Uprawa arbuza w gruncie – sadzenie, hodowla, pielęgnacja, choroby
Arbuz jest owocem, który jest wręcz niezastąpiony w upały. Coraz częściej decydujemy się zatem, aby uprawiać go we własnym ogrodzie. Czy uprawa arbuzów jest trudna? Sprawdź, jak prawidłowo zrobić wysiew, które odmiany są najbardziej popularne oraz czym charakteryzuje się hodowla arbuzów w domu.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owocach.
Uprawa arbuzów w gruncie
Popularne odmiany arbuzów w Polsce
Obecnie uprawia się wiele odmian arbuzów – jeżeli chcesz wysiać go w gruncie, musisz wybrać wczesną odmianę. Przedstawione poniżej w tabeli arbuzy są mało wrażliwe na choroby, a ich pielęgnacja nie powinna sprawić trudności nawet amatorom.
Odmiana arbuza |
Charakterystyka |
Rosario |
Odmiana wczesna, której owoce są duże (o masie nawet 4
kg). To typ arbuza mało wrażliwy na mączniaka. |
Janosik |
Odmiana średnio wczesna o słodkim i soczystym miąższu, z małą ilością nasion. Arbuz jest dobrze plonujący i tolerancyjny na ewentualne choroby. |
Złoto Wolicy |
Odmiana wczesna, której skórka jest początkowo zielona, natomiast w miarę dojrzewania staje się żółta. Arbuz mało wrażliwy na mączniaka. |
Uprawa arbuzów może również rozpocząć się od wyhodowania go z… nasion pochodzących z arbuza sklepowego! Zaleca się przechowywanie ich w papierowym woreczku przez zimę, a wiosną dokonać wysiew najlepiej z rozsady. Niestety, ale często owoce zagraniczne nie nadają się do uprawy w naszym klimacie – więc ta metoda może okazać się mało skuteczna. Sprawdź także ten artykuł o uprawie owocu kaki.
Uprawa oraz sadzenie arbuza
Uprawa arbuzów w gruncie w Polsce, w tunelu foliowym, w doniczce czy w szklarni pod folią to nie jest tak skomplikowana sprawa, jak mogłoby się wydawać. I nie ważne, czy jest to hodowla w domu czy w ogródku. Najważniejsza zawsze będzie jedna kwestia, mianowicie… temperatura! Arbuz najlepiej czuje się w temperaturze ok. 21 st. C, a już maksymalnie w 29°C. Odpowiednio wysoką temperaturę powinna mieć również gleba, jeżeli np. przeprowadzana będzie uprawa arbuza w gruncie. W razie czego, zawsze możesz podnieść ją dzięki okryciu jej – zatem ogrzej podłoże pod folią czy słomą! Pamiętaj, że gleba musi być także możliwie próchniczna i bogata w składniki pokarmowe, a jej najlepsze pH wynosić musi od 5,5 do 6,0. Ważne jest oczywiście nawożenie podłoża – najlepiej obornikiem.
Sadzenie arbuza można wykonać wyłącznie z rozsady – jest to bowiem roślina jednoroczna. Jak zrobić to w prawidłowy sposób, nie pomijając ważnych kwestii?
1. Wysiej nasiona arbuza ok. 5 tygodni przed wysadzeniem go na miejsce stałe (maksymalnie pod koniec kwietnia).
2. Wysiewaj nasiona w doniczce w tunelu foliowym, w szklarni lub inspekcie. Rozsadę okryj folią – dzięki temu nasiona szybciej wykiełkują. Ważne będzie obfite nawożenie rośliny.
3. Kiedy sadzonki będą mieć 3-4 liście, obniż temperaturę pod folią i przestań tak często podlewać roślinę, aby ją… zahartować.
4. Przenieś sadzonki na stałe miejsce. Sadząc arbuza, pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość między roślinami. Wysadź zatem sadzonki w odstępach co najmniej 0,8 m w jednym rzędzie. Dzięki temu arbuz będzie miał spore owoce! A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji moreli.
Uprawa arbuzów – o czym jeszcze pamiętać?
Pielęgnacja arbuza i przechowywanie
Regularnie doglądaj rośliny zwłaszcza w okresie wegetacji. Staraj się możliwie często odchwaszczać ziemię wokół roślin – arbuz nie powinien mieć żadnej konkurencji, jeżeli chodzi o pobieranie cennych składników pokarmowych w glebie. Unikaj także polewania roślin wodą podczas ich podlewania – to pozwali zapobiec możliwemu rozprzestrzenieniu się chorób grzybowych. Konsekwentnie utrzymuj podłoże w stanie wilgotnym, ale nienasiąkniętym wodą – chyba nie chcesz zabić swojej hodowli?
Liście arbuza więdną pod wpływem słońca i jest to normalne. Pamiętaj jednak, że nie powinny zostawać zwiędnięte do wieczora! Podlewaj roślinę wcześnie rano, aby liście same wyschły jeszcze przed zachodem słońca – taki zabieg pomoże zapobiec chorobom grzybowym. Dojrzewające arbuzy utrzymuj bez bezpośredniego kontaktu z glebą – wówczas nie zgniją. Owoce ustaw na powierzchni odbijającej światło (np. na folii aluminiowej) – to przyspieszy ich dojrzewanie.
Staraj się regularnie przycinać rosnące pędy łodyg aż do momentu, kiedy arbuz zacznie dojrzewać. Taki zabieg spowoduje, że roślina będzie wykorzystywała całą energię na dojrzewanie owoców. Mieszkasz w chłodniejszym regionie? Usuwaj zatem wszystkie kwiaty, które zaczynają rozwijać się w ciągu 50 dni od pierwszych przymrozków – to zapewni lepsze i szybsze dojrzewanie większych owoców. Sprawdź także ten artykuł o uprawie owocu pitaji.
Zbiór arbuzów – kiedy?
Tak naprawdę trudno jest wyczuć ten moment, kiedy owoce arbuza są już naprawdę dojrzałe. Wiadomo jednak, że najlepszy termin zbioru arbuzów zaczyna się od połowy sierpnia – zazwyczaj i tak przypada jednak na wrzesień.
Chcesz samodzielnie sprawdzić, czy owoc jest już wystarczająco dojrzały i czy możesz przeprowadzić zbiór arbuzów? W tym celu może pomóc… ściśnięcie owocu dłońmi. Jeżeli usłyszysz charakterystyczny chrzęst lub chrupnięcie oznaczać to będzie, że arbuz dojrzał. Inną metodą może być także opukiwanie owocu. Jeżeli poczujesz, że skórka maksymalnie się napięła, a w trakcie pukania arbuz wydaje pusty odgłos – jest już gotowy do zjedzenia! A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie brzoskwini w ogrodzie?