Turzyca pospolita (carex nigra, carex fusca) – opis, odmiany, uprawa, porady
Poszukując ciekawych roślin wodnych w Polsce, które doskonale komponują się zarówno na ogrodach skalnych, jak i również w pobliżu oczek wodnych, warto skupić się na turzycy pospolitej. Jest to bylina, która doskonale prezentuje się w uprawie ogrodowej, a także pojemnikowej. Ponadto jest dość mało wymagającą rośliną.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.
Turzyca pospolita w Polsce – opis i odmiany
Turzyca pospolita (Carex nigra) to bylina zaliczająca się do rodziny ciborowatych, czyli turzycowatych. W Polsce możemy spotkać ją w wielu miejscach, szczególnie na podmokłych łąkach, torfowiskach, czy też zastanych starorzeczach. Dlatego często turzyce określane są jako rośliny wodne, ponieważ bardzo cenią sobie wilgotne podłoże. Roślina najczęściej osiąga do 0,5 metra wysokości. Wyróżnia się dość cienką, ale jednocześnie sztywną łodygą, która na samym wierzchołku jest szorstka. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rodzajach traw.
Liście, które nie dorastają do wysokości łodygi, są równie wąskie. Wyróżniają się sinozielonym zabarwieniem. Chociaż dolne partie często przybierają brunatny kolor. Pora kwitnienia przypada na maj i czerwiec. W tym czasie pojawiają się kwiaty zebrane w kłosy. Rozróżnić możemy kwiaty męskie, które są w kolorze purpurowym, jak i również kwiaty żeńskie o zielonym zabarwieniu, a także zdecydowanie delikatniejszej posturze. Gdy skończy się pora kwitnienia, w miejsce kwiatostanów roślina wydaje owoce. Są to nieduże orzeszki umieszczone w ok.3-milimetrowych pęcherzykach. Jeżeli chodzi o odmiany Carex fusca, to raczej tutaj mamy do czynienia ze skrzyżowaniami poszczególnych gatunków. Turzyca pospolita wydaje odmiany po zmieszaniu się m.in. z turzycą siną, sztywną, Bueka czy też tarniową. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych trawach ozdobnych.
Trawy ozdobne – uprawa i pielęgnacja
Wiedząc, że roślina wyrasta na podmokłych łąkach, mamy sporą wskazówkę odnośnie przygotowania odpowiedniego podłoża. Na pewno turzyca pospolita doskonale czuje się na wilgotnym, ale jednocześnie przepuszczalnym podłożu. Jednak w okresie zimowym, nawodnienie powinno być skąpe, tak by Carex nigra mogła odpocząć. Trawy ozdobne cenią sobie stanowisko słoneczne. Mogą być z powodzeniem obsadzane w pobliżu aglomeracji. Ponieważ doskonale radzą sobie zarówno z miejskim zanieczyszczeniem, jak i również zasoleniem gleby.
Nie musimy się obawiać, że uprawa Carex fusca po zimie będzie bardzo zniszczona. Jest to bylina mrozoodporna, zatem nie wymaga żadnego zabezpieczenia przed niskimi temperaturami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kostrzewy sinej.
Po okresie zimowym warto wyczesać trawę ze zniszczonych oraz zeschniętych pnączy. Innym sposobem na odmłodzenie rośliny jej wiosenne przycinanie. Dodatkowym atutem jest to, że turzyca pospolita jest wyjątkowo odporna na szkodniki i choroby. Dlatego nie musimy martwić się wykonywaniem jakichkolwiek oprysków. Roślina, która idealnie nadaje się na stanowisko słoneczne, z pewnością przyozdobi nasz ogród skalny lub żwirowy. Ponadto bylina świetnie będzie prezentować się w uprawie pojemnikowej. W związku z tym możemy nią obsadzać również taras lub balkon, tworząc przy tym ciekawe, śródziemnomorskie kompozycje. Sprawdź także ten artykuł o uprawie miskanta chińskiego.