Ładne ubiorki w uprawie

Ubiorki są to bardzo ciekawy rodzaj roślin ozdobnych. Na pewno je znasz – pojawiają się w wielu ogrodach. Zwracają uwagę przede wszystkim przepięknymi kwiatami, które układają się władne baldachy, złożone z drobniutkich kwiatuszków.

Ubiorki to ponad 30 różnych gatunków. Do najbardziej popularnych należą ubiorek gorzki (łac. Iberis amara coronaria) i ubiorek hiacyntowy (łac. Iberis amara hyacinthiflora). Na uwagę zasługuje także ubiorek wiecznie zielony i ubiorek sycylijski. W naszych warunkach klimatycznych najlepiej czują się dwa pierwsze gatunki, więc one są najczęściej zapraszane do ogrodu.

Ubiorek gorzki i ubiorek hiacyntowy – opis

Różnica między ubiorkiem gorzkim a ubiorkiem hiacyntowym leży przede wszystkim w ich kwiatach. Obie rośliny są jednoroczne i tworzą niskie kępy kwiatów, które mają maksymalnie 20-30 cm wysokości. Intensywnie się rozrastają i mogą tworzyć rozległe kobierce. Warto pamiętać, że to bardzo ekspansywna roślina i nieco ograniczać jej rozwój, by nie stała się zagrożeniem dla innych roślin na rabacie. Kwitną od czerwca do października, najczęściej na biało, wspaniale się prezentują, ponieważ jest ich bardzo wiele. Z daleka kępy ubiorka mogą wyglądać na białe kobierce.

Warto jednak wiedzieć, że o ile ubiorek hiacyntowy wytwarza kwiatostany w kulistych lub lekko wydłużonych baldachach (podobne do kwiatostanu hiacynta), o tyle ubiorek gorzki tworzy płaskie baldachy. Kwiaty składają się z drobniutkich, czteropłatkowych kwiatuszków, które intensywnie pachną, wabiąc motyle i inne owady. Oba gatunki sprawdzają się jako rośliny okrywowe, można sadzić je w donicach, jako element kompozycji na balkonach i tarasach. Liście ubiorków są surowcem zielarskim, działają na zaburzenia trawienia. Szukasz innych roślin do ogrodu o ciekawych właściwościach? Sprawdź także zebrany w tym miejscu przegląd roślin leczniczych.

Wymagania ubiorków

Wymagania ubiorka gorzkiego i hiacyntowego są naprawdę bardzo niskie. Tak naprawdę roślina nie potrzebuje żadnych specjalnych względów, nie musi mieć dodatkowej porcji nawozu. Ba, nawet zdarza się, że lepiej kwitnie na podłożu o mniejszej zasobności. Rośliny wspaniale się rozwijają w każdej ziemi ogrodowej, jednak optymalne stanowisko dla nich jest przepuszczalne i bogate w wapń.

Ubiorek gorzki i ubiorek hiacyntowy, a także ich uprawa oraz pielęgnacja i najważniejsze wymagania stanowiskowe
Ubiorek gorzki i ubiorek hiacyntowy - opis, uprawa, pielęgnacja, porady

Ubiorki nie przepadają ani za zbyt mokrym, ani za zbyt suchym podłożem. W tej kwestii wykazują się dużą tolerancją. Należy tylko pamiętać, że najlepsze jest dla nich stanowisko nasłonecznione. Wtedy uprawa będzie naprawdę bezproblemowa. Ubiorki można uprawiać w skrzynkach i donicach. Nadaje się na słoneczne balkony i tarasy, można uprawiać je zarówno w orientacji południowej, jak i wschodniej lub zachodniej.

Pielęgnacja ubiorka

Nasiona ubiorków wysiewa się bezpośrednio do podłoża na stałe miejsce. Powinno się to robić wiosną, jednak można także jesienią. W takim wypadku należy przykryć roślinki i chronić przed mrozem do wiosny. Po wzejściu roślin powinno się zrobić przerywkę i zostawić rośliny co 10-15 cm. Dzięki temu będą miały odpowiednio dużo miejsca, żeby się rozwinąć. Błyskawicznie zapełnią luki – w końcu to roślin kobiercowa.

Ani ubiorek gorzki, ani ubiorek hiacyntowy nie mają szczególnych wymagań co do pielęgnacji. Dobrze rozwijają się bez nawożenia, mogą rosnąć także na glebach suchych. O podlewaniu trzeba pamiętać tylko w najbardziej upalne lata. Dlatego właśnie ubiorek gorzki czy hiacyntowy jest polecany do uprawy na glebach przesuszonych. Sprawdza się także w przypadku zabieganych osób, które nie mają czasu na regularną pielęgnację. Można sadzić go na cmentarzach czy w okolicach pomników – będzie kwitł niezależnie od warunków i zapewnionej pielęgnacji.

ikona podziel się Przekaż dalej