Przed czym chroni ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania zalicza się do grona polis majątkowych, które chronią właścicieli nieruchomości przed różnymi ryzykami. W zależności od wybranego wariantu inne mogą być konstrukcje takiej polisy.

Istnieje kilka podstawowych konstrukcji ubezpieczenia domu czy mieszkania:

  • Ubezpieczenie podstawowe – obejmujące mury i elementy stałe obiektu przed działaniem ognia i innych zdarzeń losowych, jak przepięcia, uderzenia pioruna, lawiny itp.
  • Ubezpieczenie nieruchomości i ruchomości – obejmuje, oprócz murów i elementów stałych, także wszystkie znajdujące się w mieszkaniu ruchomości, np. meble czy sprzęty RTV i AGD.
  • Ubezpieczenie nieruchomości w budowie – na czas budowy domu lub prowadzenia prac polegających na jego rozbudowie.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – opcja dodatkowa, o którą można poszerzyć ubezpieczenie domu (sprawdź na: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-mieszkania-lub-domu/), która dotyczy odpowiedzialności w życiu prywatnym za wszelkie szkody, jakie możesz wyrządzić Ty lub Twoi bliscy.
  • Ubezpieczenie OC najemcy – ukierunkowane na ochronę nieruchomości wynajmowanej innym osobom.

Kluczowe jest takie dopasowanie konstrukcji ubezpieczenia domu czy mieszkania, by najlepiej odpowiadała ona potrzebom i oczekiwaniom klienta.

Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić szczegóły oferty. O czym nie możesz zapomnieć? Przede wszystkim o OWU ubezpieczenia czy ustaleniu adekwatnej sumy gwarancyjnej.

Uważne czytanie OWU polisy na dom

Niezależnie od tego, czy kupujesz ubezpieczenie online dla swojego domu, czy mieszkania, co jest możliwe za pośrednictwem np. towarzystwa UNIQA z atrakcyjną zniżką, czy wykupujesz je u agenta stacjonarnie, zawsze przeczytaj uważnie ogólne warunki ubezpieczenia. Ich zapisy są podstawą zawierania umowy. Dowiesz się z nim, co właściwie objęte jest ochroną z ubezpieczenia domu lub mieszkania i kiedy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej.

Dopasowanie sumy gwarancyjnej

Suma ubezpieczenia jest górną granicą finansowej odpowiedzialności towarzystwa. Decyduje ona o tym, jak wysokie odszkodowanie możesz otrzymać oraz w jakiej wysokości składkę na ubezpieczenie będziesz opłacać. Przyjmuje się, że suma ta powinna odpowiadać realnej wartości nieruchomości. Cena polisy może być niższa, ale jeśli np. pożar strawi Twój dom, wypłacone odszkodowanie najprawdopodobniej nie będzie wystarczające do jego odbudowania lub kupienia nowego lokum.

Rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej

W ramach polisy masz ujęte popularne ryzyka dotyczące Twojego domu lub mieszkania. Jednak takie ubezpieczenie możesz rozszerzyć o dodatkową ochronę, jak np.:

  • OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
  • Ubezpieczenie szyb lub szklanych przedmiotów, jak np. płyty indukcyjnej.
  • Ubezpieczenie od powodzi – zapewnia wypłatę odszkodowania na remont i likwidację szkód powstałych z powodu zalania mieszkania, domu czy garażu.
  • Ubezpieczenie od przepięć – odszkodowanie jest wypłacane, jeśli sprzęty elektryczne zostaną zniszczone w wyniku przepięcia.
  • Assistance domowy – wsparcie hydraulika, ślusarza, elektryka i innych fachowców, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Pomoc medyczna – zapewniająca domownikom np. domową wizytę lekarską czy transport medyczny.
  • Ubezpieczenie zwierząt domowych.
  • Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

Dopasowanie oferty ubezpieczenia domu czy mieszkania do własnych potrzeb spowoduje, że będziesz mieć polisę skrojoną na miarę. Jeśli chcesz, możesz wykupić najszerszy zakres ubezpieczenia murów nieruchomości i wyposażenia w formule all risk.

artykuły sponsorowane

ikona podziel się Przekaż dalej