Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) – kilka słów o gatunku

Porównanie do niezapominajki jest bardzo trafione, ponieważ roślina ma bardzo podobny pokrój i kształt kwiatów. Jest to roślina kobiercowa, tworząca bardzo gęste kępki, które rozkładają się na dużej powierzchni i mają tendencję do nadmiernego rozrastania się. Składają się z sercowatych, ciemnozielonych liści, które stanowią ciekawe tło dla kwiatuszków.

Te są pięciopłatkowe, dość drobne pojawiają się bardzo gęsto. Okres kwitnienia ułudki wiosennej przypada na okres od marca do czerwca. Wtedy ogród cały mieni się szafirowym kolorem. Rośliny te wspaniale wyglądają na rabatach, jednak uświetniają także trawiaste zakątki ogrodu, idealnie wpasowując się w trawnik. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź takżeten artykuł o niezapominajkach ogrodowych.

Ta wyjątkowa bylina jest niestety dość wymagająca. Omphalodes verna potrzebuje troskliwej pielęgnacji przez cały rok. W zasadzie jest mrozoodporna, jednak w bardzo ciężkie polskie zimy może przemarzać. W naszym klimacie lepiej utrzymuje się jej kuzynka – ułudka leśna. Jest to jednak mniej atrakcyjny gatunek. Ułudka leśna ma drobniejsze kwiaty i nie pojawia się w ogrodzie.

Ułudka wiosenna – wymagania i sadzenie


Ułudka wiosenna Omphalodes verna może być rozmnażana z nasion, jednak te trudno kiełkują. Należy je rozprowadzić do doniczek i trzymać w ciepłym, jasnym miejscu. O wiele łatwiejsze jest rozmnażanie przez podział lub sadzonkowanie. Jak większość roślin kobiercowych, ułudka wiosenna dobrze się dzieli i szybko przyjmuje w nowym miejscu. Kępy dzieli się wiosną lub jesienią, od razu można je sadzić na stałe miejsce. Sadzonki pobiera się późnym latem. Należy je ukorzenić w inspekcie i dopiero kolejną wiosną wysadzić na stanowisko. Jeśli szukasz inspiracji, z tego artykułu dowiesz się więcej o hostach.

Ułudka wiosenna powinna znaleźć się w ogrodzie. Jej pielęgnacja i uprawa nie są wymagające, a roślina nie ma dużych wymagań.
Ułudka wiosenna - sadzenie, pielęgnacja, uprawa, wymagania

Roślina będzie lepiej znosiła nasze warunki, jeśli zapewnisz jej odpowiednie miejsce, które spełni wszystkie potrzeby gatunku. Przede wszystkim – ułudka wiosenna nie przepada za słońcem. Będzie się rozwijać w jasnym stanowisku, jednak najbardziej spektakularne efekty uzyskasz w uprawie półcienistej. Gatunek lubi gleby próchnicze i zasobne, najbardziej odpowiada jej wapniowe podłoże. Potrzebuje dobrze zdrenowanego miejsca. Odpowiednia rozstawa to 16 roślin na 1m2. Sprawdź także popularne rośliny ogrodowe zebrane w tym miejscu.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Pielęgnacja ułudki wiosennej

Roślina potrzebuje naprawdę starannej, uważnej pielęgnacji. Przede wszystkim wymaga podlewania – lubi mieć lekko wilgotne podłoże, dlatego w czasie upalnych miesięcy powinno się podlać ją nawet dwa razy dziennie, niewielkimi ilościami wody. Wymaga także dość częstego nawożenia. Przez cały sezon od wiosny do września co dwa, trzy tygodnie należy zasilić ją wieloskładnikowym preparatem do ogrodowych roślin ozdobnych.

Na zimę kępy ułudki warto przykryć, by roślina nie zmarzła. Do tego celu świetnie sprawdzają się jodłowe lub świerkowe gałęzie. Można także zastosować tkaninę jutową, która przepuszcza powietrze. Dzięki temu rośliny nie zgniją pod śniegiem. Wczesną wiosną należy usunąć z kęp wszystkie stare, zbrązowiałe i zasuszone liście. Dzięki temu kępa odmłodzi się i będzie się szybko rozwijać. Sprawdź także inspiracje na kwiaty wiosenne zebrane w tym miejscu.

Ułudka wiosenna Omphalodes verna – zastosowanie w ogrodzie

Ta stosunkowo mało znana roślina ma bardzo szerokie zastosowanie. Można posadzić ją w wielu miejscach. Świetnie wygląda jako jednobarwny kobierzec na trawniku, jednak dobrze prezentuje się także na rabacie. Ze względu na rzadko spotykany, intensywnie szafirowy kolor kwiatów jest bardzo ciekawym aspektem każdej kompozycji.

Ułudka świetnie sprawdza się także na wszelkiego rodzaju ogrodach skalnych. Jest wystarczająco niska i szybko się rozprzestrzenia, zajmie miejsca między kamieniami. Należy jednakże zadbać o odpowiednie podłoże dla niej w ogrodzie skalnym. Roślina świetnie zastąpi niezapominajki w cienistych kątach ogrodów wiejskich, rustykalnych i romantycznych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny