sobie również z różnymi problemami skórnymi, w tym również uciążliwymi wypryskami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kostrzewy sinej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny