Turzyca włosista – charakterystyka i odmiany

Turzyca włosista (Carex comans) jest byliną zaliczającą się do rodziny turzycowatych, oficjalnie nazywanej ciborowatej. Możemy spotkać ją na terenie Europy, szczególnie w strefie umiarkowanej. Oprócz niej występuje jeszcze ponad 100 gatunków turzyc. Niektóre z nich, jak na przykład turzyca piaskowa, znajdują się pod ochroną. Jednak większość doskonale nadaje się na samodzielną uprawę w swoim ogrodzie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rodzajach traw.

Trawa ozdobna posiada ciekawe odmiany, które przeznaczone są do ogrodu. Wśród nich wymienić możemy następujące rośliny:

  • Turzyca włosista Carex Frosted Curls – jest to zielonoszara trawa o wysokości do 40 cm. Doskonale czuje się na słonecznym stanowisku, a także dość wilgotnym podłożu. Odmiana Carex Frosted Curls przywędrowała do nas z Nowej Zelandii.
  • Turzyca włosista Brozne Form – jest to mrozoodporna odmiana turzycy, która charakteryzuje się ciemnobrązowym zabarwieniem liści. Dorasta do wysokości 30 cm. Jej okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Turzyca Bronze Form doskonale sprawdzi się w ogrodach skalnych oraz żwirowych.
  • Turzyca Carex Albula – jest to odmiana zimozielona, wyróżniająca się jasnymi liśćmi. Może ciekawie kontrastować z odmianą Frosted Curls. Carex Albula dorasta zaledwie do 25 cm wysokości.
  • Turzyca Carex Bronzita - w tym przypadku mamy na uwadze odmianę turzycy biczowatej. Jej okres kwitnienia zaczyna się w lipcu, a kończy we wrześniu. Carex Bronzita niemalże przez cały czas wygląda, jakby była zeschniętą trawą ozdobną. Dlatego świetnie komponuje się w ogrodach sklanych. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Trawa ozdobna – uprawa i pielęgnacja


Uprawa turzycy włosistej nie jest taka trudna. Jak już wcześniej wspomniano, Carex comans doskonale komponuje się w ogrodach sklanych, a także żwirowych. Może być uprawiana również w pojemnikach lub skrzyniach ogrodowych. Chociaż może być z powodzeniem obsadzana pojedynczo, to jednak zdecydowanie lepiej prezentuje się w większych kępach.

Turzyce włosiste najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Tolerują wilgotne i przepuszczalne podłoże. Jednak zimą należy koniecznie ograniczyć podlewanie. Dodatkowo niektóre odmiany źle znoszą gwałtowny spadek temperatury, dlatego zaleca się zabezpieczenie traw poprzez ich okrycie. Wczesną wiosną powinniśmy przyciąć trawy. Jednak zdecydowanie lepiej będzie, jeżeli kępę turzycy po prostu wyczeszemy. W ten sposób pozbędziemy się wszystkich zeschniętych i uszkodzonych pędów, dając możliwość wzrostu nowym.

Raczej jest to gatunek traw ozdobnych, który nie zapada na różne choroby, a także jest całkiem odporny na szkodniki. Dlatego właśnie zabiegi pielęgnacyjne raczej ograniczone są do zbędnego minimum. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kostrzewy sinej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny