Charakterystyka grochu siewnego

Groch zwyczajny, często spotykany jako groch jadalny albo groch siewny, jest jednoroczną rośliną strączkową, należącą do rodziny bobowatych - Fabaceae. Roślina ta pochodzi z zachodniej części Azji i Kaukazu, Afryki Północnej, a także południowej i wschodniej części Europy. Obecnie uprawa grochu jest bardzo rozpowszechniona w wielu rejonach na świecie, w tym w Polsce.

Jeśli chodzi o wygląd grochu siewnego, możemy go poznać po nieoskrzydlonej i nagiej łodydze, dosięgającej do 2 m długości, która może być płożąca lub pnąca. Pokrój zależy od tego, czy uprawa grochu prowadzona jest przy podporach, czy też nie. Kwiaty grochu wyrastają pojedynczo lub po kilka, są motylkowate, a ich kolor może być biały, żółty, różowy lub czerwony.

Parzysto-pierzaście złożone liście grochu są koloru zielonego na wierzchu, a spodem mają delikatnie białozielony kolor. Składają się one z 2-6 jajowatych lub owalnych listków, które mogą być delikatnie ząbkowane, bądź całobrzegie. Na końcówce wykształcają się wąsy czepne, dzięki którym roślina może swobodnie wspinać się po podporach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nowalijkach wiosennych w ogrodzie?

Zdecydowanie najważniejszym elementem, dla którego prowadzona jest uprawa grochu pastewnego, są jego owoce i nasiona. Owocem grochu siewnego są charakterystyczne podłużne zielone strąki, w których znajdują się nasiona, będące w postaci niewielkich zielonych kulek.

Uprawa grochu pastewnego i jego odmiany

Najważniejszą sprawą dotyczącą uprawy grochu na nasiona jest dobór odpowiedniego stanowiska uprawy. Musimy pamiętać, że groch i jego odmiany nie rozwijają się dobrze w pełnym słońcu i warto zapewnić im dobrze nawodnione, żyzne gleby o odczynie lekko kwaśnym. Sprawi to, że zbiory będą lepsze i bardziej dorodne.

Uprawę grochu powinno się zacząć wysiewem w okresie wczesnej wiosny, a najlepiej, gdy temperatura gleby będzie powyżej 2oC, a temperatura powietrza między 13 a 16oC. U niektórych odmian już po 2 miesiącach możemy czekać dojrzałych owoców. Pamiętajmy, by nie prowadzić uprawy grochu jadalnego na tym samym miejscu przez 5 kolejnych lat, ponieważ unikniemy w ten sposób chorób grochu. Sam wysiew nasion wykonujemy na głębokości 6,5 cm. Ważne jest, aby nie przekraczać dozwolonej ilości roślin na m2, która dla ogólnoużytkowych wynosi 110-120 roślin, a dla liściastych odmian 100 roślin/m2.

Uprawa grochu pastegnego lub grochu siewnego oraz technologia uprawy grochu w Polsce i polecane odmiany grochu
Uprawa grochu krok po kroku - odmiany, wysiew, pielęgnacja, zbiór

Bardzo istotną kwestią dla nasion, która decyduje w dużej mierze o ich wielkości i jakości, jest odpowiednie nawożenie. Na glebach w nisko i średnionakładowej uprawie powinniśmy nawozić rośliny azotem w dawce 30 kg/ha, potasem w ilości 80-90 kg/ha oraz fosforem w dawce 40-50 kg/ha. Przy uprawach wysokonakładowych ilość azotu zwiększa się do 50-60 kg/ha, fosforu do 80 kg/ha, a potasu do 120 kg/ha. Przy glebach kompleksu pszennego wystarczy umiarkowanie nawozić nawozami mineralnymi. Nie zapominajmy, że bardzo istotnym zabiegiem jest usuwanie chwastów przy roślinach. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z fasolki szparagowej.

Polecaną odmianą ogólnoużytkową jest 'Batuta', a odmianami pastewnymi są 'Turnia' i 'Hubal'. Poza tym wysiewać można takie odmiany jak: 'Arwena', 'Audit', 'Astronaute', 'Ezop', 'Lasso', 'Mecenas', 'Mentor', 'Milwa', 'Model', 'Starski', 'Tarchalska' oraz 'Tytus'. Każda odmiana ma nieco inne wymagania co do gleby, ale nie różnią się one znacząco od pozostałych.

Ochrona grochu jadalnego

Jeśli chcemy, by nasz zbiór odbył się w prawidłowy sposób, a plony nie były porażone przez choroby i szkodniki, warto zadbać o prawidłową ochronę roślin. Pierwszym bardzo ważnym zabiegiem jest wykonanie oprysków przeciw chwastom. Dostępne są do tego różne środki, między innymi takie, które używa się zaraz po wysiewie (Command 480 EC oraz Afalon Dyspersyjny 450 SC) lub te, które stosujemy po wschodzie nasion. Po wschodzie nasion na chwasty jednoliścienne w fazie 2-3 liści możemy zastosować preparat Aria 100 EC, a przeciwko dwuliściennym chwastom w fazie 6-12 liści używamy preparatu Basagran 480 SL.

Poważnym problemem w uprawie grochu w Polsce są choroby, między innymi askochytoza, fuzaryjne więdnięcie grochu, mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, zgorzel siewek, a także rdza grochu. Poza przestrzeganiem przerw w uprawie na tym samym stanowisku musimy zastosować opryski fungicydami, które pomogą w ochronie przed chorobami grzybowymi. Poza tym warto zastosować insektycydy w momencie pojawienia się na uprawie oprzędzika pręgowanego, pachówki strąkóweczki, mszycy grochowej lub strąkowca grochowego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat warzyw w ogrodzie.

Uprawa grochu na terenie Polski nie jest wcale aż tak trudna, o ile stosujemy się do wymagań stanowiskowych i pokarmowych, dotyczących grochu i jego odmian. Warto też wiedzieć, w jak najprostszy sposób rozpoznać poszczególne choroby i szkodniki, dzięki czemu szybciej i skuteczniej zwalczymy problem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny