Uprawa bobu w ogrodzie – odmiany, sadzenie, hodowla, nawożenie, porady praktyczne
Bób jest niezwykle popularnym warzywem, które często można spotkać wysiewane w ogrodzie. Sadzenie bobu nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak wymaga przyswojenia pewnej wiedzy. Jak uprawiać bób, jakie są jego odmiany oraz jak właściwie wygląda pielęgnacja bobu w ogrodzie?
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach.
Uprawa bobu – co warto wiedzieć?
Popularne odmiany bobu
Bób to niezaprzeczalnie jedna z najstarszych roślin uprawianych w ogrodzie lub nawet na polu. Posiada palowy system korzeniowy rozgałęziony na boki, a dorasta do wysokości około jednego metra (chociaż zdarza się więcej). Nad którymi odmianami bobu warto jest się zastanowić, aby posiać wybraną w ogrodzie?
- aquadulce – wczesna odmiana, którą można uprawiać pod osłonami lub w gruncie. Wysiew bobu zazwyczaj można dokonać pod koniec lutego.
- witkiem-manita – bardzo wczesna odmiana, polecana do uprawy pod osłonami i w gruncie.
- figaro– odmiana o dłuższej wegetacji, do uprawy pod osłonami i w otwartym gruncie.
- bizon – okres wegetacji odmiany trwa 70 dni.
- dragon – odmiana wczesna o okresie wegetacji do 80 dni.
- bachus – dojrzewa do 100 dni.
- bonus – potrzebuje 90 dni wegetacji.
- bolero – odmiana wczesna (90 dni wegetacji).
Należy pamiętać, że bób posiada również wiele innych wartościowych odmian, które różnią się między sobą głównie długością okresu wegetacyjnego, wielkością oraz barwą kwiatów bądź nasion. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach strączkowych.
Hodowla bobu – ważne wskazówki
Uprawa bobu to przede wszystkim odpowiednie… stanowisko. Powinno być ono zatem możliwie słoneczne, ewentualnie półcieniste. W przydomowym ogrodzie czy też na polu gleba musi być ciężka, gliniasta oraz wilgotna. Bób najchętniej rośnie na glebach bogatych w próchnicę (może być również po oborniku). Średni odczyn gleby wynosić powinien między 6,5 a 7 pH – przy czym należy pamiętać, iż gleba nie może być kwaśna!
Chcesz uprawiać roślinę na glebach lżejszych lub piaszczystych? Jest to wykonalne jednak jedynie wówczas, gdy nawieziesz uprzednio podłoże kompostem. Na lżejszej glebie możesz uprawiać bób w pierwszym roku po oborniku, z kolei na żyznym podłożu hodowla może być założona i uprawiana w późniejszych latach po użyciu obornika (dawka 30 kg / 10 m2).
Sadzenie bobu a jego preferencje
Wymagania klimatyczne rośliny nie są specjalnie wysokie. Bób dość dobrze znosi wiosenne przymrozki (do - 5°C). Również jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe nie jest zbyt wielkie. Nawożenie bobu to przede wszystkim przedsiewny azot oraz dwukrotnie „dokarmienie” – pierwsze wykonuje się 4 tygodnie po wschodach, natomiast drugie już na początku tworzenia się strąków.
Jeżeli chcesz podwójni odżywić bób, musisz najlepiej zastosować potas i fosfor. Średnie dawkowanie superfosfatem potrójnym to 1,5 – 2 kg / 100 m2 (np. producenta Ogród Start, cena ok. 15 zł / 2 kg) oraz 2, maksymalnie 3 kg siarczanem potasu (lub solą potasową 60%, jak firmy Bialchem – cena ok. 50 zł / 25 kg). Możesz także uprawiać bób po oborniku oraz po wszystkich roślinach, jednak z wykluczeniem warzyw strączkowych! A może zainteresuje cię także uprawa fasolki szparagowej krok po kroku?
Sadzenie oraz uprawa bobu
Kiedy i w jaki sposób sadzić bób?
Najlepsze plony daje siew maksymalnie do połowy marca – możesz zatem wysiać bób z nasion już w lutym. Warto jednak wcześniej nakryć uprawę i ogrzać tym sposobem ziemię (np. folią) – nie wiadomo bowiem, czy zima jeszcze nie zechce wrócić! Po siewie ponownie nakryj bób folią, aby zachować wyższą temperaturę i umożliwić roślinie odpowiednie warunki do szybkiej wegetacji. Jak widzisz, bób najczęściej uprawiany jest z nasion wysiewanych bezpośrednio do gruntu. Najlepiej jest robić to w rzędach oddalonych od siebie ok. 50 cm. Nasiona należy wysiewać gniazdowo, po maksymalnie 3 nasiona co 20 cm (głębokość ok. 6 cm).
Oczywiście, istnieje także wysiew bobu z rozsady. Sposób ten zdecydowanie przyspiesza termin zbioru i to nawet o dobre 2 tygodnie! Nasiona wysiewa się wówczas po 2 sztuki np. do doniczek – możesz je ustawić na parapecie okiennym. Przed wysadzeniem bobu z rozsady na stałe miejsce w glebie (w marcu) musisz pamiętać o uprzednim zahartowaniu rośliny, np. poprzez wystawienie jej na chwilę na zewnątrz czy otwierając okno w pogodne dni (temperatura „na plusie”). Pamiętaj, że każde opóźnienie siewu będzie przekładało się na spadek plonu bądź szkodniki bobu – te jednak omówimy za chwilę. Sprawdź także ten artykuł o uprawie grochu krok po kroku.
Pielęgnacja i nawożenie bobu
Należy pamiętać o regularnym podlewaniu bobu, szczególnie w suchych okresach. Po każdym nawilżeniu gleby trzeba będzie ją również odpowiednio spulchnić. Mało tego, należy odchwaszczać grządki z bobem – zwłaszcza po wzejściu roślin oraz przed ich kwitnieniem. Pamiętaj, że bób dojrzewa latem (lipiec / sierpień). Strąki bobu możesz zebrać, gdy będą duże i dojrzałe, a pęd i korzeń zielone. Bób zrobił się czarny? Oznacza to, że nasiona zrobiły się przejrzałe i są już niejadalne!
Nie zapomnij, że uprawa bobu to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. Niezależnie od chwastów, gleba powinna być możliwie często spulchniana – tym sposobem usztywnia się rośliny. Ważna sprawa to także zachowanie odpowiedniej wilgotności w podłożu – szczególnie w okresie kwitnienia. Wówczas dobrze podlewać glebę wodą nawet czterokrotnie, po 25 l / m2.
Szkodniki bobu – na które uważać?
W uprawach bobu powszechnie występuje strąkowiec bobowy – najliczniejsze grupy owadów pojawiają się zwykle pod koniec czerwca. Samice składają jaja na młodych strąkach, a w jednym tylko nasieniu może żerować nawet… kilka larw. Wyrządzają one największe szkody na plantacjach bobu, żerując w nasionach i wygryzając znaczną część ich zawartości. W wyniku żerowania larw zdolność kiełkowania nasion obniżyć może się nawet o ok. 40 %! A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kukurydzy w ogrodzie?
Warto wiedzieć również o tym, że nawet krótkotrwała susza sprzyja opanowaniu roślin przez… mszyce. W momencie wiązania się strąków należy zatem uszczykiwać (podcinać) wierzchołki roślin – tym sposobem zmniejszysz lub całkowicie zażegnasz żerowanie mszyc. Odcięte wierzchołki dokładnie pozbieraj i zniszcz. Pamiętaj o tym, że skracanie roślin sprzyja również lepszemu wzrostowi zawiązanych strąków!