Lawenda ogrodowa – gatunki i charakterystyka

Lawenda wąskolistna w ogrodzie (Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna jest zdecydowanie najczęściej uprawiana w Polsce. Można wykorzystać ją zarówno do nasadzeń ogrodowych, jak i do uprawy w doniczkach, na parapetach i tarasach. To krzewinka osiągająca maksymalnie 50-60 cm wysokości. Kwiaty lawendy wąskolistnej mają typowy niebiesko-fioletowy kolor. Jej kwiatostany są dość ścisłe i wspaniale się prezentują. Kwitnienie trwa przez całe lato, najczęściej zaczyna się w czerwcu.

Lawenda wąskolistna ma tę zaletę, że jest najłatwiejsza w uprawie. Jednak nieco różni się wyglądem od pozostałych gatunków uprawnych – ma ładne liście, znacznie węższe niż w przypadku innych odmian. Lancetowaty kształt liści i lekko przygaszony zielony kolor wspaniale się prezentują na rabacie. Sadzonki lawendy wąskolistnej można dostać w sezonie w każdym sklepie ogrodniczym, a także w zwykłych marketach. Gatunek doczekał się stworzenia wielu ciekawych odmian, które nieco różnią się od siebie odcieniem kwiatów.

Jedna z ciekawszych odmian odmiany to ‘Blue Scent’. Ma bardzo intensywny zapach i jest niezwykle atrakcyjna, głównie ze względu na wpadające w granat kwiaty. Podobny odcień ma urocza, nieco niższa niż podstawowy gatunek ‘Beate’, która wyróżnia się odpornością na chłód. Najbardziej popularną odmianą w Polsce jest ‘Hidcote Blue Strain’ o ciemnoniebieskich kwiatach. Jest to odmiana idealna do tworzenia suszonych bukietów i woreczków zapachowych do szafy, ponieważ jej kwiatostany zachowują ładny kolor i intensywny zapach nawet po wysuszeniu.

Mrozoodporna lawenda francuska (Lavandula stoechas)

Chociaż gatunków lawendy jest co najmniej kilka, te dwa świetnie sprawdzają się w uprawie w naszych warunkach klimatycznych. Lawenda francuska jest nieco podobna do opisanej wyżej kuzynki, ale wiele osób twierdzi, że jest nieco bardziej atrakcyjna. Może mieć nawet 100 cm wysokości, ale bardzo dużo odmian ma mniejszy wzrost, nawet do 25 cm. Najczęściej kwiaty lawendy francuskiej mają ciemnofioletowy kolor, ale zdarzają się odmiany delikatniejsze, o różowo-fioletowym kolorze kwiatów, odcieniu, który najbardziej kojarzy się ze słowem „lawendowy”.

Atrakcyjność odmiany polega na tym, że jej kwiatostan ma ciekawe skrzydełkowate płatki. Wyrastają one spomiędzy gęsto ułożony kwiatów. Dzięki temu jest bardzo ciekawa i niezwykle atrakcyjna. Uważa się, że jest bardziej delikatna niż lawenda wielkolistna, trzeba jednak mieć na względzie to, że zimy ostatnio nie są zbyt ciężkie, a roślina dobrze znosi nawet kilkanaście stopni mrozu. Może być jednak bardziej wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację i warunki uprawy.

Lawenda francuska doczekała się stworzenia wielu różnych odmian, które zachwycają ciekawymi kwiatami. ‘Papilon’ dzięki różowo-liliowym podsadkom może nieco przypominać motyla. ‘Bella Rose’ ma wyraźnie różowawy kolor. Bardzo ciekawe są także odmiany o nietypowym kolorze kwiatów – ‘Snowmam’ jest całkiem biała, a ‘Bandera Purple’ ciemnofioletowa, wręcz bordowa. Sprawdź także ten artykuł o uprawie lawendy francuskiej.

Uprawa lawendy w ogrodzie i doniczce

Sadzenie lawendy w ogrodzie

Lawenda ogrodowa potrzebuje słonecznego miejsca. Musi mieć dostęp do światła, inaczej będzie się nadmiernie wyciągać i wyda mniej kwiatów. W miejscu nasłonecznionym dobrze rośnie i kwitnie, ale potrzebuje więcej wody, ponieważ odpowiednia wilgotność podłoża jest dla niej bardzo ważna. Warto jednak pamiętać, że nie lubi podmokłego gruntu. Nie przepada także przeciągów, więc warto znaleźć dla niej zaciszne miejsce.

Podłoże w ogrodzie powinno być dobrze zdrenowane i przepuszczalne. Dlatego na dnie dołków należy wsypać chociaż niewielką warstwę keramzytu, dzięki której cała wilgoć zostanie odprowadzona. Gleba powinna zawierać sporo wapnia, więc roślina nie uda się na zakwaszonym terenie. Jeśli podłoże ma za niskie pH, należy dodać do niej odpowiednio dużo kredy lub dolomitu. Inaczej kwitnienie lawendy będzie zagrożone.

Sadzenie lawendy przez kobietę w ogrodzie, a także uprawa lawendy i pielęgnacja
Uprawa lawendy, czyli sadzenie lawendy, pielęgnacja i kwiaty lawendy w ogrodzie

Sadzenie lawendy przeprowadza się w dwóch terminach. W marcu można sadzić rośliny hartowane i zimowane na zewnątrz. Te ze szklarni sadzi się znacznie później. Optymalna rozstawa dla roślin to 40 cm. Najpiękniej wyglądają właśnie w szpalerach.

Uprawa lawendy doniczkowej

Kwiaty lawendy są wspaniałą ozdobą balkonów i tarasów. Po zakupie sadzonki należy od razu przesadzić roślinę do odpowiedniego pojemnika. Donice powinny być głębokie, żeby lawenda mogła wytworzyć silny system korzeniowy. Wszystkie pojemniki muszą mieć otwory w dnie, żeby woda mogła swobodnie wpływać. Ważne jest także zastosowanie warstwy drenażowej w pojemniku.

Rośliny sadzi się w żyznym, dobrze przepuszczalnym podłożu. Powinno być bogate w wapń i mieć obojętny lub zasadowe pH. Dobrze sprawdzi się ziemia uniwersalna, ale warto wymieszać ją z piaskiem, by była nieco lżejsza. Doniczki z lawendą stawia się w słonecznym, ale zacisznym miejscu. Jeśli roślina była hartowana, można wystawić ją już wczesną wiosną.

Jak uprawiać lawendę – pielęgnacja krok po kroku

Uprawa w ogrodzie i w doniczce wymaga zastosowania dość podobnych środków. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ale nie za obfitym, ponieważ lawenda niezbyt dobrze radzi sobie z nadmiarem wody. Przejściowa susza nie powinna jej zaszkodzić, jednakże w największe upały warto ją podlewać wieczorami. Nawadnianie rośliny w ciągu dnia może spowodować rozległe poparzenia liści.

Jesienią roślinę należy podsypać kompostem. Ten składnik dostarczy jej niezbędnych składników pokarmowych. Przy tym nieco rozluźni podłoże, dzięki czemu do korzeni dotrze więcej powietrza. Można zastosować także gotowe nawozy do lawendy, które dostarczą jej wapnia i gotowych składników koniecznych do obfitego kwitnienia.

Aby lawenda miała ładny, gęsty pokrój, musi mieć zapewnione systematyczne cięcie. W sezonie wegetacyjnym przycinanie lawendy wykonuje się dwukrotnie. Pierwszy zabieg robi się tuż po kwitnieniu, kiedy usuwa się suche kwiatostany z fragmentem łodygi. Wczesną wiosną usuwa się uszkodzone i przemarznięte pędy. Raz na jakiś czas starsze rośliny powinny zostać odmłodzone – wtedy obcina się gałązki na wysokość 10 cm, by krzewinka się zagęściła.

ikona podziel się Przekaż dalej