Ulęgałka - czym charakteryzuje się to drzewo

Ulęgałka - skąd pochodzi dzika grusza

Ulęgałka - Pyrus pyraster, nazywana jest również dziką gruszą, gruszą pospolitą, gruszą polną, czy też gruszką pospolitą. Warto wiedzieć, że roślina ta zaliczana jest do rodziny różowatych - Rosaceae. Do tej rodziny zaliczanych jest ponad 2500 gatunków roślin, które rozmieszczone są w 90 rodzajach.

Rośliny z tej rodziny są szeroko rozprzestrzenione na kuli ziemskiej i nawet w samej Polsce możemy spotkać się z około 150 gatunkami, które dziko zasiedlają obszary naszego kraju. Rodzina różowatych ma bardzo duże znaczenie gospodarcze, ponieważ należy do niej bardzo dużo krzewów i drzew owocowych, ale zaliczane są tu również rośliny lecznicze i ozdobne

Przejdźmy jednak do samego gatunku gruszy, jakim jest grusza pospolita - Pyrus pyraster. Otóż roślina ta jest gatunkiem krajowym, który naturalnie występuje w Europie oraz zachodnich częściach Azji. Warto wiedzieć, że jest to roślina, która często spotykana jest na miedzach.

Gruszka pospolita - charakterystyka drzewa

Zanim przejdziemy do tego, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja ulęgałki, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się to drzewo. Zacznijmy więc od tego, że ulęgałka jest małym lub średniej wielkości drzewem, które może dorosnąć do około 7-20 m wysokości. Korona ulęgałki jest dość wąska i charakteryzuje ją wyraźny przewodnik. Powinniśmy jednak wiedzieć o tym, że z czasem, pokrój korony z wąskiego przekształca się na bardziej kopulasty.

Drzewo, jakim jest grusza pospolita, żyje nawet do 150-200 lat. Jej kora jest szara i złuszcza się. Bardzo charakterystycznym elementem są ciernie, które występują na powierzchni pędów. System korzeniowy rośliny jest głęboki i bardzo często wytwarza ona odrosty korzeniowe. Warto wspomnieć również o owocach, które mają zaokrąglony lub prawie gruszkowaty kształt. Owoce tego drzewa dorastają do około 3 cm długości. Po dojrzeniu przybierają żółto-brązowy kolor, natomiast ich smak nie jest zbyt przyjemny.

Liście drzewa mogą być jajowate lub zaokrąglone i osiągają około 7 cm długości i 5 cm szerokości. Są one jasnozielone, natomiast w okresie jesiennym wybarwiają się one na odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni. Ulęgałka kwitnie w okresie IV-V i wtedy pojawiają się na niej białe kwiatki z fioletowymi pylnikami, które wyrastają po 3-9 w baldaszkach. Sprawdź także ten artykuł na temat gruszy pospolitej w ogrodzie.

Dzikie grusze - uprawa i pielęgnacja

Dzika grusza - jakie wymagania ma ta pospolita gruszka

Zanim zajmiemy się uprawą gruszy pospolitej, czy też jakiejkolwiek innej rośliny, konieczne jest zapoznanie się z tym, jakie wymagania mają dane gatunki lub też odmiany roślin. Jest to bardzo istotne, by zapoznać się zarówno z wymaganiami glebowymi, jak i wymaganiami oświetleniowymi.

Jeśli jednak nasza roślina będzie posadzona na złym podłożu lub też w złym nasłonecznieniu, możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami, między innymi chorobami. Bardzo często możemy zaobserwować zmiany chorobowe na liściach i owocach rośliny, które mogą być zdeformowane, niewybarwione lub też zmienione w inny sposób.

Dlatego też, jeśli interesujemy się uprawą ulęgałki, powinniśmy wiedzieć, że roślina najlepiej czuje się na średnio żyznej glebie, która może być zarówno sucha, jak i wilgotna. Poza tym musimy pamiętać o tym, by nasze drzewo było posadzone w nasłonecznionym lub lekko ocienionym stanowisku.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Uprawa i pielęgnacja - jak pielęgnować dziką gruszę

Jeśli chcemy, by nasze drzewa ogrodowe dobrze się rozwijały, powinniśmy dowiedzieć się również, jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja. Dzięki temu zapewnimy naszym roślinom odpowiednie warunki do rozwoju i sprawimy, że nie będzie ono aż tak narażone na pojawienie się chorób.

Owoce ulęgałki, czyli dzikiej gruszy, a także opis, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, sadzenie i sadzonki
Ulęgałka, czyli dzika grusza krok po kroku, czyli opis rośliny, uprawa, pielęgnacja oraz sadzenie i szczepki z dzikich roślin

Zacznijmy więc od tego, że ulęgałka - Pyrus pyraster, jest mało wymagającą rośliną. Co więcej, jest to gatunek, który odporny jest na działanie silnych wiatrów, upały i również mróz. Nie możemy jednak zapominać o tym, że gatunek ten jest narażony na wiosenne przymrozki, dlatego, że bardzo wcześnie się rozwija.

Dlatego też konieczne jest zabezpieczanie, zwłaszcza młodych roślin przed mrozem. Musimy również pamiętać o tym, że grusza pospolita bywa niestety bardzo często atakowana przez choroby grzybowe i szkodniki. Właśnie z tego powodu konieczne jest precyzyjne sprawdzanie tego, czy na naszych roślinach nie pojawiają się oznaki chorobowe, a także ślady żerowania szkodników.

Jeśli chodzi natomiast o samą pielęgnację rośliny, to nie jest ona bardzo wymagająca, a praktycznie jej nie ma. Natomiast musimy pamiętać o tym, by podlewać roślinę, szczególnie w pierwszych latach uprawy. Jednak nawożenie rośliny nie jest koniecznością, choć lepiej zachować glebę w zasadowym odczynie podłoża.

Dzikie grusze - zastosowanie i cena za sadzonki

Ulęgałka to piękne drzewo, które ma bardzo duże właściwości dekoracyjne. Natomiast jej owoce nie zachwycają swoim smakiem, a dodatkowo mogą bardzo zanieczyszczać teren pod drzewem. Jednak warto pamiętać o tym, że owoce tego drzewa są doskonałym pożywieniem dla ptaków i zwierząt.

Ulęgałki wykorzystywane są nie tylko w nasadzeniach w ogrodach przydomowych, ale świetnie sprawdzają się również w nasadzeniach w krajobrazie otwartym oraz do sadzenia na peryferiach miast. Doskonale poradzą sobie również jako osłony przeciwwietrzne, ale mogą być również sadzone w celu kształtowania stref brzegowych.

Jeśli chodzi natomiast o ceny tych drzew, powinniśmy wiedzieć, że grusza pospolita może być dostępna w różnych cenach. Cena zależy oczywiście od tego, jak duża jest sadzonka, ale także od tego, gdzie ją kupimy. Z reguły jednak sadzonki gruszy pospolitej możemy zakupić w cenie około 15-30 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny