Uniwersalna ziemia ogrodowa – czy można ją stosować do każdego rodzaju roślin?
Ziemia jest środowiskiem życia wszystkich roślin. Jeżeli ogrodnik chce cieszyć się dobrymi zbiorami i plonami wysokiej jakości, koniecznie musi zwrócić uwagę na podłoże. Ziemia na grządkach w ogrodzie, na rabatach kwiatowych, w donicach, zielnikach czy systemach aeroponicznych musi być starannie dobrana do potrzeb uprawianych roślin. Podłoże powinno mieć odpowiedni skład i strukturę, konieczny jest także właściwy odczyn pH. Ziemię do hodowli roślin można przygotować samodzielnie, ale wygodniej wykorzystać gotowy podkład dostępny w workach. To dobry wybór szczególnie w przypadku ogrodników bez doświadczenia, którzy nie mają wiedzy o prawidłowym nawożeniu roślin. Najczęściej wybieranym i najwszechstronniejszym podłożem jest uniwersalna ziemia ogrodowa.
Ziemia uniwersalna do roślin – skład
Uniwersalna ziemia ogrodowa (https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/podloza-nawozy/ziemia-ogrodowa,a3550.html) może być stosowana do większości roślin sadzonych w doniczkach czy na grządkach w ogrodzie. To najlepszy wybór podczas obsadzania rabat, przesadzania kwiatów, uprawy ziół i warzyw. Niweluje ryzyko zastosowania niewłaściwej gleby do roślin i tym samym pozbawienia ich odpowiednich warunków do rozwoju. Uniwersalna ziemia jest dostępna w przystępnej cenie i gotowa do użycia od razu po wysypaniu z worka – na grządkę, do skrzyni na warzywa, doniczki, zielnika, warzywnika czy wieży aeroponicznej.
Ziemia uniwersalna w workach jest podłożem o zbilansowanym składzie. To połączenie substancji organicznych ze składnikami mineralnymi. Bazę mieszanki uniwersalnej stanowi torf – wysoki lub niski – ewentualnie połączenie obu odmian. Lepsze warunki dla wzrostu roślin zapewnia odmiana wysoka o dużej pojemności sorpcyjnej (większa skłonność do zatrzymywania w podłożu powietrza, wody oraz składników odżywczych). W zależności od mieszanki workowana gleba może bazować na torfie kwaśnym (wymaga odkwaszenia poprzez dodanie wapna lub kredy) lub poddanym obróbce odkwaszania.
Ziemia uniwersalna może również zawierać perlit i kompostowaną korę sosnową, które sprzyjają przepuszczalności. Jest też bogata w nawóz mineralny – zwykły lub długodziałający. W zależności od rodzaju nawozów okres odżywiania roślin składnikami pokarmowymi jest różny i wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Uniwersalna ziemia ogrodowa ma doskonałą strukturę i obojętny odczyn pH, jest bogata w substancje odżywcze, magazynuje wodę i dobrze przepuszcza powietrze. Podłoże dostępne w workach jest także sterylne.
Uniwersalna ziemia do ogrodu – zastosowanie
Workowane podłoże uniwersalne posłuży do uprawiania kwiatów, ziół oraz warzyw. To ziemia o bardzo szerokim zastosowaniu, którą można wykorzystać do hodowli różnych gatunków roślin. Jakie są wszystkie zastosowania uniwersalnej ziemi do ogrodu?
- Uprawa roślin – większość roślin uprawianych w ogrodzie, na tarasie czy balkonie nie potrzebuje specjalnych warunków glebowych. Zwykła ziemia wystarczy do sadzenia i przesadzania.
- Wysiew nasion i ukorzenianie się sadzonek – ziemia w workach o obojętnym odczynie pH może zastąpić podłoże do wysiewu. Jest dobrze napowietrzona i odżywiona, co sprzyja procesowi ukorzeniania się roślin. Żeby efekt był lepszy, dodatkowo można przesiać ziemię przez sito lub rozrzedzić grudki.
- Poprawa jakości gleby – uniwersalna ziemia ogrodowa jest lekka, przewiewna oraz bogata w składniki odżywcze z nawozów mineralnych, dlatego poprawia jakość podłoża.
- Ściółkowanie – rozrzucenie ziemi uniwersalnej stanowi pozwala stworzyć warstwę izolacyjną podłoża. Gleba jest lepiej użyźniona, odżywiona i wilgotna.
Uniwersalna ziemia ogrodowa – rodzaj nawozów mineralnych
Podłoże uniwersalne w workach różni się składem, jakością i ceną. Należy wybierać podłoża zawierające wyłącznie naturalne składniki, z przeznaczeniem do uprawy, sadzenia i przesadzania. Nawozy mogą dostarczać składników przez krótszy lub dłuższy okres.
- Podłoże workowane ze zwykłym nawozem – gotowa gleba z dodatkiem uniwersalnego nawozu wieloskładnikowego, który dostarcza roślinom podstawowych składników pokarmowych przez okres kilku tygodni. To nawozy dobrze przyswajalne przez system korzeniowy roślin.
- Podłoże workowane z nawozem długodziałającym – podstawą ziemi jest połączenie dwóch odmian torfu – niskiego i wysokiego, z dodatkiem keramzytu, krzemionki, glinki czy kory. Dostarcza roślinom składników pokarmowych nawet na okres pół roku.
Podłoże uniwersalne nadaje się do uprawy wszystkich roślin bez większych wymagań dotyczących warunków glebowych. Ziemię workowaną o charakterze uniwersalnym można wykorzystać do sadzenia i przesadzania roślin – warzyw, ziół oraz kwiatów. Gotowe podłoże zapewnia optymalne warunki do wzrostu większości roślin. To dobra ziemia dla każdego ogrodnika – początkującego i doświadczonego. Zalety ziemi uniwersalnej docenią zwłaszcza mało doświadczeni ogrodnicy, którzy mogliby osłabić rośliny w wyniku nieumiejętnego nawożenia. To gleba charakteryzująca się zbalansowanymi właściwościami mineralnymi, doskonała zwłaszcza do uprawy roślin, które najlepiej czują się w glebie o odczynie pH od lekko kwaśnego do obojętnego.
artykuł sponsorowany