Brokuł w ogrodzie – odmiany


Brokuł (Brassica oleracea) jest odmianą warzyw kapustnych, która przywędrowała do nas z Cypru. Za jadalne uznaje się kwiaty brokuła, które w dojrzałym stadium przybierają baldachową formę. Cała róża może wynieść od 8 do nawet 25 cm średnicy. Do największych zalet tego warzywa jest sulforafan, który doskonale sprawdza się w profilaktyce antynowotworowej. Jednocześnie ta substancja doskonale chroni oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Istnieją odmiany brokuła, które różnią się między sobą wyglądem i wymaganiami uprawowymi. Wśród nich wymienimy:

  • Brokuł gałązkowy – często określany również jako brokuł szparagowy. Rzeczywiście brokuł gałązkowy charakteryzuje się szparagową nutą. Jednocześnie wyróżnia się licznymi pędami zakończonymi fioletowymi pąkami. W porównaniu do zwykłego brokuła brokuł gałązkowy jest jeszcze bogatszy we wszystkie składniki odżywcze oraz witaminy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kapusty pak choi?
  • Chronos - odmiany brokuła wyróżniające się wysoką mrozoodpornością. Jednocześnie uprawa brokułów w ogrodzie tej odmiany jest odporna na różne choroby, które dopadają warzywa kapustne.
  • Cezar - sadzonki określane jako średniowczesne. Możliwa jest uprawa zarówno w gruncie, jak i również tunelach. Ta odmiana warzyw kapustnych doskonale nadaje się do mrożenia, chociaż można spożywać ją również na świeżo.
  • Sebastian – odmiana warzyw kapustnych, która cieszy się ogromną popularnością. Sadzenie może odbywać się zarówno wczesną wiosną, jak i również jesienią. Po ok. 1,5 miesiąca sadzonki wydają dojrzałe kwiaty gotowe do spożycia.
Młody brokuł po zbiorach trzymany w dłoni przez mężczyznę oraz uprawa brokułów w ogrodzie, sadzenie, pielęgnacja i uprawa
Uprawa brokułów w ogródku – odmiany, sadzenie, pielęgnacja, choroby

Uprawa brokułów w ogrodzie

Sadzenie w gruncie lub w folii brokułów wymaga stworzenia odpowiednich warunków uprawowych. Zarówno nasiona, jak i również sadzonki są dość wymagające i początkujący hodowcy nie zawsze odnoszą oczekiwane rezultaty. Brokuł potrzebuje słonecznego stanowiska na żyznym podłożu o odczynie pH od 5,5 do 6,8. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie można doprowadzić do przelewania ziemi. Hodowla brokuła źle znosi również długotrwałą suszę. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kapusty w ogrodzie.

Podłoże, jak już wcześniej wspomniano, musi być odpowiednio użyźnione. Doskonale do tego celu sprawdzi się domieszka z obornika. Można zdecydować się także na wieloskładnikowe nawozy z naciskiem na dużą zawartość azotu oraz fosforu. Innym rozwiązaniem jest przedplon innych roślin bogatych we wspomniane związki mineralne. Do nich zaliczają się między innymi ogórki, cebula, czy też bób.

Hodowla i choroby brokuła

Sadzenie brokuła jest uzależnione od odmiany. Jeżeli mamy do czynienia z odmianami wczesnymi, to siew powinien nastąpić pod koniec lutego. Jednak rozsada powinna nastąpić dopiero w kwietniu. Nieco późniejsze odmiany mogą mieć nasiona umieszczone w pojemnikach rozsadowych pod koniec marca. Rozsada powinna być zaplanowana na pierwszą połowę maja. Siew jesiennych odmian należy zaplanować w połowie czerwca. Natomiast rozsada w gruncie powinna nastąpić dopiero pod koniec lipca.

Choroby brokuła, które najczęściej atakują warzywo, to m.in. mączniak rzekomy kapustowatych oraz jamistość głąba. Jeżeli dojdzie do niedoboru boru lub molibdenu, brokuł może zachorować na jamistość głąba. Róża nie jest taka pełna i gęsta, chociaż nadal nadaje się do spożycia. Grzybowe choroby brokuła są powodowane przez Peronospora parasitica.

Samodzielna hodowla brokuła jest możliwa, chociaż wymaga bardzo dużego doświadczenia. Zebrane nasiona nie gwarantują pełnowartościowych sadzonek. Dlatego zaleca się kupić nasiona, których siew powinien nastąpić według konkretnej odmiany. Przy sadzeniu siewek należy pamiętać o zachowaniu rozstawy wynoszącej przynajmniej 40 cm z każdej strony. Po zakwitnieniu brokuł nie nadaje się już praktycznie do spożycia. A może zainspiruje cię także ten artykuł o uprawie cykorii?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny